Автор Тема: Места на кои треба да бидеме претпазливи.  (Прочитано 220098 пати)


Отсутен stefanel984

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #601 на: 25 Јуни 2023, 20:06:36 pm »
Ако ојте накај Охрид, се врти кај Подмоље по стариот пат Охрид -Струга. Катастрофа жива. Во сезона работат, пошо тоа се последните 7км автопат. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #602 на: 26 Јуни 2023, 00:48:31 am »
Многу тркачи има периодов, влагаат во макази или отпозади да на поминување се лепат на браник.
Прееска на излез од тетово према Скопје на правата делница, на дозволено 120, возам 124 и од старите мерцедеси ми се лепи на браник и ми абленда додека претекнувам колона побавни возила. Пуштам 4 жмигавци ама јок, не се одлепува. Добро тогаш, кочам пред него од 124км/ч на 110 да израмнам брзина со тие што ги претекнувам, се престројувам во средна лента и го пуштам тикварот да помине. После 3 минути ете го на патарина застанал и чека ред.
Хитлер бил у право.

Отсутен stefanel984

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1052
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #603 на: 26 Јуни 2023, 22:43:56 pm »
Бил. Нецивилизиран народ, после МВР била лоша. Напротив фина е.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4312
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #604 на: 23 Јули 2023, 14:33:41 pm »
Пазете многу и како возите најпрво, а пазете и другите како возат. Ова ми се случи преку 10 пати во 2 дена на различни места и најмногу од сограѓани (Прилепчани  >:() кои и својот и туѓиот живот го ставаат во опасност. Исто така пазете и на локални патчиња (Прилеп-Битола) каде што излегуваат трактори од ниви, а во другата лента имате колона возила. Регулирајте ја брзината спрема условите на патот.
https://vt.tiktok.com/ZSLumu9AM/

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4312
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #605 на: 09 Јануари 2024, 09:48:56 am »
Повторно јас. Внимателно возете по патот Прилеп-Битола, во 24ч. два пати ќе направев тоталка. После бензинската Салида-накај Лукоил има не вир, туку езерце длабоко 10тина сантими. Не го забележав, бев со друштво во кола, поминав со 120 км/ч. Минимално ја заноси колата, но го држев цврсто воланот и не пролизга.

Исто така кај Гентерм кај бензинската Макпетрол цел ден имаше куче огромно (ко крава да е) и поминува пред возилата. На одење си лежеше на пат на средина на лентата, на враќање ноќта беше под надвожњакот и трчаше пред колите. Пред мене возеше пијан човек(најверојатно) и сецкаше од 40-120 км/ч. Тој доцна го забележа кучето и наеднаш влезе во спротивна лента. Јас го видов тоа, во моментот испаничив поради девојка ми и наеднаш сецнав десно, оти во левата лента имаше возило, исто и тука минимално се поместија задните тркала, ама кочев силно и возев со 100-120 км/ч. Додека не го дислоцираат кучето некој ќе настрада. Кучето беше огромно и може да направи огромна штета. Внимателни бидете кога возите по тој пат.

Дефинитивно после ова земам добри гуми, иако и од овие сум изненаден како немаше ни under, ни oversteer, посебно вториот пат со кучето.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4786
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #606 на: 09 Јануари 2024, 09:57:31 am »
Nemas gajle ti, samo gasss

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1047
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #607 на: 09 Јануари 2024, 10:04:42 am »
Повторно јас. Внимателно возете по патот Прилеп-Битола, во 24ч. два пати ќе направев тоталка. После бензинската Салида-накај Лукоил има не вир, туку езерце длабоко 10тина сантими. Не го забележав, бев со друштво во кола, поминав со 120 км/ч. Минимално ја заноси колата, но го држев цврсто воланот и не пролизга.

Исто така кај Гентерм кај бензинската Макпетрол цел ден имаше куче огромно (ко крава да е) и поминува пред возилата. На одење си лежеше на пат на средина на лентата, на враќање ноќта беше под надвожњакот и трчаше пред колите. Пред мене возеше пијан човек(најверојатно) и сецкаше од 40-120 км/ч. Тој доцна го забележа кучето и наеднаш влезе во спротивна лента. Јас го видов тоа, во моментот испаничив поради девојка ми и наеднаш сецнав десно, оти во левата лента имаше возило, исто и тука минимално се поместија задните тркала, ама кочев силно и возев со 100-120 км/ч. Додека не го дислоцираат кучето некој ќе настрада. Кучето беше огромно и може да направи огромна штета. Внимателни бидете кога возите по тој пат.

Дефинитивно после ова земам добри гуми, иако и од овие сум изненаден како немаше ни under, ни oversteer, посебно вториот пат со кучето.

С0 МЛ-0Т ли управуваше?

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4312
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #608 на: 09 Јануари 2024, 10:06:23 am »
Опел Астра Г.
МЛ-от е за курчење низ град, со неговите 230кс губам возачка во секундата. ;D

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6387
 • Бенве сие бенве
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #609 на: 09 Јануари 2024, 11:05:50 am »
И на двете места си возел дупло од дозволеното


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4312
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #610 на: 09 Јануари 2024, 11:14:40 am »
80 е дозволено кај Гентерм (баш тука има знак). После Салида кај вирчето е 100.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #611 на: 03 Март 2024, 09:02:05 am »
https://360stepeni.mk/edno-litse-zagina-a-dve-se-povredeni-vo-soobrakajna-nesreka-na-ekspresniot-pat-shtip-veles/

Отсекогаш беше тука опасно бидејќи неодоливо влече неодговорните да ја патосираат гаста, а често има странични удари на ветер.
Не сум загледал дали денес има соодветен сообраќаен знак со онаа мрежичката, на времето имаше.

Присутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3513
Одг: Места на кои треба да бидеме претпазливи.
« Одговори #612 на: 03 Март 2024, 09:32:55 am »
https://360stepeni.mk/edno-litse-zagina-a-dve-se-povredeni-vo-soobrakajna-nesreka-na-ekspresniot-pat-shtip-veles/

Отсекогаш беше тука опасно бидејќи неодоливо влече неодговорните да ја патосираат гаста, а често има странични удари на ветер.
Не сум загледал дали денес има соодветен сообраќаен знак со онаа мрежичката, на времето имаше.
Ветер има ама не е страшно, повеке е од не внимавање и дремење на телефон...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)