Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 846134 пати)

Отсутен dreamson

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 611
Одг: Велосипед
« Одговори #7260 на: 10 Март 2024, 22:03:16 pm »
Tuka ima poiskusni okolu ebikeovive pa da prasam. Zena mi razmisluva da kupi nekoj ebike voglavnom za gradska voznja i za da moze polesno so maliov da se trkala. Mestovo kaj so ziveeme ima bajagi usponi, ne se strmni ama se konstantni. E sega gledam ima i mn. pomalce poznati marki koi imaat ista oprema kako poskapive i na nekoi modeli ima razlika vo cena. Nekoi se dosta blisku so cena do brendovi kako Cube taka da tie ne bi gi gledal. Konkretno modelot i opremata sto ja gledame e ovoj:

https://www.staterabikes.de/p/liqbike-comfort-active-line-plus-545wh-freilauf-wave-LIQ1MY24

E sea dali so ovaa baterija ili 400Wh se dovolni, toj e sekako i poevtin.
Drugo so me interesira: Gledam pretezno so Bosch oprema. Dali vredi da se gleda i da receme: Bafang, Yamaha? Gledam deka bafang kako brend se isto dosta jaki...
Sekoj sovet e dobredojden

Sent from my Pixel 7 Pro using TapatalkАј види си овде https://www.fahrrad.de/haibike-trekking-5-diamant-M950841.html?vgid=G1376859#cgid=48601 може ќе најдеш нешто https://www.fahrrad.de/serious-bear-rock-ltd-M1357461.html?vgid=G2032212#cgid=48602.

Се им е на попуст и на распродажба поради затворање.
Sto zboris rikna fahrrad.de?

Sent from my Pixel 7 Pro using TapatalkДа, банкрот.

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2172
Одг: Велосипед
« Одговори #7261 на: 26 Март 2024, 14:22:58 pm »
Здраво форумџии,многу не се разбирам во велосипеди а имам намера да купам за летово тука во имачка да не палам кола цело време за низ град.

Што мислите за PEGASUS SOLERO SL DISC 24 како бренд и модел.

Најдов еден половен 2 год стар,но екстра сочуван и со некоја опрема на него комплет за некои си 350-400е.
Вреди не вреди.

Sigma BC 5.16 - bicycle computer (speedometer)

I-Rack long - basket (incl. holder)

Abus Pro Tectic - frame lock & insert chain;

Fuxon SSP - quick release set lockable (theft protection)


Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Велосипед
« Одговори #7262 на: 26 Март 2024, 15:40:12 pm »
Се размислувам да го продадам Ideal Stobe-от.

L големина е.Плус MAXXIS гуми има, и оригиналните KENDA гуми со него - немаат ни 1км поминато.

Точаков да е возен преку сила 1000км откако е купен.

Првите 200-300км ми беа добри, ама после сфатив дека премногу ме боли врат и не уживам веќе во ваков точак.

Башка сега возам рекреативно, т.е на кеј, па така шо реално повеќе ми треба некој убав City Bike. XL рамка мислам дека подобра е за мене во однос на висината.

Некоја цена од 22-23000 имам зацртано во глава да се даде вклучени гумите во пакетот и уште едно седиште гратис.

Како шо кажав ганц нов е точакот, буквално нема гребка на него. Цело време седи гаражиран и на кеј е возен.

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Велосипед
« Одговори #7263 на: 26 Март 2024, 15:58:31 pm »
Да го дајш да си купиш поголем. Кој те излажал тебе L да купиш. Па овај ти иди 2 броја помал, ко патки помали да пробаш да носиш. Па после болело, е па ќе боли...

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Велосипед
« Одговори #7264 на: 26 Март 2024, 16:07:24 pm »
Да го дајш да си купиш поголем. Кој те излажал тебе L да купиш. Па овај ти иди 2 броја помал, ко патки помали да пробаш да носиш. Па после болело, е па ќе боли...

