Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 517527 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4170 на: Септември 01, 2022, 19:04:23 pm »
За купувач на Трок немаат значење парите.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6358
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4171 на: Септември 01, 2022, 19:07:31 pm »
За купувач на Трок немаат значење парите.
...бито е да се користени само премиум материјали во внатрешноста.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4172 на: Септември 01, 2022, 20:00:59 pm »
За купувач на Трок немаат значење парите.
...бито е да се користени само премиум материјали во внатрешноста.
Така е. На ривјуто е најдобро појаснет тој дел 8:58 https://youtu.be/gyeW8Ymhci4

Отсутен ialeks

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 193
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4173 на: Септември 18, 2022, 14:01:28 pm »
И додека во соседна србија се спуштаат цените, одговорот
на состојбите на салониве тука е да се истите покачат, според
тоа што им ги следам цените и најново објавен ценовник.

Во прилог ценовник за нарачки на шкода карок во србија со веќе
пресметани попусти од околу 2000 евра.
Тука цените се во благ пораст. Имаат ли мозок?
Остана некој што им верува?

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5535
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4174 на: Септември 18, 2022, 14:25:19 pm »
Тој шо е решен ново да купи, ќе купи.
Не можат да му поскапат колку шо можат да платат.  ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4175 на: Септември 18, 2022, 14:31:49 pm »
И додека во соседна србија се спуштаат цените, одговорот
на состојбите на салониве тука е да се истите покачат, според
тоа што им ги следам цените и најново објавен ценовник.

Во прилог ценовник за нарачки на шкода карок во србија со веќе
пресметани попусти од околу 2000 евра.
Тука цените се во благ пораст. Имаат ли мозок?
Остана некој што им верува?
Не се секирај, никој не им верува. Ниту пак од старт некој им верувал.

Отсутен TylerMkD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 144
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4176 на: Септември 18, 2022, 14:59:11 pm »
Постојат фиксни и оперативни трошоци, кои потоа се пресметуваат во трошокот на добиени и продадени модели. МК дистрибутерите не добиваат ни приближно блиски бројки како другите балкански и ЕУ земји. Чиста математика, не мора одма да се хејта...

Отсутен ialeks

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 193
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4177 на: Септември 18, 2022, 15:14:47 pm »
Постојат фиксни и оперативни трошоци, кои потоа се пресметуваат во трошокот на добиени и продадени модели. МК дистрибутерите не добиваат ни приближно блиски бројки како другите балкански и ЕУ земји. Чиста математика, не мора одма да се хејта...
Види, не велам дека МК и СРБ се на исто ниво на продажба, ниту мислам дека се нешто
давачките многу помали таму. А и согласен сум дека транспорт и осигурување а богами
и поклони во плик за чичко цариник плус провизии за политичарите качуваат цена.

Само што правејќи пресметки, испаѓа цените МК се плус 2-3% од комшиите.
А кога за пад на продажба одговор е качување цени, то е веќе претерување.
Ако фабриката аминува попуст таму, зошто не и ваму?

Ако, нека... нека се спремаат за катанец и затворање фирма.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1763
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4178 на: Септември 18, 2022, 17:32:47 pm »
Еве во Хрватска како за споредба.
Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1582
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4179 на: Септември 18, 2022, 17:39:17 pm »
Постојат фиксни и оперативни трошоци, кои потоа се пресметуваат во трошокот на добиени и продадени модели. МК дистрибутерите не добиваат ни приближно блиски бројки како другите балкански и ЕУ земји. Чиста математика, не мора одма да се хејта...
Види, не велам дека МК и СРБ се на исто ниво на продажба, ниту мислам дека се нешто
давачките многу помали таму. А и согласен сум дека транспорт и осигурување а богами
и поклони во плик за чичко цариник плус провизии за политичарите качуваат цена.

Само што правејќи пресметки, испаѓа цените МК се плус 2-3% од комшиите.
А кога за пад на продажба одговор е качување цени, то е веќе претерување.
Ако фабриката аминува попуст таму, зошто не и ваму?

