Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2853633 пати)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10034
ќе му поминит кона кутре :D

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1074
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Паметот не им е дојден, али што е тоа е...
Сите се здрави живи, само едниот малку криви со ногата во одењето...
во каква состојба се шкодите тоталка or?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
Зборував за случката во Прилеп, за шкодите врска немам.

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4980
 • Пиши лаже
секој заслужува втора шанса.
Не се согласувам. Зошто имал потреба да го направи тоа првиов пат, па да се му се даде шанса нареден пат кога ке му купи тате кола, пак да лета со 160?
Ако не му е мил животот (на 20 год изживеани) има други начини да се отепаш, не да загрозуваш нечии животи со тебе.

Затоа, треба само Хитлер и гасна комора за сите вакви гнаси како него. Ама најпрво, претепување во станица на радијаторот, да не може ниту вода да се напие.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Му се лизнало малку несакајки ;D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4457
 • Шо да пишам тука?🤔
На едниот му е наследно, не би коментирал, другите нешто глумат  ;D
Другарот негов почина за жал со опел тигра...
Шоферот ми беше комшија, без гребнатинка поминал, воланот беше свиткан, а совозачот загина на лице место, само што излетал неколку метри преку шофершајбна...
4:20  :-\

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1074
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Зборував за случката во Прилеп, за шкодите врска немам.

Аман зар мајмуниве подивеа , ко тајланд стана прилеп :D

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10034
секој заслужува втора шанса.
Не се согласувам. Зошто имал потреба да го направи тоа првиов пат, па да се му се даде шанса нареден пат кога ке му купи тате кола, пак да лета со 160?
Ако не му е мил животот (на 20 год изживеани) има други начини да се отепаш, не да загрозуваш нечии животи со тебе.

Затоа, треба само Хитлер и гасна комора за сите вакви гнаси како него. Ама најпрво, претепување во станица на радијаторот, да не може ниту вода да се напие.
Не зна, прашај го. Да го прашал некој најверојатно немало ни да дојт до ситуација да возит брзо или не знам ти што. Многу често луѓето се запоставувани како деца и се желни за внимание, па рават бељи за да им обрне некој внимание. Исто така преживеале врснично насилство, па на некој начин сакаат да се реваншираат. Или шефојте матретираат вработени па им пука филмот и се дешаваат екцеси.Злоставивани деца и ред други работи. Пре нив би ги третирал на начинот на кој го опиша. Тој со бенвето или прилепскиот се последици, не се причина. Дур не ја решиш прилината секогаш ќе имаш такви појави. Ама ко деца ко ќе се степаа двајца, секојпат послабиот беше клошар и глуп ќотегар а за силеџијата се сметаше дека треба да се стравопочитуват. Таквите работи се одразваат понатака во животот, зошто би претепал некој што и онака имал трауми, само сега се манифестирале. Тоа е за третирање на поинаков начин, не за радијатор и ќотези. Тебе да те малтретират некој нема да имаш желба да му вратиш? Секако добар дел од работите може да се превенираат, ама тие педагозите психолозите по школите ја не зна што работат. Добро е што сега се покрена акција за врсничко насилство, за малтретирање на работа, семејно насилство и слично. Гледај денеска голем дел од родителите тупни му го телефонот в раце на детето да не пиштит, оди после на школо расправај се со наставниците како нивното дете е све нај нај а тие не чинат, трцај после работа пак на работа за пари, вниманието  сакаат да  го надокнат е така со коли купување, еве ти синко кола покажи им кој е фраер, на ти синко пари за патики од 300 евра, види другарчињата носат патики од 50 еу и ред други глупости. Не знам тука како ги наоѓаш жртвите криви и зошто.  Не дека немат некој што е роден агресивен или не дај боже со некаков недостаток, ама тоа се многу мал процент во споредба со секојдневните несакани дешавки.
Хитлер сакал сите да не калјт во гасна комора, и сметал дека тоа е во ред. За секого ќе се најде нешто некому што му сметат и за што би сметал дека треба да го пребие.

