Автор Тема: Fiat Stilo  (Прочитано 9558 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Fiat Stilo
« на: 08 Февруари 2011, 10:24:27 am »
Ме интересираат мислења и искуства за Fiat Stilo, конкретни мотори 1.6 16v, 1.8 16v и 1.9 JTD. Читав дека имале доста проблеми со електрониката и со сервото, па кажете ваши мислења или уште подобро искуства, колку се доверливи како поволно возило, потрошувачка, цена на сервиси и слично

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #1 на: 09 Февруари 2011, 08:11:25 am »
Поранешен(каде живеев порано) комшија виде многу мака со електрониката, не знам што конкретно ама заедно го носевме во еден сервис накај новоселски пат. Моторот мислам дека имаше 1.6 16в. Знам дека имаше и други зафрканции, меѓу другото му прокапе од едниот прозор па гоносеше да му го прелепат. Генерално не беше задоволен и го продаде. Ќе го прашам кога ќе го видам и ќе ти пишам какви контретни проблеми имаше.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #2 на: 09 Февруари 2011, 10:40:44 am »
баш за 1.6 моторот читав доста поплаки за електрониката, за 1.8 моторот имаше пак само пофални зборови и никој не се жалеше на електрониката, но тој мотор сигурно е продаден во помал број од 1.6. Мене баш ми се допаѓа количево, а и цените сега им се доста прифатливи, само тоа со електрониката ме плаши, не сакам да ја купам и да останам по механичари.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1339
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #3 на: 09 Февруари 2011, 11:39:59 am »
баш за 1.6 моторот читав доста поплаки за електрониката, за 1.8 моторот имаше пак само пофални зборови и никој не се жалеше на електрониката, но тој мотор сигурно е продаден во помал број од 1.6. Мене баш ми се допаѓа количево, а и цените сега им се доста прифатливи, само тоа со електрониката ме плаши, не сакам да ја купам и да останам по механичари.

за електирка се автоелектричари а не механичари ;)
инаку немо да значи дека сите се со проблеми во електриката.
најдобро да пробаш на лице место пред да ја зимаш....да провериш се што има од копчиња,прекидачи,електрика...
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #4 на: 09 Февруари 2011, 15:58:03 pm »
Во Охрид сите автоелектричари се занимаваат и со механичарски работи, менуваат и масло каиши спони и слични работи, никој од нив не е строго специјализиран за електрика, затоа за мене се тие пред се механичари, ако навредив некој автоелектричар се извинувам, инаку проблемите кај стилото не се со прекидачите туку се јавуваат од проблеми со сензорите ECU-то па се до серво уредот, а тие дефекти тешко се откриваат на лице место особено од лаик како мене, дури и да ја однесам на дијагностика колата може во моментот да не покаже никаква грешка, за после кратко време да почне да откажува. Затоа ме интересираат конкретни искуства со оваа кола, како што наведе gOJDO, а тоа и ми го потврдува сомнежите

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1447
  • no comment at the moment
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #5 на: 20 Февруари 2011, 18:13:28 pm »
По некое непишано правило или Марфиеви закони таквите проблеми се појавуваат "отпосле" што значи откако завршила постапката видено/купено..., а никој не ти дава кола да пробаш ден-два па да видиш што е и како е. Во секој случај јас би рекол да му чини среќата на возилото затоа што нема бренд од кој што секој е задоволен...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Deki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #6 на: 25 Февруари 2011, 21:24:34 pm »
Дали знаете дека за старо возило, србите донесоа закон дека во рок од 6 месеци каков и да е квар да ти се случи на возилото, во нормална експлоатација, трошоците ги покрива продавачот, тоа е многу добар закон и треба да се примени и кај нас, инаку при купување настаро како што рече профф да му чини среќата, и да си земиш или да го однесеш на проверен сервис на проверка да ти кажи што се треба задолжително да се смени или не на колата, да си вкалкурираш и тоа при цената на автомобилот.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #7 на: 25 Февруари 2011, 22:16:37 pm »
Деки, тоа е за половно возило купено од фирма која откупува стари возила, односно прави старо за ново или како?
Зошто ако е како нормален продавач законот би бил многу глупав...Ке го стегнам возилото, ке го возам без уље, па продавачот нека ми прави ремонт, а образложението дека е стегнато без да ставам уље ке ми биде дека сум немал соодветно упатство за употреба на мајчин јазик :)
Мислам закон ваков може само на балканов да се донесе...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #8 на: 25 Февруари 2011, 23:32:19 pm »
Не важи за секој договор склучен на нотар, еве ке ти пуштам линк од емисија каде се зборува за тој закон, емисија за коли е инаку, види ке ти стани јасно, тој закон го има и во германија и важи до 1 година од купувањето на половното возило.
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/RTS+Satelit/840714/SAT.html

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #9 на: 26 Февруари 2011, 00:15:19 am »
Ме интересираат мислења и искуства за Fiat Stilo, конкретни мотори 1.6 16v, 1.8 16v и 1.9 JTD. Читав дека имале доста проблеми со електрониката и со сервото, па кажете ваши мислења или уште подобро искуства, колку се доверливи како поволно возило, потрошувачка, цена на сервиси и слично
Повеќе со сервото.

Отсутен Deki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #10 на: 26 Февруари 2011, 13:04:52 pm »
Ме интересираат мислења и искуства за Fiat Stilo, конкретни мотори 1.6 16v, 1.8 16v и 1.9 JTD. Читав дека имале доста проблеми со електрониката и со сервото, па кажете ваши мислења или уште подобро искуства, колку се доверливи како поволно возило, потрошувачка, цена на сервиси и слично
Еве ти и еден тест на користено стило 1.6 16в, се надевам ќе ти помогне при одлуката
http://www.autoservis.hr/index.php/rabljenic/329

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Fiat Stilo
« Одговори #11 на: 26 Февруари 2011, 13:34:19 pm »
Не важи за секој договор склучен на нотар, еве ке ти пуштам линк од емисија каде се зборува за тој закон, емисија за коли е инаку, види ке ти стани јасно, тој закон го има и во германија и важи до 1 година од купувањето на половното возило.
http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/RTS+Satelit/840714/SAT.html

Све ми е јасно...Поготово фино како ги праша водителот за неколку проблеми помеѓу потрошувач, продавач :)
Балкан....Толку имав... :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.