Автор Тема: Електрични автомобили и хибриди  (Прочитано 488870 пати)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2640 на: 01 Мај 2021, 19:59:41 pm »
Каде ќе ја полниш Тишлауфер? М? Да не испадне после дека и ти потпочно исто ќе ја возиш 90% на бензин и чат пат на по некој полнач на ЕВН, ако не те смрзи да чекаш со саати.

Не зезај сеа. Луѓето ги имаат колите. Ние збориме "кога би ги имале". Цели истражувања излегуваат дека се исти во разни земји.


Desire path.


Луѓето ќе користат како што сакаат да користат.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2641 на: 01 Мај 2021, 20:21:20 pm »
А што се однесува на еволуцијата на возилата,  да не заборавиме дека првите кочии без коњи и развојот на моторите со внатрешното согорување било развивано од ентузијасти. Преоѓањето на електрична енергија е наметнато со закони и по многу елементи преурането бидејќи очигледно дека се прескокнати многу чекори во “еволуцијата“. Сепак има одредени разногласија дали  иднината се електтрични мотори на батерии, водород или синтетички горива

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2642 на: 01 Мај 2021, 22:36:20 pm »
Каде ќе ја полниш Тишлауфер? М? Да не испадне после дека и ти потпочно исто ќе ја возиш 90% на бензин и чат пат на по некој полнач на ЕВН, ако не те смрзи да чекаш со саати.

Не зезај сеа. Луѓето ги имаат колите. Ние збориме "кога би ги имале". Цели истражувања излегуваат дека се исти во разни земји.


Desire path.


Луѓето ќе користат како што сакаат да користат.
Па живеам во куќа, со струјна инсталација низ цел двор, не гледам причина зошто колата бе би била на штекер секоја ноќ.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2643 на: 03 Мај 2021, 11:54:53 am »
Интересно возило, 4,6м должина, 3м меѓу-оскино и форма на класичен хеч

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2644 на: 03 Мај 2021, 11:56:31 am »
Интересно возило, 4,6м должина, 3м меѓу-оскино и форма на класичен хеч

И претходниот Јоник беше беспрекорен.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29061
    • CARclub.mk
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2645 на: 03 Мај 2021, 12:04:59 pm »
Ова не е наследник на Ioniq. Ова е целосно нова гама на возила што ќе ја носат ознаката Ioniq.

И мене не ми е јасно зошто го нарекуваат ова кросовер, кога не е. Обичен, најобичен хеч.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2646 на: 03 Мај 2021, 12:29:07 pm »
Ваљда дека спуштен кросоверот :)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2647 на: 03 Мај 2021, 13:01:41 pm »
Ова не е наследник на Ioniq. Ова е целосно нова гама на возила што ќе ја носат ознаката Ioniq.

И мене не ми е јасно зошто го нарекуваат ова кросовер, кога не е. Обичен, најобичен хеч.

Мислиш знаат луѓе кога одат да купуваат, слушнале од луѓе тоа било добро, влегуваат во салон и викаат сакам кросовер.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2648 на: 03 Мај 2021, 15:28:14 pm »
Ова не е наследник на Ioniq. Ова е целосно нова гама на возила што ќе ја носат ознаката Ioniq.

И мене не ми е јасно зошто го нарекуваат ова кросовер, кога не е. Обичен, најобичен хеч.
Затоа што е модерно кросоверче да си купиш, па им тдкна така да го викаат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2649 на: 03 Мај 2021, 16:15:21 pm »
Golf I Rabbit

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2650 на: 05 Мај 2021, 14:06:06 pm »

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2651 на: 12 Мај 2021, 20:31:01 pm »
Теслата на меј.


Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2652 на: 12 Мај 2021, 20:45:39 pm »
Овластени сервисери трљаат раце :)

Отсутен sojic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2653 на: 15 Мај 2021, 03:21:39 am »
Бра-во!

https://www.teslarati.com/lucid-air-interior-colors/

Број 1 кола според мене. Не дека ја имам пробано, ама почнувајќи од дизајнот, па до технологијата, кога би можел би купил Lucid Motors!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електрични автомобили и хибриди
« Одговори #2654 на: 16 Мај 2021, 14:47:35 pm »
Бра-во!

https://www.teslarati.com/lucid-air-interior-colors/

Број 1 кола според мене. Не дека ја имам пробано, ама почнувајќи од дизајнот, па до технологијата, кога би можел би купил Lucid Motors!
Многу е добра ама не верувам дека е технолошки напредна како Тесла. Има многу убав ентериер, веројатно се направени големи компромиси за да добие 900км рејнџ. Ама ако подобро размислам, Lucid Air е конструирана од бивши Tesla инженери па сигурно ќе има добар дел од технологијата копирано или инспирирано, барем она што не е патентирано.

Во секој случај многу е добро што навалија фирми да прават електрични возила како Луцид, Римац и еден куп други кинези, индуси, корејци. И тука сега следува сегментирање во буџет, мидрејнџ, хај енд и премиум возила. Тесла соопштија уште пред пар години дека ќе се натпреваруваат во мидрејнџ и анј-енд класи, така да на добро трга работава. Моментално работам проекти во Саудиска Арабија, таму се воведува сега ДДВ и електронска евиденција на бизнис размена. Државата има план да вложи половина од даночниот плен во развој на технологии за обновливо производство на електрична енергија во пустината. И нив им е јасно веќе дека моторите со внатрешно согорување ќе се лимитираат само на специјална машинерија и воздухоплови и дека транспортната технолгија се шифта према електрификација. Норвежаните се веќе таму 10 години ако не и повеќе и тие сега веќе продаваат памет на остатокот од светот.
За тековново десетолетие се сторив со нова кола (малолитражен турбо бензинец) иако се мислев дали да одам на ибрид, но одлучив да одам на безбедна варијанта. Следното возило за некои 6-8 години планирам да ми биде целосно електрично, односно се надевам дека новово ќе издржи доволно време додека може да се купи фамилијарен караван или кросовер за 25.000 евра и домет од најмалку 800км. Ако ова се успее да се изведе (а верувам дека ќе се надмине и тоа за голема маргина) во следниве 6-8 години, јас ќе бидам среќен човек :)