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1074
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Случајот со шкодите и влетување од страна управување на човек, тоа нема врска со годините дал има 20 или 50 ова го кажувам од стручно лице посебно во сообраќајот вели вака цитирам :постојат лица кога ке седнат во колата имаат самоубилачки мисли значи тој на тоа е спремен со автомобилот е сега ксметот да се најде таков да бидем дел од сообраќај тој ден или час е само посилно од се ,дали е за осуда или секако да во секој случај вака-така сите умираме секој ден бидејки сме се родиле, не зависи од тоа управување со автомобил е огромна одговорност поготово државата да има решениа за што повеке субвенционирање на нови автомобили а не просечена старост 20 год ,и  половњаци и ке се убедуваме дал ауди q5 или ауди а6 18 години старо возило е топ многу фактори се во игра можеби таа беМбара не била нешто исправна технички, па дојдено е до тоа возел 150? па добре возел по новите автомобили сами сигнализираат колку е ограничување многу факти ,најлесно е човек да се осуди но никој да понуди решение / мојот став стари автомобили треба да се одстранат и да не се по улици , билтенот кога ке се погледне се се тоа стари возило со добри 15 година старост и после се прашуваме колку тоа возило ? е асално и зошто е дојдено до огромни штети , се ова може да се регулира ако се сака но за жал никој не сака да вози нова тојота корола  за 20 илјади евра и безбедна а сака да вози за 20 илјади евра 2012 бенбара не исправна,жално но вистинито/да не се повтори

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Бицикле, не би сакал да сум на твое место кога некој од тие ,,што заслужуваат втора шанса" ќе ти усмрти или инвалидизира  роднина.
Тогаш ќе почнеш да пишуваш и на кинески овде.

Толку.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1485
Treba da go sednish i da mu kazish oti ne treba da pravi taka. So nasilje samo kje go razgorish gnevot vo nego. Beter kej bide. Barem po moe. A za da unishtish ushte eden zhivot ili za da otepash nekogo ne ti treba mnogu intelegencija ili pamet, mozhebi voopshto ne ti treba. Da go vratish v kolosek ti treba pamet, a nie chunki se smetame za razumni, pametni bikja. Ja taka bi igral. Mozhda gresha.


Глупаво разгалено детиште... Ова треба на место да го фанеш и да го отепаш, да го смачкаш како што ја смачкал колата.

Единствена штета е што не загинал на лице место, сега ќе има шанса пак да го повтори ова.... и недај боже да настрада некој невин следен пат.

Еве и за вие важи истото, да не се повторуваме.
Да беше битолчанец, ќе те викаа Немилосрднио!

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8571
 • Пичлеме

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
И да се разбереме, ова не е BMW, ова е Бембара веќе. Бембара е друг вид на возило. Возило кое што во минатото било брзо BMW, сега е старо семоќно не одржавано возило кое служи за разни сељаци да се силат со него и да прават штета на други и на самите себе мислејќи дека возат вселенски брод.

Уат? @зоки-златен дал се чујемо? Криво му е на Саше дека нема бенве. Сепак бенве си е бенве.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Може и имам пишувано веќе на форумов.
Пред едно десетина години во Ресен, баш на раскрсницава:Јас доаѓам од правец - на сликава кај што е велосипедистот и вртам лево надолу, кон белото комбе.
Мајка со детенце од едно 3-4 години се движат на тротоарот кај дворот на црквата (кај исфарбаните дрвја).
Како што вртам лево и влегувам веќе во кривината - го гледам како и се пушта на мајката од рака и трча кон спротивната страна на улицата (кај што стои жената). Ни двајцата не стоеја да чекаат да преминат, немаше ниту пешачки. Како некој од другата страна да го повика со грст подароци.

Тргнувам и по некоја секунда го гледам како стапнува на улицата, а не возев ни брзо, бев подзастанат дури, има знак за улица со предност на движење.
Во мозокот мислам дека ми поминаа 15 различни сценарија и мене ми траеше како десетина секунди, а реално дали беше 2-3. Закочив на 20cm од него. Мајката се стрча кон него и зема да го тепа, се преплаши и таа, па потоа се извинуваше. Мислам дека ми требаа 20-тина минути да си дојдам на себе. Језиво чувство кога непринуден ќе се најде човек во слична ситуација.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3594
Bmw vs Skoda - 1 :5   ;D

БИТОЛЧАНЕЦ УДРИЛ СО КОЛА ВО ЅИД И ПЕТ ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА, ПА ПОМИНАЛ СО ЛЕСНИ ПОВРЕДИ

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/bitolchanets-udril-so-kola-vo-zid-i-pet-parkirani-vozila-pa-pominal-so-lesni-povredi/


Буди нежан први пут ми е! љетив на кров :D
Во тој дел од паркингот каде што летнал со БМВто има половни коли паркирани од разни марки. Така да оштетени се коли од разни марки.
^

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Смачканата кола билa Смарт fortwo, а и солидно целосна останала во структурата😀
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"