Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1064391 пати)

Присутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7788
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11730 на: Септември 04, 2021, 21:45:42 pm »
Smaceno mi e menuvanje, a i plus lani pneumatic mi gi ispogrebaa bwndazite moi. Lom napraveni. Kasno primetiv poso valkani bea.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15561
 • Алфа Плам 1.4 TB
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11731 на: Септември 04, 2021, 22:25:49 pm »
Пристојна цена за Sava UHP2 во 225/45/17 димензија (претпоставувам и други димензии), 12800 за сет 2021 произведени.

Сеа домуабетив со чоекот, 215/45/17 12900 денари. Добри цени.

https://www.facebook.com/savagumimkd

Прашајте си за понуда, за другар во април ги платив 13300, сеа малце поефтино ги оставале ради чистење залихи.
« Последно менување: Септември 04, 2021, 22:38:00 pm MartinAlfista »

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2445
 • Шалабајзер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11732 на: Септември 05, 2021, 02:48:02 am »
Пристојна цена за Sava UHP2 во 225/45/17 димензија (претпоставувам и други димензии), 12800 за сет 2021 произведени.

Сеа домуабетив со чоекот, 215/45/17 12900 денари. Добри цени.

https://www.facebook.com/savagumimkd

Прашајте си за понуда, за другар во април ги платив 13300, сеа малце поефтино ги оставале ради чистење залихи.
Ја у март за 225/55/17 за сава ухп2 дадов 16.000 денари, да знаев ќе земев сега гуми


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен AlexAl1en

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 263
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11733 на: Септември 05, 2021, 07:09:53 am »
Ја нарачав две Мишелин Кросклимат + за напред. Се мислев дали за тие пари Рикен, Сава нови 4 или две поскапи.

Ќе земам уште две сигурно, само да видам до кога е попустот со Мишелин.Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1221
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11734 на: Септември 10, 2021, 13:50:41 pm »
Вчера бев да ми залепат гума на Пунтото, имаше шајка и помалку пушташе. Се работи за летна гума на Ханкок произведена 2016 година, таа година и беше монтирана. Гумите (две се летни Ханкук од 2016 и две се целосезонски Матадор од лани). Се возат цела година (со ротација). Ме изненади тоа што гумата (Ханкок важи за поквалитетен) е испукана и тоа доста (како странично, така и по газниот слој по должина). Не се малку 5 години, колата во просек годишно поминува 6-7.000 км, шарата е како на нова гума, ама условите на експлоатација (топло-ладно) си го направиле своето.
Како за споредба, летните Фулда на Сеникот се исто 2016 година ама се возат само во лето и после соодветно се третирани (темелно чистење, сонакс спреј за гуми, скалдирани по пропис) и воопшто не се испукани (можеби некоја микропукнатина).
Баш ме интересира, за некоја година да сме живи и здрави, како ќе се покажат целосезонските, дали ќе почне да испукуваат како летните.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49894
 • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11735 на: Септември 10, 2021, 14:06:18 pm »
Возел - не возел, на гумата времето и проаѓа.

Присутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
 • Pixel Perfect
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11736 на: Септември 10, 2021, 14:33:00 pm »
Не е точно. Ако редовно ја чистиш и не дозволиш да напука, гумата ќе трае, освен ако правиш крофни по асфалтот, тогаш нема да трае.

На крај на сезона ги чистам и ги прскам со ова и ги оставам да хибернираат до следната.
https://www.goldeagle.com/product/303-aerospace-protectant/

Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1170
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11737 на: Септември 10, 2021, 14:38:30 pm »
Моите се неколку месеци завчера таман ја исправ сабајлето пак ги најдов гумиве најдов со мочки од џукели по паркингов, гнасен народ не знам

