Автор Тема: Ford Mondeo 1.5 TDCI  (Прочитано 14800 пати)

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1489
Одг: Ford Mondeo 1.5 TDCI
« Одговори #90 на: 12 Јуни 2024, 22:41:37 pm »
Што пари беше? И како одреди дека е 32%? Имаше некаква индикација?
Па, кога ја земав колата бев до кај nidzzo, го проверија и рекоа дека е на 46%, и дека нема да е лошо да го заменам.
Од тогаш поминаа 2 години.
Секоја сезона, пред зимо лето имам бесплатни проверки во АМСМ како член, и од таму ми препорачаа дека нема да е лошо да го сменам. Како изгледа ливчето има на 2-3 поста погоре.
Мислам, сам гледав дека им светнува црвено на то апаратчето што проверува :)
А и од 2016та е, 8 години, мислам дека подобро да си го сменам со време пред да ме остави на пат некаде, или да не ми направи некој проблем со електроника или слично.
Проблеми немав, освен што Start Stop системот не се вклучуваше, и понекогаш ке запалеше од втора, особено денови кога ја палев 5-6 пати на ден, и кога ке поминеше неколку недели откако сум возел на автопат.

Е сега ке почне да ме нервира Start Stop системот, не можам за стално да го исклучам, се ресетира секое ново палење, ама тоа е...

Пари 9.900, со попуст за CarClub членови излезе 9.400, секако и го оставив стариот таму.
Паметно за промената на време. На Ф30ката ни прегоре реле за греачи и еден грејач...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk