Автор Тема: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?  (Прочитано 13818 пати)

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #60 на: Јуни 22, 2012, 14:10:58 pm »
Дечки, ми требаат слики од брегастите кај мене...help?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #61 на: Јуни 28, 2012, 21:41:11 pm »
Ми вратија од Пиперкамс, немале ништо веќе готово, па ако сум можел да им ги пратам веќе постоечките за да ги обработат...ако им ги дадам профилите ќе биде ок?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #62 на: Јуни 29, 2012, 00:46:00 am »
Барај на фејсбук "Bojan Hlaca" ако сакаш да појачуваш. Има клипови, клипњачи, брегасти, карбуратори, инки, спирали, амортизери...................................................
само спреми си го кесето ;D

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #63 на: Јуни 29, 2012, 02:26:47 am »
Само уште да ми вратеше на тоа што му пишав на фејсбук и ќе беше одлично :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Peconi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2950
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #64 на: Јуни 29, 2012, 08:41:21 am »
Само уште да ми вратеше на тоа што му пишав на фејсбук и ќе беше одлично :)

враќа човекот, ја пред 2-3 дена правев муабет
btw. види тука овој е наш http://simefiatpower.tripod.com/index.html

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6216
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #65 на: Јуни 30, 2012, 00:28:33 am »
нема бугарот праев и со него муабет

Отсутен GOCEBRZI

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 559
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #66 на: Јули 15, 2012, 08:52:31 am »
Najbitno e palenjeto za bregasti bez ECU kolku sto dobiva tolku moze I da izgubi veruvajte moze I so fabrickite da se izvadi uste po nekoja k.s. klasicen cip nema da ima takov efekt kako programiran spored delovite
NO TURBO NO FAN

Отсутен mrmut

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 731
  • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Спортски и тркачки брегасти, какви и од каде?
« Одговори #67 на: Август 02, 2012, 20:52:48 pm »
Ај вака ќе се убацал како џокер во покер.

Ако зимате некои брегасти не е битно кои ХХХХХХ се зимаат за да го зголемиш потенцалот на моторот а воедно и RPM , стандар брегасти можеш да ги помериш за накој степен во касно за да добиеш некој вртеж повеќе , со спорцки брегасти и стандартд ECU не ќе моќи тоа се вика екскурзија на памет , а некој брегасти бараат и некој друг компресионен однос за да добиеш ефект на тој мотор.
Еве некој општи правила за брегасти

270-280 агол на отвор , 234-240 и агол на отвор за отворен вентил 1,27мм или 0,050" , со 106-108  Lobe Center. од 1000 до 4000 активна сила (од 7 до 8 : 1 CR)
285-290 агол на отвор , 246-260 и агол на отвор за отворен вентил 1,27мм или 0,050" , со 106-108 Lobe Center. од 1500 до 5000 активна сила (од 7 до 8,5 : 1 CR)
290-295 агол на отвор , 262-270 и агол на отвор за отворен вентил 1,27мм или 0,050" , со 106-108 Lobe Center. од 2500 до 6500 активна сила (од 8 до 9 : 1 CR)
300-316 агол на отвор , 270-280 и агол на отвор за отворен вентил 1,27мм или 0,050" , со 106-108 Lobe Center. од 3500 до 7500 активна сила (од 9 до 10 : 1 CR)
315-320 агол на отвор , 274-285 и агол на отвор за отворен вентил 1,27мм или 0,050" , со 106-108 Lobe Center. од 4000 до 8500 активна сила (од 9 до 10,5 : 1 CR)
322-330 агол на отвор , 285-295 и агол на отвор за отворен вентил 1,27мм или 0,050" , со 106-108 Lobe Center. од 5500 до 9500 активна сила (од 10 до 14 : 1 CR)
Над 328-330 агол на отвор и зависи кој агол на отвор за отворен вентил со колку отвара вентилот се добива од 5000 на над 10000 активна сила 106-108 (од 10 до 14 : 1 CR)

сите овие агли имаат свој специфичен коефициент на отварање на вентил и свој компресионен однос (CR) за турбо мотори Lobe Center е од 110 до 114*

значи не е само купи и стави ќе работи ;)