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12607
 • Пудингот на шоферството
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11738 на: Септември 10, 2021, 15:11:32 pm »
Вчера бев да ми залепат гума на Пунтото, имаше шајка и помалку пушташе. Се работи за летна гума на Ханкок произведена 2016 година, таа година и беше монтирана. Гумите (две се летни Ханкук од 2016 и две се целосезонски Матадор од лани). Се возат цела година (со ротација). Ме изненади тоа што гумата (Ханкок важи за поквалитетен) е испукана и тоа доста (како странично, така и по газниот слој по должина). Не се малку 5 години, колата во просек годишно поминува 6-7.000 км, шарата е како на нова гума, ама условите на експлоатација (топло-ладно) си го направиле своето.
Како за споредба, летните Фулда на Сеникот се исто 2016 година ама се возат само во лето и после соодветно се третирани (темелно чистење, сонакс спреј за гуми, скалдирани по пропис) и воопшто не се испукани (можеби некоја микропукнатина).
Баш ме интересира, за некоја година да сме живи и здрави, како ќе се покажат целосезонските, дали ќе почне да испукуваат како летните.
Изгледа такви се Ханкок шо знам.Еве на камионот во година и пол и 160Ккм поминати,странично се доста испукани.Пред тоа возев Фулда две години и 200Ккм немаа вакви нуспојави,ама морав да ги сменам пошо едната ја имав распукано на нагазната површина(нешто сум нагазил).
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10736
 • Архитект
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11739 на: Септември 10, 2021, 15:52:10 pm »
На старата имав ханкок 7 години. Различни модели и летни и зимски. Зимските беа стари 7 год.
Колата цело време стои надвор во секакви временски услови. Никогаш не сум ги мачкал ниту па сум ги одржувал некако гумите.
Немаа пукнатини никаде. Ниту на страните ниту на средина.

Отсутен deksa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 985
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11740 на: Септември 10, 2021, 16:02:31 pm »
Ova so mackanje I mienje na gumite me potseti na edna komsika, koga ke dojdese doma, sekogas patikite gi miese I gi stavase vo kutijata sto gi kupila :)

I jas do sega nikogas ne sum go pravel toa, nitu pak sum zabelezal puknatini ili slicno, no povekje od 6 godini ne sum vozel isti gumi, inaku da, sum imal I po 2 para letni I zimski, gi vadam I gi stavam vo podrum. Tolku.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1165
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11741 на: Септември 10, 2021, 18:40:58 pm »
Во Транзит пазарив 2 летни 245/40/17  Sava UHP 2 Made in Germany

Во оваа димензија не се произведува all season, а таман се загреав за ол сизн.

Иначе ги видов Sava All Weather, многу меки ми се видоа скоро ко зимски.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40426
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11742 на: Септември 11, 2021, 02:09:44 am »
Вчера бев да ми залепат гума на Пунтото, имаше шајка и помалку пушташе. Се работи за летна гума на Ханкок произведена 2016 година, таа година и беше монтирана. Гумите (две се летни Ханкук од 2016 и две се целосезонски Матадор од лани). Се возат цела година (со ротација). Ме изненади тоа што гумата (Ханкок важи за поквалитетен) е испукана и тоа доста (како странично, така и по газниот слој по должина). Не се малку 5 години, колата во просек годишно поминува 6-7.000 км, шарата е како на нова гума, ама условите на експлоатација (топло-ладно) си го направиле своето.
Како за споредба, летните Фулда на Сеникот се исто 2016 година ама се возат само во лето и после соодветно се третирани (темелно чистење, сонакс спреј за гуми, скалдирани по пропис) и воопшто не се испукани (можеби некоја микропукнатина).
Баш ме интересира, за некоја година да сме живи и здрави, како ќе се покажат целосезонските, дали ќе почне да испукуваат како летните.

Ozone cracks и dry rot  се честа појава. Сум имал појава на ozone cracks и на понови гуми (3-4 години возени) од премиум брендови. Michelin, Conti, Dunlop... Не се опасни, доколку се умерени.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7788
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11743 на: Септември 11, 2021, 08:39:01 am »
So nasite temperni razliki od 20 stepeni, denje i noke se ke ispuka ne pa guma

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27016
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11744 на: Септември 20, 2021, 15:55:39 pm »