Ако, нека... нека се спремаат за катанец и затворање фирма.

Не затвараат они, ние ќе си купиме половно во недостаток на пари за прескапи нови коли и тоа е тоа.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4180 на: Септември 18, 2022, 17:45:34 pm »
Постојат фиксни и оперативни трошоци, кои потоа се пресметуваат во трошокот на добиени и продадени модели. МК дистрибутерите не добиваат ни приближно блиски бројки како другите балкански и ЕУ земји. Чиста математика, не мора одма да се хејта...
Види, не велам дека МК и СРБ се на исто ниво на продажба, ниту мислам дека се нешто
давачките многу помали таму. А и согласен сум дека транспорт и осигурување а богами
и поклони во плик за чичко цариник плус провизии за политичарите качуваат цена.

Само што правејќи пресметки, испаѓа цените МК се плус 2-3% од комшиите.
А кога за пад на продажба одговор е качување цени, то е веќе претерување.
Ако фабриката аминува попуст таму, зошто не и ваму?

Ако, нека... нека се спремаат за катанец и затворање фирма.
Тука нашиве со една кола во месецот покриваат трошоци, ти за катанец зборуваш. Рекордни профити во цела индустрија, а они да затвараат!?

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3256
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4181 на: Септември 18, 2022, 17:54:29 pm »
Не ги бранам воопшто салоните за коли. За никаде се и според мое видување врска немаат од работа повеќето.

Но, сте виделе ли колкави се давачките за увоз на возила? На пример во Србија имаaат царина (која што не ја плаќате доколку имате Еуро 1) на сето тоа ДДВ си плаќате и толку. Кај нас има акциза која што зависи од цената на возилото и може да е до 14% како и еколошка такса, има царина и на сето тоа се пресметува ДДВ. Таа е математиката за увоз кај нас, било дали се работи за ново или половно возило. Така да и старо возило да купувате пак ќе ви испадне поскапи за минимум 5/10% него ли во Србија (која што е пример во моментов).
Прашајте било кој што има увезено возило со нето вредност од над 20к еур во МКД во последниве 2-3 години за да ви каже колку колку се давачки за државата.

Така да пред било што да се тврди треба да се видат сите факти и информации.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1582
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4182 на: Септември 18, 2022, 18:21:19 pm »
Не ги бранам воопшто салоните за коли. За никаде се и според мое видување врска немаат од работа повеќето.

Но, сте виделе ли колкави се давачките за увоз на возила? На пример во Србија имаaат царина (која што не ја плаќате доколку имате Еуро 1) на сето тоа ДДВ си плаќате и толку. Кај нас има акциза која што зависи од цената на возилото и може да е до 14% како и еколошка такса, има царина и на сето тоа се пресметува ДДВ. Таа е математиката за увоз кај нас, било дали се работи за ново или половно возило. Така да и старо возило да купувате пак ќе ви испадне поскапи за минимум 5/10% него ли во Србија (која што е пример во моментов).
Прашајте било кој што има увезено возило со нето вредност од над 20к еур во МКД во последниве 2-3 години за да ви каже колку колку се давачки за државата.

Така да пред било што да се тврди треба да се видат сите факти и информации.

Огромни се давачките, не само за коли општо за се, и пак буџетот празен. Не поврзано со коли ама поврзано со давачки, гледам да увезам тренажер и било што од спортска опрема, треба да платам 200 евра за тренажер, 40 евра за транспорт, 25% од двете заедно царина, 18% ддв и трошоци на пошта за услугата. Затоа и се скапи кај нас и коли и многу други производи.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12126
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4183 на: Септември 19, 2022, 09:07:23 am »
Имам комшија што пред некој ден ми понуди да ми ја купи Октавијата за 22000 евра. Толку и ја платив. Вика во салон 26000 ми бараат со иста опрема.
Башка јас имам уште 3 години гаранција.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3701
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #4184 на: Септември 19, 2022, 09:42:41 am »
Супер тоа ако имаш резервна кола и сакаш да се отарасиш од една :)