Автор Тема: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG  (Прочитано 5258 пати)

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #45 на: 15 Ноември 2023, 12:11:05 pm »
Направив превид за некои работи при нарачката, не знаев дека во комби не доаѓаат стандард ролетните на задните врати и задното стакло, требало Sleep пакет да се нарача за да ги имаш, ама ќе преживеат децава и без нив, како и до сега. Премногу се двоумев дали да ја нарачам со 18ки, и на крај сепак се решив за 17ки, и се зезнав искрено, сега ќе ги извозам летниве 2 сезони, па ќе јаде оригинал 18ки, најверојатно овие.
Во меѓувреме си нарачав оригинални гумени патосници за внатре вклучувајќи и за тунелот, за гепекот и кантичка за во врата. На странава na Шкода има толку многу ситници што би ги нарачал ама да не претерувам :D

Штета за ролетните... ама ќе ти помогнат доста затемнетите прозорци. Иначе кај мене ја имам комбинацијата затемнети + ролетни и можам да ти кажам дека позади воопшто не ми се жалат на сонце жена ми со детето...

За 18ки, не му се мисли, воопшто нема да изгубиш на удобност. Јас возам 18ки летни Pirelli  и 16ки зимски Bridgestone и можам да кажам дека нема речиси никаква разлика во удобноста помеѓу 18ки и 16ки, во двата случаеви е удобна. Можеби би се осетила поголема разлика со други гуми... Јас не ни размислував за 18ки, ама кога со тест возилото поминав по калдрма и видов дека не се осеќа ништо, одма се решив за нив плус и дека визуелно многу ми се свиѓаа.

Нарачуваш директно од страницата, носат кај нас или преку официјалните сервиси?

П.С. создравје да се вози и многу безгрижни километри...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #46 на: 15 Ноември 2023, 13:10:28 pm »
Место ролетни можеш да видиш нешто вака ако ти се допаѓа. Јас земав пред 2 години, одлични се, не се жалат децава дека ги пече сонцето.

Топ се овие, а и не се скапи реално.

Томица, многу е лична  :D

Нели? 😁

Добро е зачувана внатре., нот бед.  ;D

Томиславе, вади тоа апаратот и кутијата за алат. Остај го ова парадно, а туранот радно возило.  ;D

Парадно си е повеќе, чат-пат е радно, инцидентно. Туранот мора да оди, го отслужи своето. :D

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #47 на: 15 Ноември 2023, 13:14:25 pm »
Направив превид за некои работи при нарачката, не знаев дека во комби не доаѓаат стандард ролетните на задните врати и задното стакло, требало Sleep пакет да се нарача за да ги имаш, ама ќе преживеат децава и без нив, како и до сега. Премногу се двоумев дали да ја нарачам со 18ки, и на крај сепак се решив за 17ки, и се зезнав искрено, сега ќе ги извозам летниве 2 сезони, па ќе јаде оригинал 18ки, најверојатно овие.
Во меѓувреме си нарачав оригинални гумени патосници за внатре вклучувајќи и за тунелот, за гепекот и кантичка за во врата. На странава na Шкода има толку многу ситници што би ги нарачал ама да не претерувам :D

Штета за ролетните... ама ќе ти помогнат доста затемнетите прозорци. Иначе кај мене ја имам комбинацијата затемнети + ролетни и можам да ти кажам дека позади воопшто не ми се жалат на сонце жена ми со детето...

За 18ки, не му се мисли, воопшто нема да изгубиш на удобност. Јас возам 18ки летни Pirelli  и 16ки зимски Bridgestone и можам да кажам дека нема речиси никаква разлика во удобноста помеѓу 18ки и 16ки, во двата случаеви е удобна. Можеби би се осетила поголема разлика со други гуми... Јас не ни размислував за 18ки, ама кога со тест возилото поминав по калдрма и видов дека не се осеќа ништо, одма се решив за нив плус и дека визуелно многу ми се свиѓаа.

Нарачуваш директно од страницата, носат кај нас или преку официјалните сервиси?

П.С. создравје да се вози и многу безгрижни километри...


Од искуство може да кажам дека калдрмата не е и некое мерило за разликата во удобност од 18 и 16ки посебно ако калдрмата е со заоблени рабови. Вистинската разлика доаѓа кај дупки и други нерамнини со остри ивици. Е тогаш разликата од 18 и 16 е небо и земја.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #48 на: 15 Ноември 2023, 13:22:54 pm »
Направив превид за некои работи при нарачката, не знаев дека во комби не доаѓаат стандард ролетните на задните врати и задното стакло, требало Sleep пакет да се нарача за да ги имаш, ама ќе преживеат децава и без нив, како и до сега. Премногу се двоумев дали да ја нарачам со 18ки, и на крај сепак се решив за 17ки, и се зезнав искрено, сега ќе ги извозам летниве 2 сезони, па ќе јаде оригинал 18ки, најверојатно овие.
Во меѓувреме си нарачав оригинални гумени патосници за внатре вклучувајќи и за тунелот, за гепекот и кантичка за во врата. На странава na Шкода има толку многу ситници што би ги нарачал ама да не претерувам :D

Штета за ролетните... ама ќе ти помогнат доста затемнетите прозорци. Иначе кај мене ја имам комбинацијата затемнети + ролетни и можам да ти кажам дека позади воопшто не ми се жалат на сонце жена ми со детето...

