Автор Тема: CARclub Тест: BMW 520d M Sport  (Прочитано 1924 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #1 на: 21 Март 2024, 19:48:36 pm »

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13603
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #2 на: 21 Март 2024, 20:39:15 pm »
100 000 евра за 520d. Ма немој да ме ј...

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #3 на: 21 Март 2024, 21:35:48 pm »
Ете гледате дека не е многу 33 за стар Суперб.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3582
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #4 на: 21 Март 2024, 21:38:25 pm »
Фаровите гледано однапред имаат некој Е60 вајб.

Ценовно не се во план да продадат повеќе од 5 до 10 коли годишно.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #5 на: 21 Март 2024, 22:27:42 pm »
Тоа е трендот во светот. Да заработиш повеќе со помалку работа.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14069
 • Пудингот на шоферството
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #6 на: 21 Март 2024, 22:32:49 pm »
100 000 евра за 520d. Ма немој да ме ј...
Утре лото да ми падни од 150 милиони евра и не им давам 100К за 520д.
Не ми е јасно како не осеќаат дека се ептен забегани со цените.
И после немало Кинезите да направат хаос на пазарот.
Ништо не можи да ја оправда оваа цена,а покрај цената не ни помислувам да разгледам шо нуди од опрема или нешто ново.
Па на крај кога ќе видам дека е пес грдо,со среќа нека им е.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5432
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #7 на: 21 Март 2024, 22:48:13 pm »
Sto e so zadnicava pobogu.
Za cenata sto da se kaze, ke si trkalame 10+ godini stari vozila uste dolgo vreme so vrateni kilometrazi za zal.

I da, zasluzuvaat kinezite da go izbrisat podot so niv, bez razlika na istorijata na brendot i tradicijata.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4289
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #8 на: 21 Март 2024, 22:51:10 pm »
Во 1998 во Германија нова Е39ка 520d чинела од 30-40 илјади евра што е еднаква со просечната плата (на годишно ниво) во тоа време во Германија. Денес просечната плата (на годишно ниво) во Германија е околу 45.000€ што е 50% од цената на ова BMW.
Инфлација јебе.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4087
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #9 на: 22 Март 2024, 10:44:02 am »
Не е инфлација ова, ова е алчност невидена. Скоро 95К за ова возило е лудило. Правев конфигурација на bmw.de според моделот на тестот, ми искочи 68600 еур.

Отсутен TylerMkD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 231
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #10 на: 22 Март 2024, 11:07:31 am »
Modelov kako koga imas stock kola na NFS Underground i sam pravis modifikacii so branici, kitovi na svoi 12-13 godini.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #11 на: 22 Март 2024, 11:24:35 am »
Не е инфлација ова, ова е алчност невидена. Скоро 95К за ова возило е лудило. Правев конфигурација на bmw.de според моделот на тестот, ми искочи 68600 еур.

Нијанса повеќе излегува, ја имам целата листа на дополнителна опрема. Околу 73-75к. Пак е огромна разликата, ама па мислам дека и давачките се различни. Како и да е, да, цената е висока.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #12 на: 22 Март 2024, 12:54:55 pm »
Ценава нема никаква врска со инфлација. Никаква.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1717
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #13 на: 22 Март 2024, 13:37:46 pm »
Во 1998 во Германија нова Е39ка 520d чинела од 30-40 илјади евра што е еднаква со просечната плата (на годишно ниво) во тоа време во Германија. Денес просечната плата (на годишно ниво) во Германија е околу 45.000€ што е 50% од цената на ова BMW.
Инфлација јебе.

Инфлација во денешно време се дефинира како јас сум богат, сакам да станам 100 пати по богат, ти до вчера си заработувал лада нива за 5 години штедење од плата, епа сега ќе ти треба 15 години за истата Лада бидејќи ми се може.

Нема нешто како инфлација, тоа ти се лаѓи за да има што да кажат. Становите 100 пати полош материјал од пред сфрј, кратење на се, течат кровови, се палат инсталации (ова од лично искуство на чичко мој), ама инфлација сега вреди колку кредит на 30 години а браќата со куферчиња од белото си купуваат по цел спрат во ќеш. Епа инфлација братче, ќе работиш по 12 саати ако сакаш да живееш.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: CARclub Тест: BMW 520d M Sport
« Одговори #14 на: 22 Март 2024, 13:39:11 pm »
единствената позитивна работа околу колава е цената
ако беше пониска, ќе требаше да ја гледаме низ улици