Автор Тема: ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго  (Прочитано 4979 пати)

Отсутен Боби

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 101
ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго
« на: Април 13, 2016, 09:23:21 am »
Помагајте каде да одам да си опраам колата. Цитроен Берлинго 1.4 55 KW 2006 год. Највероватно треба да се репрограмира компјутерот( Ре Мап)???

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 760
Одг: ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго
« Одговори #1 на: Април 13, 2016, 09:29:53 am »
Што и е на колата за со ремап да ја оправаш?

Отсутен Боби

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 101
Одг: ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго
« Одговори #2 на: Април 13, 2016, 09:31:42 am »
Не сум сигурен дека РЕМАП и треба. Не работи убаво на бензин, троши многу. Мислем на подесување на компјутерот на фабрички вредности

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42319
 • Il Moderatore
Одг: ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго
« Одговори #3 на: Април 13, 2016, 09:33:30 am »
Пиши му на членот ламбда, веројатно иста мака имал и он:

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19149.msg845532.html#msg845532


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Боби

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 101
Одг: ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго
« Одговори #4 на: Април 13, 2016, 09:34:51 am »
Голем проблем со Цитроен Берлинго имам. После многу сервиси, цели 6 компјутери поминати, сеуште не можам да ја оправам колата. Се работи за 1.4 бензински мотор кој насабајле тешко пали, не работи рамномерно, ко да нема сила, а богами троши ептен многу 22 литра плин, за бензин не знам не го возам на бензин. Прво ми рекоа дека е клапната па ја сменив со стара, не помогна,па некаков сензор на усисна грана исто не е тој. Штелував вентили но не ни до нив. Сменив бобина- нова, јок исто работи, сменив ламбда сонда исто чорак, отворив глава на мотор да полирам вентили исто врска нема вентилите беа стакло чисти.
АМАН помагајте. Кажете што остана да сменам.

Отсутен Боби

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 101
Одг: ПОМОШ Ре - Мап на Цитроен Берлинго
« Одговори #5 на: Април 13, 2016, 09:43:59 am »
Фала, пишав на Ламда и се надевам дека неговото искуство ке ми помогне.