Автор Тема: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011  (Прочитано 8343 пати)

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #60 на: 01 Февруари 2024, 12:17:39 pm »
@Co9099 немаш софтверска промена на светлата? Или заради типот на светла е невозможно таму?
Кај мене во шкодата светлата (matrix led) се менуваат преку сетинзите, се мести дали возиш во "леви" или "десни" земји, соодветно ја насочува светлина, ја променува cut-off линијата....
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #61 на: 01 Февруари 2024, 13:30:44 pm »
https://rennlist.com/forums/cayenne-958-2011-2018/1059831-can-lhd-led-headlights-be-program-to-work-on-rhd-countries.html#post16614428

Побарај за светлата поубаво. Можи да имаат ваков свич некој за lhd - rhd.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #62 на: 01 Февруари 2024, 13:44:03 pm »
Кој би рекол дека е 2011, очигледно добро ги чуваат јапонците таму. Машина

Отсутен Co9099

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 89
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #63 на: 06 Февруари 2024, 09:26:30 am »
Мал update, за жал возилото нема да иде во МК, само што им пишав да ја сменат дестинацијата од Грција на Белгија, па ќе го ставам на Холандски таблици и за жал ќе го возам само 6 месеци во МК.

Возилото во Македонија нема да помине хомологација, не дека по законски не може (ако го прочитате законот ќе видите дека 100% може), туку дека државата е комплетно дисфункционална, сите се не информирани и има голема шанса да останам со царинето возило кое не можам да го регистрирам.

За заебанција, да ви опишам сликовито,

возилото може да помине хомологација овдека во Јапонија:


исто така и овдека нема проблем за хомологација во Холандија:


али за овдека возилото НЕ Е ПО СТАНДАРДИ:


Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4088
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #64 на: 06 Февруари 2024, 09:30:08 am »
Многу фрустрирачки, али не се откажувај така лесно, пробај најди начин, опција некоја, „пријател“ да го регистрираш во МК, ако тоа ти е важно.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #65 на: 06 Февруари 2024, 10:16:32 am »
За на крај на граница да не ти дозволат да влезиш со кола.

Банана држава

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5086
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #66 на: 06 Февруари 2024, 10:45:42 am »
Јеби га,и не е толку лошо на крај оти  сепак ја имаш опцијата Холандија и среќата да таму може да се регистрира вакво возило, да живееше само овде, тогаш ќе го си го оберел бостанот. Не само во мк, во цел балкан важи изгледа истиот закон за е1, а може и пошироко.
А тоа за 6 месеци, не знам кој ќе ти се замара да гледа. Конкретно Битола гледам амерички возила, ги возат на амерички таблици 10+ години, не ги влечкат назад за регистрација, сигурно си некој заврзлами се во прашање ама кој се замара, уште помалце па и да разбира за да земи да се тегни со некој.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 535
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #67 на: 06 Февруари 2024, 11:09:08 am »
Мене ми е чудно многу ова кога на пример во Македонија знам за бар еден примерок (Е60 М5) што е хомологирана и се вози редовно со јапонско потекло.  :-\

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #68 на: 06 Февруари 2024, 11:57:28 am »
Мал update, за жал возилото нема да иде во МК, само што им пишав да ја сменат дестинацијата од Грција на Белгија, па ќе го ставам на Холандски таблици и за жал ќе го возам само 6 месеци во МК.

Возилото во Македонија нема да помине хомологација, не дека по законски не може (ако го прочитате законот ќе видите дека 100% може), туку дека државата е комплетно дисфункционална, сите се не информирани и има голема шанса да останам со царинето возило кое не можам да го регистрирам.

За заебанција, да ви опишам сликовито,

возилото може да помине хомологација овдека во Јапонија:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

исто така и овдека нема проблем за хомологација во Холандија:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

али за овдека возилото НЕ Е ПО СТАНДАРДИ:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Одлично опишано. Туку, веќе кога ќе го внесеш во Холандија, да пробаш да го шитнеш таму, па да купиш „европско“ и да си го увезеш на НМК табли? Веројатно ќе се изгуби некоја парица во трансакцијата, ама вредЕ да се размислЕ :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #69 на: 06 Февруари 2024, 12:07:10 pm »
Мене ми е чудно многу ова кога на пример во Македонија знам за бар еден примерок (Е60 М5) што е хомологирана и се вози редовно со јапонско потекло.  :-\

Го вози сигурно некој Шптим Остреми, затоа.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 535
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #70 на: 06 Февруари 2024, 12:10:12 pm »
Мене ми е чудно многу ова кога на пример во Македонија знам за бар еден примерок (Е60 М5) што е хомологирана и се вози редовно со јапонско потекло.  :-\

Го вози сигурно некој Шптим Остреми, затоа.

За чудо, не. Е сеа може Шптим ја увезувал :)

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1047
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #71 на: 07 Февруари 2024, 21:35:57 pm »
Мал update, за жал возилото нема да иде во МК, само што им пишав да ја сменат дестинацијата од Грција на Белгија, па ќе го ставам на Холандски таблици и за жал ќе го возам само 6 месеци во МК.

Возилото во Македонија нема да помине хомологација, не дека по законски не може (ако го прочитате законот ќе видите дека 100% може), туку дека државата е комплетно дисфункционална, сите се не информирани и има голема шанса да останам со царинето возило кое не можам да го регистрирам.

За заебанција, да ви опишам сликовито,

возилото може да помине хомологација овдека во Јапонија:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

исто така и овдека нема проблем за хомологација во Холандија:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

али за овдека возилото НЕ Е ПО СТАНДАРДИ:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ротердам се поубав и поубав , фантастична глетка!!

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4311
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #72 на: 07 Февруари 2024, 21:53:03 pm »
На темава - имам чичко (братучед на татко) кој живее во Њу Џерси и донесе Џип Гранд Широки, го купил од газдарицата по смешна цена, баш ќе го сликам на прилепски таблици деновиве, за Прилепчани кои движат ваму-таму низ град сигурно го имаат видено - бел е, со амерички штопови и фарови.
Утре ќе излезам порано само да го сликам.

Едит:Освен ако не потплатил бидејќи беше инспектор...

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 333
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #73 на: 07 Февруари 2024, 22:39:40 pm »
 да го исконтактира некој Мишко Барзов.
Обично за вакви проблеми во Србија им пишуваат на РТС Сат и оние повикуваат некој кој го сметаат за надлежен и дава одговори.
А навистина е интересна тема ова за разговор.
И добро е да отвори дискусија надвор од форумов за оваа работа.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6385
 • Бенве сие бенве
Одг: Porsche Cayenne Turbo (493 PS) 2011
« Одговори #74 на: 08 Февруари 2024, 06:44:37 am »
Голем фактор е господинот, битен ко семафор у ГТА…


Sent from my iPhone using Tapatalk