Немаше за лек XL кога барав тогаш. Месец дена чекав и ова беше најголемото што можев да најдам.

А и сега е исто.

XXL исто ми одговара ама тоа нема шанса кај нас.

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Велосипед
« Одговори #7265 на: 26 Март 2024, 16:25:35 pm »
Да го дајш да си купиш поголем. Кој те излажал тебе L да купиш. Па овај ти иди 2 броја помал, ко патки помали да пробаш да носиш. Па после болело, е па ќе боли...

Немаше за лек XL кога барав тогаш. Месец дена чекав и ова беше најголемото што можев да најдам.

А и сега е исто.

XXL исто ми одговара ама тоа нема шанса кај нас.

Јас од https://www.facebook.com/BikeCenterMacedonia/ тука го купив. XXL со преднарачка беше секако. Cube aim sl 2023 модел, Во ноември го имав веќе, истиот го имаше на понуда Скопје во март 30% поскапо.
070 426 250 Јозе барај го ќе те услужи чоекот. Ако нема на лагер, од Бугарија ќе направи порачка.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Велосипед
« Одговори #7266 на: 26 Март 2024, 16:30:34 pm »
Здраво форумџии,многу не се разбирам во велосипеди а имам намера да купам за летово тука во имачка да не палам кола цело време за низ град.

Што мислите за PEGASUS SOLERO SL DISC 24 како бренд и модел.

Најдов еден половен 2 год стар,но екстра сочуван и со некоја опрема на него комплет за некои си 350-400е.
Вреди не вреди.

Sigma BC 5.16 - bicycle computer (speedometer)

I-Rack long - basket (incl. holder)

Abus Pro Tectic - frame lock & insert chain;

Fuxon SSP - quick release set lockable (theft protection)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ако ти одговара со цена, пакуј го, Пегасус се одлични точаци.

Жена ми има ваков модел, само со В-кочници, не со дискови, го утепа од возење, мака нема точакот.

Само види си, ако е за тебе, и ако „24“ му значи 24 цола тркала, онда ќе е мал, ко за поголеми деца.
За возрасен, од 27 цола па нагоре.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Велосипед
« Одговори #7267 на: 26 Март 2024, 16:35:26 pm »
Да го дајш да си купиш поголем. Кој те излажал тебе L да купиш. Па овај ти иди 2 броја помал, ко патки помали да пробаш да носиш. Па после болело, е па ќе боли...

Немаше за лек XL кога барав тогаш. Месец дена чекав и ова беше најголемото што можев да најдам.

А и сега е исто.

XXL исто ми одговара ама тоа нема шанса кај нас.

Јас од https://www.facebook.com/BikeCenterMacedonia/ тука го купив. XXL со преднарачка беше секако. Cube aim sl 2023 модел, Во ноември го имав веќе, истиот го имаше на понуда Скопје во март 30% поскапо.
070 426 250 Јозе барај го ќе те услужи чоекот. Ако нема на лагер, од Бугарија ќе направи порачка.


Thanks! Баш ќе го побарам. Епа нишо ај кој сака нека го зема IDEAL-от :D


РАМ: Алуминум Hardtail, AL6061-T4/T6, hydroforming, internal
shifting cables

КОЧНИЦИ ХИДРАУЛИЧНИ: Shimano BR-M315/BL-M315 disc brakes, 160/160 mm

АМОРТИЗЕР : LOCK OUT ZOOM 565D, 80mm, mechanical lock out, adjustable preload

ПРЕДЕН МЕХАНИЗАМ : Shimano FD-TY700

ЗАДЕН МЕХАНИЗАМ: Shimano RD-TX800

МЕНУВАЧИ (ШАЛТЕРИ): Shimano ST-EF505

СРЕДНА ОСОВИНА: Shimano BB-UN100

СРЕДЕН ПОГОН: Shimano FC-TY301, 42-34-24T

ЗАПЧАНИК : Shimano CS-HG31, 11-34T

ЛАНЕЦ : KMC Z7

ПРЕДНА ГЛАВИНА ТРКАЛО: Shimano HB-TX505, center lock

ЗАДНА ГЛАВИНА ТРКАЛО Shimano FH-TX505, center lock

ОБРАЧИ ТРКАЛО Cross X-6, 622-21

ГУМИ MAXXIS (не знам модел сега) плус Kenda K1027 Kadre, 52-622 (29*2.10)