За 18ки, не му се мисли, воопшто нема да изгубиш на удобност. Јас возам 18ки летни Pirelli  и 16ки зимски Bridgestone и можам да кажам дека нема речиси никаква разлика во удобноста помеѓу 18ки и 16ки, во двата случаеви е удобна. Можеби би се осетила поголема разлика со други гуми... Јас не ни размислував за 18ки, ама кога со тест возилото поминав по калдрма и видов дека не се осеќа ништо, одма се решив за нив плус и дека визуелно многу ми се свиѓаа.

Нарачуваш директно од страницата, носат кај нас или преку официјалните сервиси?

П.С. создравје да се вози и многу безгрижни километри...


Верувам дека нема на удобност да се изгуби, ама отом-потом.
Си нарачувам од кај @andrej_111, страната и цените на страната се за нивен пазар.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #49 на: 15 Ноември 2023, 15:01:22 pm »
Надевај се дека нема да изгуби. :) :)

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 211
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #50 на: 15 Ноември 2023, 20:55:44 pm »
Еве некоја слика плус, испрана вчера, ама пак се направи каша попара.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

До сега поминати 2000км за безмалку 2 недели и можам да кажам дека возилото е полн погодок во однос на она што јас барам од него. Моторот е супер еластичен за мои потреби и до кај 160кмч. во кабина е штама, веројатно малку придонесуваат и акустичните стакла за тоа.
Направив превид за некои работи при нарачката, не знаев дека во комби не доаѓаат стандард ролетните на задните врати и задното стакло, требало Sleep пакет да се нарача за да ги имаш, ама ќе преживеат децава и без нив, како и до сега. Премногу се двоумев дали да ја нарачам со 18ки, и на крај сепак се решив за 17ки, и се зезнав искрено, сега ќе ги извозам летниве 2 сезони, па ќе јаде оригинал 18ки, најверојатно овие.
Во меѓувреме си нарачав оригинални гумени патосници за внатре вклучувајќи и за тунелот, за гепекот и кантичка за во врата. На странава na Шкода има толку многу ситници што би ги нарачал ама да не претерувам :D
kako da poznaes covek sto vozi jugo?
cela garnitura alat vo bagaznik
mala sala hehe pozz

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #51 на: 20 Ноември 2023, 15:16:40 pm »
Монтирани BF Goodrich gForce Winter 2, втор сет бандажи ќе почека до пролет, таман да размислам што сакам. :D
За евиденција со летните поминати 2500км.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #52 на: 21 Ноември 2023, 05:51:48 am »
Ubavi gumi gi vozev na Elantrata.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #53 на: 11 Декември 2023, 12:26:21 pm »
После извозени 3500км, ептен позитивно изненаден од BFкиве, дури до толку што скоро и да не се приметува разлика од летните (Primacy 4).
Имав една зае*ана ситуација со вода на автопат, одлично ја исфрлија, минимално осетив нестабилност, а се движев прилично брзо за такви услови.
Секоја препорака за патиките! :D

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #54 на: 21 Февруари 2024, 19:30:15 pm »
Денес направен прв редовен сервис во МКМ Струмица на 15010 км., променето масло и филтер за масло.


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #55 на: 21 Февруари 2024, 19:47:29 pm »
Машала, 15к за неполни 4 месеци. Браво!

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2155
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #56 на: 22 Февруари 2024, 07:34:06 am »
Почна @t0m1cA со набивање на километража  :) Само во здравје
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #57 на: 22 Февруари 2024, 08:29:54 am »
Машала, 15к за неполни 4 месеци. Браво!

Па не е застаната, што шетање, што службено :D

Почна @t0m1cA со набивање на километража  :) Само во здравје

Не сум ни застанал со набивање км, продолжив после Туранот :D

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4087
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #58 на: 22 Февруари 2024, 08:58:45 am »
Претпоставувам долги релации возиш. Каква е во споредба со туранот, во смисла на замор при долги релации, удобност и комфор? Јес да разликата во години е голема, може и тоа да влијае на искуството, ама удобно/комотно возило си е такво па и да е старо.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3255
Одг: Skoda Octavia Combi Style 1.5 eTSI DSG
« Одговори #59 на: 22 Февруари 2024, 09:12:20 am »
Туранот ме заморуваше после 400км во еден здив, таква беше колата, тврда, бучна, над 140кмч веќе не можеш муабет нормално да правиш, мислиш 200кмч возиш.
Со Шкодава без проблем би ги извозел 1000км во еден здив со пауза за кафе и тоалет. До 160кмч колата е екстремно тивка внатре и не дава чувство дека се движиш со таа брзина.
На поголеми брзини на пат со кривини, пример планински превои, Туранот беше постабилен, поинтересен беше за возење, веројатно дека понизок. Шкодава е повеќе крстарица, не сака да ја запнуваш на такви делници.
И признавам малку ми фали вртежниот момент од Туранчето кој што беше 415Nm, а тука е 250Nm, DSGто си ја врши работата ама пак не е тоа тоа :D