Автор Тема: Градина  (Прочитано 109543 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Градина
« Одговори #735 на: Септември 16, 2022, 15:20:55 pm »
Ставај ѓубриво, и после ќе косиш редовно и без ќеса. За да се ѓубри самата колку толку.

Отсутен Sasko80

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 19
Одг: Градина
« Одговори #736 на: Септември 16, 2022, 16:31:46 pm »
Да али незнам какво да ставам, арското ѓубре не ми го препорачуваат баш многу зошто било ептен јако и после велат не ке сум можел од треви да ја исчисам земјата, затоа мислев на вештачко, најдов на нет од ова на plantella за хранење на почвата во вид на резанци е што потоа се распаѓаат во земјата но кај нас го нема, па нешто слично барав.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Градина
« Одговори #737 на: Септември 16, 2022, 16:53:39 pm »
Се продава во ќеси од 50 или 70кг нешто така, и си носиш. Марифетот е да се најде каде има поефтино зошто ти требаат големи количини. Инаку проблемот е во таа глинестата почва што многу се компактира и се прави бетон. Хумусна земја, лисја од дрво измешај сега ќе паѓаат, што било такво и прекопај. Тоа ќе си скапе секако, ама ќе и даде малку жива материја на глината за да не се прави камен. А после како што ти реков косење без ќеса за да паѓа пак во земјата тревата и самата да се одржува.

А башка и вештачко, ама вештачко е многу скапо за надвор да ставаш. Тоа треба количина, не е литро две, ти треба 100-200кг или како и да се дозира.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8516
Одг: Градина
« Одговори #738 на: Септември 16, 2022, 17:42:06 pm »
Арското ако е одлежано немаш гајле. А и да се исккопа треба со земјата.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5108
Одг: Градина
« Одговори #739 на: Септември 21, 2022, 08:46:16 am »
Лапајте!