ВОЛАН: id-Project alloy riser bar, 720 mm

СТЕМ: id-Project alloy, 31.8 mm

КОЛЧЕ: id-Project, 31.6 mm

СЕДИШТЕ : Selle Italia X-Base плус уште едно поголемо ко за поголем човек :)

Еве спецификации.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3267
Одг: Велосипед
« Одговори #7268 на: 26 Март 2024, 17:06:46 pm »
Да правиме трампа ако имаш дете со твои гени во однос на висина 😅
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,26499.0.html

Отсутен AUDI

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2172
Одг: Велосипед
« Одговори #7269 на: 26 Март 2024, 17:30:05 pm »
Здраво форумџии,многу не се разбирам во велосипеди а имам намера да купам за летово тука во имачка да не палам кола цело време за низ град.

Што мислите за PEGASUS SOLERO SL DISC 24 како бренд и модел.

Најдов еден половен 2 год стар,но екстра сочуван и со некоја опрема на него комплет за некои си 350-400е.
Вреди не вреди.

Sigma BC 5.16 - bicycle computer (speedometer)

I-Rack long - basket (incl. holder)

Abus Pro Tectic - frame lock & insert chain;

Fuxon SSP - quick release set lockable (theft protection)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ако ти одговара со цена, пакуј го, Пегасус се одлични точаци.

Жена ми има ваков модел, само со В-кочници, не со дискови, го утепа од возење, мака нема точакот.

Само види си, ако е за тебе, и ако „24“ му значи 24 цола тркала, онда ќе е мал, ко за поголеми деца.
За возрасен, од 27 цола па нагоре.


Тоа 24 значи дека има 24 брзини,инаку тркалата се 28 инчи,а рамот е 53цм односно за висина od 175-180,според мојата висина и мерки таа големина на велосипед треба да ми е идеален,53-55цм висина на рам,само со тежината сум на границата  :D . Баш проверував по интернет за додатоците кои доаѓаат со него,сите комплет се околу 100-110е,и само велосипедот би дошол испод 300е.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662
Одг: Велосипед
« Одговори #7270 на: 27 Март 2024, 10:44:14 am »
Да правиме трампа ако имаш дете со твои гени во однос на висина 😅
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,26499.0.html

Има време децава мои :D  BMX за него треба сеа да барам.

Отсутен Shuriken

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Велосипед
« Одговори #7271 на: 19 Април 2024, 10:48:21 am »
Дечки, барам друмски велосипед од 80-ти или 90-ти години ама слабо нешто по огласиве. Да не знаете некој што продава или да ме упатите кај да гледам?

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 181
 • The best or nothing.
Одг: Велосипед
« Одговори #7272 на: 19 Април 2024, 10:52:55 am »
Дечки, барам друмски велосипед од 80-ти или 90-ти години ама слабо нешто по огласиве. Да не знаете некој што продава или да ме упатите кај да гледам?

Custom bike sojo, и објави во групите на фб, ќе добиеш голем избор.

Отсутен Shuriken

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 178
Одг: Велосипед
« Одговори #7273 на: 26 Април 2024, 10:38:58 am »
Барам добар сервисер кој има алат и за стари велосипеди. Се работи за Rog Pony Maxi.
Треба да се види и зошто динамото не работи.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10042
Одг: Велосипед
« Одговори #7274 на: 26 Април 2024, 11:47:34 am »
klaj drugo dinamo, 100 denari e... i kabelot smeni go sose dinamo i hajt. Dur ti go popravat drugoto gjaol ipol kje te fatit