Автор Тема: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme  (Прочитано 2607 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #30 на: 28 Јануари 2024, 20:08:27 pm »
Пред десетина години Маск се смееше какп зелен прашан од новинарка, шо мисли за BYD.
 
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 633
 • Pixel Perfect.
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #31 на: 28 Јануари 2024, 20:58:18 pm »
Не зависат од ОЕМ производители толку колку западниве, гледаат самите да си ги прават деловите, затоа се и поевтини. Vertical integration.Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8825
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #32 на: 28 Јануари 2024, 21:01:18 pm »
Pa ne se bash poeftini BYD od Tesla

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29340
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #33 на: 28 Јануари 2024, 21:35:37 pm »
Вертикалната интеграција колку е добра, толку е и ризична. Ако сам си ги произведуваш сите делови и во одреден момент со еден дел имаш проблем - стои целиот погон. Од друга страна, традиционалните производители имаат по неколку добавувачи за истиот дел - па ако некој заглави, тука се другите да покријат.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 566
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #34 на: 30 Јануари 2024, 13:27:03 pm »
Вертикалната интеграција колку е добра, толку е и ризична. Ако сам си ги произведуваш сите делови и во одреден момент со еден дел имаш проблем - стои целиот погон. Од друга страна, традиционалните производители имаат по неколку добавувачи за истиот дел - па ако некој заглави, тука се другите да покријат.

И во случај да немаш опција одреден дел да го набавиш од официјален увозник, или да го немаат на залиха, можеш да го најдеш истиот дел без маржата од производителот на колата. Конкретен пример за електромоторот за наслонот на седиштето на Реното мое - Рено не ти го продава само тој електромотор посебно, ако сакаш треба цело седиште да го смениш. По отворање на седиштето, го најдовме моторчето, Bosch некое е и се користи и во VW/Audi за истата работа. 100ина евра, наместо 600 за ново седиште.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Слобода или смрт
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #35 на: 30 Јануари 2024, 14:45:51 pm »
Ако судиме по примерот на боинг добавувачите се супер работа за профит ама лоши за квалитетот.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6389
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #36 на: 30 Јануари 2024, 15:57:16 pm »
Па не баш.
Цитат
Boeing, not supplier, mis-installed piece that blew off Alaska Airlines MAX 9 jet
The fuselage panel that blew off an Alaska Airlines jet this month was removed for repair but reinstalled improperly by Boeing mechanics on the Renton final assembly line, a person familiar with the details of the work told The Seattle Times..

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #37 на: 30 Јануари 2024, 15:59:45 pm »
Веста,ми кажа еден другар. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6389
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #38 на: 31 Јануари 2024, 07:16:32 am »
Веста,ми кажа еден другар. :)
Веќе е општо познато дека вратата претходно била на поправка кај Боинг последен пат и нема врска со добавувачот на авионски трупови. Проблемот се случува при монтирањето на вратата после поправката. Али да, поинтересно е да се правиме наудрени :)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: CARclub Тест: Haval H6 GDIT DCT7 4x4 Supreme
« Одговори #39 на: 31 Јануари 2024, 08:52:39 am »
Ќе го прашам баш другар ми.Тој има втор братучед кој живее Америка,а другар на брачед му работи во Боинг. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D