Автор Тема: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ  (Прочитано 606600 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29136
  • CARclub.mk
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3735 на: 02 Април 2024, 18:14:03 pm »
Просветли ме друже како така да испадне отварам видео на јутубе копирам https://www.youtube.com/watch?v=U81fvRwP0CU отварам таб тука не испаѓа како слика да се кликне на видео , опиши како без тоа https ли с екопира просветли ме

Стави го линкот меѓу youtube тагови, како на примерот подолу.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nHkKJ87FS6[/youtube]

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3465
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3736 на: 02 Април 2024, 21:31:37 pm »
Да се разбереме
1.Јабука10.Самсунг
Хуавеј
И на последно место шаоми... Тоа срање би го забранил со закон!

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4084
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3737 на: 02 Април 2024, 21:34:21 pm »
Huawei до 2018та, после некако безврска дизајн.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10123
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3738 на: 02 Април 2024, 21:43:56 pm »
Да се разбереме
1.Јабука10.Самсунг
Хуавеј
И на последно место шаоми... Тоа срање би го забранил со закон!

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Немој бе така, забрани Шаоми, забрани Дачиа, забрани Сава..., многу закони се тоа :P

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1444
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3739 на: 02 Април 2024, 21:49:45 pm »
Да се разбереме
1.Јабука10.Самсунг
Хуавеј
И на последно место шаоми... Тоа срање би го забранил со закон!

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Кога субјективноста е пред објективноста, нема разбирачка... :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3465
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3740 на: 02 Април 2024, 21:53:22 pm »


Да се разбереме
1.Јабука10.Самсунг
Хуавеј
И на последно место шаоми... Тоа срање би го забранил со закон!

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Немој бе така, забрани Шаоми, забрани Дачиа, забрани Сава..., многу закони се тоа

Со дачиа и сава позитивно искуство имам

Да се разбереме
1.Јабука10.Самсунг
Хуавеј
И на последно место шаоми... Тоа срање би го забранил со закон!

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Кога субјективноста е пред објективноста, нема разбирачка... :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Од искуство...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1727
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3741 на: 02 Април 2024, 22:30:57 pm »
А што е тоа кај Ајфон 15 Про Макс што работи подобро отколку на Самсунг С24 Ултра (освен Face Id, тука нема муабет)? Или што е тоа што кликнуваш кај Самсунг и не знаеш дали ќе функционира? Тоа можеби е/беше кај некои буџет андроиди од 100 евра нови.

Малку глупо е да се споредува Ајфон со Ј или А серија на Самсунг. Еден колега користеше Шаоми од 6000 денари и откако го искрши купи Ајфон. Вика Ајфонот многу бил подобар ;D

Јас пробав да користам Ајфон пред 1 година но го пуштив на оглас после 20тина дена :D Освен Face Id, друго ништо не ме бендиса.

Да се надоврзам на Ордевски:
- алармот не покажува колку часа има додека да ѕвони, 3 пати требаше да проверам дали за сабајлето ми е "навијан"
- вифи ако го исклучиш од навбар, се пушта автоматски во 5 на сабајле и титкаат/вибрираат нотификации. За да не се случи тоа требаше да го исклучувам од сетингс
-звукот за нотификација на фб месинџер не можеше да се исклучи, а да има само вибрација. Советот од другари ајфонџии беше да го направам телефонот на силент :D
-имаше уште нешто, но не ми текнува во моментов

Моментално користам С23 Ултра (дубајски или индиски од ледиком) и немам баш никаква замерка, си тера без проблем.

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3465
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3742 на: 02 Април 2024, 22:35:41 pm »
А што е тоа кај Ајфон 15 Про Макс што работи подобро отколку на Самсунг С24 Ултра (освен Face Id, тука нема муабет)? Или што е тоа што кликнуваш кај Самсунг и не знаеш дали ќе функционира? Тоа можеби е/беше кај некои буџет андроиди од 100 евра нови.

Малку глупо е да се споредува Ајфон со Ј или А серија на Самсунг. Еден колега користеше Шаоми од 6000 денари и откако го искрши купи Ајфон. Вика Ајфонот многу бил подобар ;D

Јас пробав да користам Ајфон пред 1 година но го пуштив на оглас после 20тина дена :D Освен Face Id, друго ништо не ме бендиса.

