Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 390041 пати)

Отсутен Angele260Tipo_brzi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 50
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #30 на: Јули 01, 2011, 01:08:38 am »
vaka sea dzidzimidzi otvori go linkov i procitaj si http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_economy
ne rekov deka samo od voda se dobiva vodorodot ama ajde ti predlozi od kade bi dobil golemi kolicini cist vodorod ako ne od elektroliza na voda

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #31 на: Јули 01, 2011, 10:20:54 am »
Angele260Tipo_brzi мислам дека грешиш во однос на тоа дека не е исплатливо.Зборуваме за да се вгради во возило,така да колку троши енергија и не е толку важно.Генерално изплатливо е само што незнам колку е квалитетно/трајно.Еден другар веќе 6 месеци вози на оваа фора.

П.С. Од Белград е и кај нв за ефтини пари може да се вгради ова.Ако ве интересира ќе ви кажам и цени и сл.
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5649
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #32 на: Јули 01, 2011, 10:29:33 am »
i jas znam za nekoi eksperimenti na taa tema na alternativni goriva, so vodorod/voda kako nus proizvod, isparuvanjeto kako plin da e za sogorevanje i sl, samo mislam deka ima problem vo smisla na bezbednost, za kontroliranje na smesata na gas kolku se sozdava i sl, ima i porano edna ruda sto ja koristele starite rudari pri kontakt so voda ispusta zapaliv gas koj go stavale vo posebni sadovi so malo otvotce i se dodeka kape voda i ispusta gas gori plamence za gledanje vo temnica, go imam doma, tatko mi rabotese vo HEK JUGOHROM radusa :(

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #33 на: Јули 01, 2011, 14:34:59 pm »
i jas znam za nekoi eksperimenti na taa tema na alternativni goriva, so vodorod/voda kako nus proizvod, isparuvanjeto kako plin da e za sogorevanje i sl, samo mislam deka ima problem vo smisla na bezbednost, za kontroliranje na smesata na gas kolku se sozdava i sl, ima i porano edna ruda sto ja koristele starite rudari pri kontakt so voda ispusta zapaliv gas koj go stavale vo posebni sadovi so malo otvotce i se dodeka kape voda i ispusta gas gori plamence za gledanje vo temnica, go imam doma, tatko mi rabotese vo HEK JUGOHROM radusa :(

Карбид ;)


Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5649
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #34 на: Јули 01, 2011, 20:46:06 pm »
 ;D ;D ;D ;D ne si normalen mi istece mozok od mislenje (kremen, kurbla, kkkkk.....), da be karbid pozz care  ;D ;D ;)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #35 на: Јули 01, 2011, 21:34:10 pm »
;D ;D ;D ;D ne si normalen mi istece mozok od mislenje (kremen, kurbla, kkkkk.....), da be karbid pozz care  ;D ;D ;)

Хехе па немале LED тогаш :D Гасот што се ослободува е ацетилен (или Етин), а има ли коли на ацетилен (пошто е јаглероводород) ?

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5649
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #36 на: Јули 01, 2011, 21:56:20 pm »
ne znam. znam samo deka eksperimentirale i stalno imalo ekspoziicki ne mozele da go kontroliraat kolicestvoto na gas... taka nesto

Отсутен Angele260Tipo_brzi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 50
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #37 на: Јули 04, 2011, 02:46:15 am »
Angele260Tipo_brzi мислам дека грешиш во однос на тоа дека не е исплатливо.Зборуваме за да се вгради во возило,така да колку троши енергија и не е толку важно.Генерално изплатливо е само што незнам колку е квалитетно/трајно.Еден другар веќе 6 месеци вози на оваа фора.

П.С. Од Белград е и кај нв за ефтини пари може да се вгради ова.Ако ве интересира ќе ви кажам и цени и сл.
Pa celata poenta na ova e kolku trosi energija i kolku cini taa, a ti ocigledno ne znaes sto e gorivna kelija i ne moze drugar ti da vozi na toa.

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #38 на: Јули 04, 2011, 18:37:13 pm »
Затоа што јас ништо не разбирам еве ти линк па види што како , може овие повеќе знаат од мене.

http://vodagorivo.com/

 ;D ;D ;D
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5649
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #39 на: Јули 09, 2011, 01:09:14 am »

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #40 на: Јули 09, 2011, 02:30:30 am »
Ова првпат го гледам ама има едно БМВ е30 од Хрватска (зелено) и е направено на струја да вози,само струја без бензин/дизел.
Побрзо е од најновото М6,ги има како се тркаат,партали го направи,само што е безшумно , т.е. без никаков звук,за разлика од М6-та. ;D ;D ;D
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен The Boy Next Door

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 492
 • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #41 на: Јули 09, 2011, 02:34:31 am »
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен Dean

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1333
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #42 на: Јули 11, 2011, 11:30:25 am »
ме чуди како не ја спомнавте Honda Clarity во темава, кола на електричен погон но без батерии, користи водород кој го погонува електричниот мотор,и да не ја тупам многу, најдобро ќе објаснат дечките од top gear


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51932
 • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #43 на: Јули 11, 2011, 19:25:22 pm »
Во моментов Инсајтот е најпристојно решение за Хибрид, во поглед цена-кола. Значи стокмен фин хибрид испод 20.000еур. Не е на највисоко ниво хибрид, ама има многу паметни решенија кои не ја преваат цената. Сеуште не сум го возел, а баш сум заинтересиран за да можам да направам споредба. Којзнае дали имаат во тест возило... Ај ќе видам.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27834
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #44 на: Јули 11, 2011, 19:47:26 pm »
Имаат, али во моментов е во Авто+ на мега-тест. Не е ништо посебно инсајтот. Hateful little thing. CVT-то иде на нерви.