Автор Тема: Уље за мењач?  (Прочитано 250 пати)

Отсутен stefan23

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 22
Уље за мењач?
« на: 30 Март 2024, 13:14:58 pm »
Здраво другари, сакам да видам ваши мислења за уље за мењач.
Се работи за Сеат Леон 2006 1.9/105 коња;

- На колку километри е најубаво да се менува ?
- Која дебелина на уље е најубаво да се користи ?
- Која марка на уље ја препорачувате?
- И доколку знаете да ми кажете колку литри собира сеатот , за да знам колку треба да купам уље?

Фала ви на помошта !

Присутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6885
 • хаУс мајстор
Одг: Уље за мењач?
« Одговори #1 на: 30 Март 2024, 13:21:07 pm »
Отвори на било која страна за масла, сакаш Мотул, Ликви, Шел, Мобил... скоро на сите имаш конфигуратор. Внесуваш модел на возило со моторот и менувачот што го има, автоматски ти дава скоро се, градација, колку собира итн.
Какво масло ќе ставиш, ти одлучи си т.е колку можеш да платиш.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4083
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Уље за мењач?
« Одговори #2 на: 31 Март 2024, 15:45:56 pm »
Здраво другари, сакам да видам ваши мислења за уље за мењач.
Се работи за Сеат Леон 2006 1.9/105 коња;

- На колку километри е најубаво да се менува ?
- Која дебелина на уље е најубаво да се користи ?
- Која марка на уље ја препорачувате?
- И доколку знаете да ми кажете колку литри собира сеатот , за да знам колку треба да купам уље?

Фала ви на помошта !

1. Еднаш или ниеднаш.
2. SAE 75W
3. Ravenol, Fuchs
4. 2 литри

Равенол има во Техномото Прилеп, Фукс има на повеќе места. Со овие масла нема грешка.
https://ato24.de/en/ravenol-mtf-3-sae-75w.html
https://avtodelovionline.mk/maslo-za-menuvaci-fuchs?product_id=176
« Последно менување: 31 Март 2024, 15:50:59 pm nestor04 »

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 745
Одг: Уље за мењач?
« Одговори #3 на: 02 Април 2024, 23:58:30 pm »
Здраво другари, сакам да видам ваши мислења за уље за мењач.
Се работи за Сеат Леон 2006 1.9/105 коња;

- На колку километри е најубаво да се менува ?
- Која дебелина на уље е најубаво да се користи ?
- Која марка на уље ја препорачувате?
- И доколку знаете да ми кажете колку литри собира сеатот , за да знам колку треба да купам уље?

Фала ви на помошта !

И јас сега треба да менувам.
Се думам помеѓу овие две за од овде да ги купам, Ravenol од Прилеп, а другово Valvoline од Синпекс Битола
https://www.sinpeks-shop.mk/index.php?pageid=a23&acckey=22S01003217&ident=020390
https://www.ravenol.de/en/product/getriebeoel/getriebeoele-fur-schaltgetriebe-und-antriebsachsen/ravenol-mtf-3-sae-75w
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005