Да се надоврзам на Ордевски:
- алармот не покажува колку часа има додека да ѕвони, 3 пати требаше да проверам дали за сабајлето ми е "навијан"
- вифи ако го исклучиш од навбар, се пушта автоматски во 5 на сабајле и титкаат/вибрираат нотификации. За да не се случи тоа требаше да го исклучувам од сетингс
-звукот за нотификација на фб месинџер не можеше да се исклучи, а да има само вибрација. Советот од другари ајфонџии беше да го направам телефонот на силент :D
-имаше уште нешто, но не ми текнува во моментов

Моментално користам С23 Ултра (дубајски или индиски од ледиком) и немам баш никаква замерка, си тера без проблем.
Фејс
Сири
Фаст сајленс


Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Tommy

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6997
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3743 на: 02 Април 2024, 23:06:04 pm »
А што е тоа кај Ајфон 15 Про Макс што работи подобро отколку на Самсунг С24 Ултра (освен Face Id, тука нема муабет)? Или што е тоа што кликнуваш кај Самсунг и не знаеш дали ќе функционира? Тоа можеби е/беше кај некои буџет андроиди од 100 евра нови.

Малку глупо е да се споредува Ајфон со Ј или А серија на Самсунг. Еден колега користеше Шаоми од 6000 денари и откако го искрши купи Ајфон. Вика Ајфонот многу бил подобар ;D

Јас пробав да користам Ајфон пред 1 година но го пуштив на оглас после 20тина дена :D Освен Face Id, друго ништо не ме бендиса.

Да се надоврзам на Ордевски:
- алармот не покажува колку часа има додека да ѕвони, 3 пати требаше да проверам дали за сабајлето ми е "навијан"
- вифи ако го исклучиш од навбар, се пушта автоматски во 5 на сабајле и титкаат/вибрираат нотификации. За да не се случи тоа требаше да го исклучувам од сетингс
-звукот за нотификација на фб месинџер не можеше да се исклучи, а да има само вибрација. Советот од другари ајфонџии беше да го направам телефонот на силент :D
-имаше уште нешто, но не ми текнува во моментов

Моментално користам С23 Ултра (дубајски или индиски од ледиком) и немам баш никаква замерка, си тера без проблем.


Ја користам S23 ultra, ама видеото од Ајфон кога е качено на Инстаграм, Фејсбук, Тик Ток е кристално чисто. Од Самсунгот изгледа како да е снимано на A54, па снимај и во 8к ако сакаш. Во денешно време, кога социјалните мрежи се толку популарни, ова е еден од најдобрите selling points. Дизајнот на самиот телефон е далеку поубав на Ајфонот. И една добра особина кај Ајфонот е што и да го малтретираш дневно, и по 2 години ке имаш добар battery life. Јас менувам Самсунг телефон на 2-3 години, само заради тоа што батеријата од редовно полнење и празнење доаѓа до тоа да има капацитет да издржи до 17h попладне, и не помага ни нова оригинална батерија.

Од друга страна, на Ајфонот има(ше) такви недостатоци во минатото што едноставно не ни сакав да правам компромис за да евентуално пробам Ајфон на подолг рок. Тоа што немаше Always on display ми беше огромен deal breaker. E сега, има и еден куп лимитации доколку сакаш да користиш Smart Watch, мора да е од кај нив, и мора да си во нивен еко систем ако сакаш се да ти биде поврзано.

Кастомизации на home screen нема на Iphone, или и да има, не се ни приближно слични како кај Андроид. Трета работа е што никако не можеш да му наредиш на Iphone-от до колку часот да ти дава нотификации од службен мејл, a до кога од приватен. Како некој кој прима 400-500 маилови дневно, ова е deal breaker. Ајфонот помни само 100 последни броја кои сте ги бирале. Андроид иде околу 6 месеци наназад.

Нема бирање директно од тастатура со бројки, наместо да влегуваш во Контакти. Имаше уште еден куп работи кои ми пречеа. Се обидов со Ајфон пред година дена краток период, и сфатив дека не е за мене. Си има предност и маани, но за она што ми треба на мене, преферирам Андроид. Ајфонот е несомнено одлично искомбиниран хардвер и софтвер. 

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1444
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3744 на: 02 Април 2024, 23:42:29 pm »
А што е тоа кај Ајфон 15 Про Макс што работи подобро отколку на Самсунг С24 Ултра (освен Face Id, тука нема муабет)? Или што е тоа што кликнуваш кај Самсунг и не знаеш дали ќе функционира? Тоа можеби е/беше кај некои буџет андроиди од 100 евра нови.

Малку глупо е да се споредува Ајфон со Ј или А серија на Самсунг. Еден колега користеше Шаоми од 6000 денари и откако го искрши купи Ајфон. Вика Ајфонот многу бил подобар ;D

Јас пробав да користам Ајфон пред 1 година но го пуштив на оглас после 20тина дена :D Освен Face Id, друго ништо не ме бендиса.

Да се надоврзам на Ордевски:
- алармот не покажува колку часа има додека да ѕвони, 3 пати требаше да проверам дали за сабајлето ми е "навијан"
- вифи ако го исклучиш од навбар, се пушта автоматски во 5 на сабајле и титкаат/вибрираат нотификации. За да не се случи тоа требаше да го исклучувам од сетингс
-звукот за нотификација на фб месинџер не можеше да се исклучи, а да има само вибрација. Советот од другари ајфонџии беше да го направам телефонот на силент :D
-имаше уште нешто, но не ми текнува во моментов

Моментално користам С23 Ултра (дубајски или индиски од ледиком) и немам баш никаква замерка, си тера без проблем.


