Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 314991 пати)

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1608
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2745 на: Септември 06, 2021, 21:55:44 pm »
Малку е стара вест, незнам дали беше постирана претходно.

Форд ќе развива возила на MEB платформата (ID.3/ID.4) од VW.

https://www.motorauthority.com/news/1131902_2023-ford-meb-electric-crossover-spy-shots


Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1291
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2746 на: Септември 06, 2021, 22:04:10 pm »
Cybertruck e поубав од Киа-та иако изгледа како секој шо има цртано кола ко мал :)
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22047
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2747 на: Септември 09, 2021, 10:48:24 am »

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49901
 • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2748 на: Септември 09, 2021, 18:34:03 pm »
EV.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27016
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2749 на: Септември 09, 2021, 19:59:22 pm »
Одлично видео, многу убаво и разбирливо објаснети работи.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32490
 • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2750 на: Септември 09, 2021, 22:44:22 pm »
Baci treba da se slika do Lada ili Ford Galaxy, sho bara kaj mercedesov....

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22047
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2751 на: Септември 09, 2021, 22:48:11 pm »
Загрижен е за загадувањето на планетата.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40437
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2752 на: Септември 09, 2021, 22:53:13 pm »
Пссс секој циго за мерџан сања! :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49901
 • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2753 на: Септември 10, 2021, 22:46:56 pm »
Има надеж за електричниве.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49901
 • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2754 на: Септември 11, 2021, 15:32:49 pm »
Кога ќе седнеш да смислиш нешто одлично.


Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7793
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2755 на: Септември 11, 2021, 16:04:19 pm »
Jaki se elektricnive, griza za okolina. A tamu kaj so kopaat po rudnicite vo afrika ma koj gi vrti bitno zero emissions.


Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 745
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2756 на: Септември 11, 2021, 16:53:32 pm »
Jaki se elektricnive, griza za okolina. A tamu kaj so kopaat po rudnicite vo afrika ma koj gi vrti bitno zero emissions.

Сеедно треба да копаш во рудници за производство на секое возило.


Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49901
 • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2758 на: Септември 15, 2021, 16:37:49 pm »
Но, дали се исплаќа?

П.С. еве без да се мачиш да увезуваш: https://omo.mk/listings/opel-ampera-e-innovation-60kw/

Инаку ако веќе некој се решава за себе тојаш Huyndai Ioniq треба да се гледа во хибрид или плагин хибрид варијанта. Не е толку познат како Приус, а е ист со Приус. Само поубав.
https://m.mobile.de/auto-inserat/hyundai-ioniq-hybrid-1-6-gdi-style-berlin/329902852.html?searchId=be669c4c-eca2-66ab-d17a-a629f29f6552&type=ad
« Последно менување: Септември 15, 2021, 16:43:26 pm Deni »

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10608
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2759 на: Септември 15, 2021, 16:47:08 pm »