Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 788619 пати)

Присутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6254
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4605 на: Јануари 29, 2023, 11:40:26 am »
Никаков член во договорот не ти треба за одјава на возило ако е од друг град.
Може и купувачот, може и продавачот да го одјави возилото бидејки и двајцата се договорни странки.-

Само кога го одјавуваш, си нагласуваш која од странките си во купопродажниот договор, приложуваш лична карта, приложуваш копија од купопродажниот договор, ја приложуваш сообраќајната дозвола.
Плаќаш 650 денари и потоа одиш на шалтерот од МВР, со потполнетото барање од 650 денари ги приложуваш и таблиците, МВР ги зема старите таблици, на сообракајната става забелешка дека возилото е одјавено.

Потоа си идеш во својот град на технички на шалтер, добар ден за ова возило треба нови таблици и сообракајна. Им треба твојата лична карта, оригинален купопраджен договор и одјавената сообракајна.
Изготвуваат документација, плакаш 2190 денари, потоа одиш на шалтер МВР, даваат нова сообраќајна и нови таблици.


Целава постапка се тера на станица за технички преглед.


А превод е друго, тоа е заверка на купопродажен договор, таму мора и продавачот и купувачот да се присутни.


**болдираните се битни, така ги бараат, на одјава бараат копија, нови таблици и сообракајна бараат оригинален договор.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1763
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4606 на: Јануари 29, 2023, 12:03:44 pm »
Многу се преценe овој со клиото, само на километрите му ставе цена, 6-те години ги забораве.


Eve vaka treba da pisuva:


I so ova mozi primer kupuvam kola od Skopje i jas si ja odjavuvam vo Ohrid da recime t.e kaj sakas

Јас мислам примерот твој не важи, Скопски таблици во МВР Скопје одјавуваш.
Ама уште еден член ако додадеш, би требало да можеш и Охридски таблици во Скопје да земиш.  ;D

Вака функционира во Хрватска. Колата ја купив во Осијек со осијечки таблици, на технички таму направивме пренос на сопственост (не на нотар) и си добив нова сообраќајна и Загребачки таблици према адреса на живеење.

Ова во МК и можда ќе функционираше ако не направеа посебни таблици за секое село, со старото групирање на општини ќе беше тотално изводливо.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42478
 • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4607 на: Јануари 29, 2023, 12:53:25 pm »
У МК ништо не е изводливо. Некогаш во Скопје не можеш скопски таблици да земеш, пошто не поминал тендерот за таблици, а не па во Битола скопски да земеш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4608 на: Јануари 29, 2023, 13:43:39 pm »
@Power to the people greska si. Jas prodavav pred 1 godina, coekot sto kupi ne bese od mojot grad, pa sredi se registrira vo drug grad so moite tablici od drug grad.

Jas ti kazuvam ova mi go kazaja so konsultacija so tehnicki, nov zakon e..

Inaku koj saka neka si prasa da ne se maltretira da se zafrkava so karga prakanje zemanje itn.

@Simo - Carrier159 toa taka e.. Ama ova e novo izgleda nesto, javete se vo tehnicki, znaat se ke vi kazat

Znaci Tetovski tabli moze da odjavis vo Skopje ako go imas ona napisano vo dogovorot.
« Последно менување: Јануари 29, 2023, 13:51:19 pm darkserial »
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6358
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4609 на: Јануари 29, 2023, 15:00:49 pm »
Кој сакаше да продава Хонда ЦР-В, 2012, имам купец.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4157
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4610 на: Јануари 29, 2023, 15:02:28 pm »
Кој сакаше да продава Хонда ЦР-В, 2012, имам купец.
Jas, samo ne sum vo MK...mada nema veze moze da ne spois

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
« Последно менување: Јануари 29, 2023, 15:28:44 pm nikola_bb »

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5535
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4611 на: Јануари 29, 2023, 16:37:07 pm »
@darkserial
 Баш ќе се јавам утре на технички и ќе ја проверам оваа инфомација. Ако можи тогаш е одлично.

Инаку од твоето искуство како знаеш дека дека не се вратил човекот да ги одјави таблиците?

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4612 на: Јануари 29, 2023, 17:07:11 pm »
Незнам, баш за ова правевме муабет, ако има проблем рече ќе ме бара. Не се јави значи немало проблем.
Мене од технички ме поучија за ова, најдобро јави се
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Присутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6250
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4613 на: Јануари 29, 2023, 20:53:31 pm »
Што ве интересира поточно за на технички ??

Продадена кола може да ја одјават продавачот или купувачот со сообраќајна, копија од договорот и листи за одјава направени во било кој технички..
Купена кола смее да се вози 15 дена со купопродажен договор, одкако ќе се одјави се оди на технички со колата со оргинал договор и сообраќајна..
Некој ми спомна и дека имало во законот дека одјавено возило може да се вози 24 часа после одјавата.. Колку е точно незнам неможам да најдам..

Кола може да помине технички во било кој град било кој човек..Тие документи (не треба колата) треба да се однесат во градот од кај што е на сообраќајна во било кој технички да се платат општински давачки и сопственикот на возилото да однеси комплет документи + лична карта во полиција или ако има референт во самиот технички да се заверат и да се стави печат..
« Последно менување: Јануари 29, 2023, 21:02:10 pm Бузуки »

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5535
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4614 на: Јануари 30, 2023, 07:08:34 am »
За таблиците правиме муабет, тука е болката.  ;D

Отсутен nikola102

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 6
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4615 на: Февруари 02, 2023, 14:06:44 pm »
Дајте некој предлог за интересно поволно возило.

Моментално имам буџет од 15к евра, па се мислам дали да купам сега или да собирам уште некој месец до кај 20к па да купам тогаш.

Не ми е битно да е некој јак мотор, но сакам понова кола 2017+ и по можност седан, не ми е битен просторот бидејќи не сум многу крупен човек.

Нешто во овој стил гледам.

https://autowelt.mk/vehicles/050087-audi-a4-20tdi-122hp-business-line
https://autowelt.mk/vehicles/400729-mercedes-benz-c-klasse-180cdi-116hp-7g-dct-automatic
« Последно менување: Февруари 02, 2023, 14:22:24 pm nikola102 »

Присутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5268
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4616 на: Февруари 02, 2023, 14:20:23 pm »
Голф 4 1.4 тси не постои,мој предлог би било пасат Б8.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Tiro

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 147

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42478
 • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4618 на: Февруари 02, 2023, 22:19:52 pm »
Голф 4 1.4 тси не постои,мој предлог би било пасат Б8.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using TapatalkАко постои кец тси, сигурно има и четворка :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 653
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4619 на: Февруари 03, 2023, 13:02:20 pm »
Дајте некој предлог за интересно поволно возило.

Моментално имам буџет од 15к евра, па се мислам дали да купам сега или да собирам уште некој месец до кај 20к па да купам тогаш.

Не ми е битно да е некој јак мотор, но сакам понова кола 2017+ и по можност седан, не ми е битен просторот бидејќи не сум многу крупен човек.

Нешто во овој стил гледам.

https://autowelt.mk/vehicles/050087-audi-a4-20tdi-122hp-business-line
https://autowelt.mk/vehicles/400729-mercedes-benz-c-klasse-180cdi-116hp-7g-dct-automatic


Ова ми личи на добро, 150 коњи: https://automilano.com.mk/avtomobil/audi-a4-2-0tdi-150ks/

Исто и пасатов, само прашај си за моторов незнам некој познат што вози 1.6 TDI
https://automilano.com.mk/avtomobil/vw-passat-1-6tdi-full/

И на аутовелт види од пасативе
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005