Ја користам S23 ultra, ама видеото од Ајфон кога е качено на Инстаграм, Фејсбук, Тик Ток е кристално чисто. Од Самсунгот изгледа како да е снимано на A54, па снимај и во 8к ако сакаш. Во денешно време, кога социјалните мрежи се толку популарни, ова е еден од најдобрите selling points. Дизајнот на самиот телефон е далеку поубав на Ајфонот. И една добра особина кај Ајфонот е што и да го малтретираш дневно, и по 2 години ке имаш добар battery life. Јас менувам Самсунг телефон на 2-3 години, само заради тоа што батеријата од редовно полнење и празнење доаѓа до тоа да има капацитет да издржи до 17h попладне, и не помага ни нова оригинална батерија.

Од друга страна, на Ајфонот има(ше) такви недостатоци во минатото што едноставно не ни сакав да правам компромис за да евентуално пробам Ајфон на подолг рок. Тоа што немаше Always on display ми беше огромен deal breaker. E сега, има и еден куп лимитации доколку сакаш да користиш Smart Watch, мора да е од кај нив, и мора да си во нивен еко систем ако сакаш се да ти биде поврзано.

Кастомизации на home screen нема на Iphone, или и да има, не се ни приближно слични како кај Андроид. Трета работа е што никако не можеш да му наредиш на Iphone-от до колку часот да ти дава нотификации од службен мејл, a до кога од приватен. Како некој кој прима 400-500 маилови дневно, ова е deal breaker. Ајфонот помни само 100 последни броја кои сте ги бирале. Андроид иде околу 6 месеци наназад.

Нема бирање директно од тастатура со бројки, наместо да влегуваш во Контакти. Имаше уште еден куп работи кои ми пречеа. Се обидов со Ајфон пред година дена краток период, и сфатив дека не е за мене. Си има предност и маани, но за она што ми треба на мене, преферирам Андроид. Ајфонот е несомнено одлично искомбиниран хардвер и софтвер.
Е ова е power user.

Би додал на листата:

- Ѕ pen, страшно добро за едитирање слики
- Samsung Dex
- организација на нотификации, тоа е страшен неред на ајфон


Во однос на видеа и социјални мрежи тоа е до девелоперите, workaround е да се користи камера апликација па потоа да се одбере фото/видео за аплоуд, да не е директно.

@Busav имаше пишано фејс (face id) ако е, јас лично немам проблем со fingerprint ама ајде, екстра имплементирано, нема коментар. Туку што правиме со unibrow, или dynamic island или whatever?
Siri одамна не е selling point, google assistant го јаде за појадок.
Silent switch практично го укинаа со 15ката со тоа што го направија клик копче. Е тоа е нешто што навистина ми изгледаше корисно. Од она што навистина сметам од Епл дека нема замена е Apple watch.

Исто, естетиката на софтверот, иконографија, анимации, усогласеност на бои и транспаренција им е доведено до перфекција.

Едит: Да се надоврзам:
https://www.instagram.com/reel/C4-pzbdodT_/?igsh=YmdwMjF1ZXkwMHQx

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
« Последно менување: 03 Април 2024, 01:18:58 am Ordevski »

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10123
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3745 на: 03 Април 2024, 07:42:33 am »
Сите што ги познавам и се со здрави бизниси си користат ајфон.

Погоре прочитав 400-500 мејлови на ден (16часа), тоа се преку 30 мејлови на час, и тоа само добиени, каде се одговорите. Јас верувам дека после 16 часовна битка со мејлови човек може да стане само мутав, односно да се води мутивода бизнис.

Истотака не гледам поента за 6 месеци да памтел бирани броеви, па уште и со интензивна комуникација, бесцелно, никаква реална потреба.


Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1727
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3746 на: 03 Април 2024, 09:40:27 am »
Газда не е газда ако не го остави Ајфонот однопаку да се гледа јаболкото и клучот од БМВ-то до него :D

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4989
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3747 на: 03 Април 2024, 10:03:14 am »
Како ќе ги знајш дека се газди на здрави бизниси ако не му се јаболката од 16ките ултра промакс со клучот од бемвето до него :D
Убаво објасна Ордевски, на двапати  плусовите и минусите, работи за елементарни потреби фалат.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1497
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3748 на: 03 Април 2024, 10:10:06 am »
Vozzi работи на Ајфон?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1727
Одг: МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ
« Одговори #3749 на: 03 Април 2024, 10:25:01 am »
Vozzi не вози повеќе, пропадна.