Автор Тема: Боја за пацки од камчиња  (Прочитано 13646 пати)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5094
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #75 на: Ноември 22, 2022, 15:19:37 pm »
Можда, неам поима.

Мада, овие се баш straight forward бои. Ај таа за Сузукито да е специфична, ама за Астрата, што секоја втора е сребрена?

Таа за клиентот, Тојота беше - 2021-ва, а поевтина.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4049
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #76 на: Ноември 23, 2022, 16:37:37 pm »
Kako mackate? So cetceto? Prvo boja pa lak ili gi mesate?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5094
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #77 на: Ноември 23, 2022, 21:52:46 pm »
Не купувам од оние тач-ап сетови што се со четка. Купувам боја само, имам многу, многу тенка четка со крути влакна (мислам дека околу 400,00 денари ја платив), а имам и вакви...Зависно од оштетувањето, четката ја користам баш за ситни оштетувања, додека стапчињата за покрупни, каде мора да ставиш малку вишок боја, пошто нели, кога ќе се исуши - ќе легне и ќе ја пополни дупката.

А инаку, за бојата, ги терам кога мешаат да стават и малку безбоен лак во мешавината. Така е поцврсто, побрзо се суши и нема потреба од лак врз бојата.

Наредно, ќе ја пробам техниката со шприц и игла.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4049
Одг: Боја за пацки од камчиња
« Одговори #78 на: Ноември 24, 2022, 12:02:20 pm »
Da ama ima boi kaj koj bazata e obicna da receme bela boja, a perlite se vo lakot.... zatoa i  prasav

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk