Автор Тема: n126 Кампер Реновирање  (Прочитано 7998 пати)

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1074
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #60 на: 12 Април 2024, 13:36:29 pm »
Интересно приколката од каде е набавена?

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #61 на: 12 Април 2024, 22:02:16 pm »
Интересно приколката од каде е набавена?

C. Rankovce.
Иначе дали не е толко често. Или им интересно, доста гу сликав.
А такој се погоди комшија под мене има бубу, исто гу средуе.

И статус, фолије ке се вадив, да истражеше повише ке спасеше 70тина евра али тој е.
Плексиглас/поликарбонат су еластични и на топло/ладно се ширив.
А фолија и лепак е за автостакла и се формирав повише и повише меури.

Кревет е наместен метални профили 2x2 и шперплоча 10мж.
Само ставена е, ке се вади и лакира.
Масичка решивме малку помала 80x60cm, реално 120x60 е многу голема.
А и ке ни е само во лош период, останато време претежно само за спиење ке е.Останува сунгер и тапацир и конструкција на десно делот(вода, струја, фрижидер)

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1074
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #62 на: 12 Април 2024, 22:52:11 pm »
Браво секоја чест мислам дека на секои 4-5 години се регистрира камп приколкова некаде поодмана прочитав ке те спојам со брат ми он е по ова :D ,  и да  супер ке испадне комбинација со пајеро

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #63 на: 12 Април 2024, 23:01:07 pm »
Со трета табличка секоја трета година(али тоа е за приколки)

Оваа се води како приколка за домување и има своја табличка
Па секоја година регистрација, али не е многу регистрацијата.

Само незнам зелен картон како ке иде, али ке видиме кога ке дојде време.

Присутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4980
 • Пиши лаже
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #64 на: 13 Април 2024, 09:17:42 am »
Само продолжи со слики. :)
Едвај чекам како би излегло финално...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5130
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #65 на: 13 Април 2024, 09:33:07 am »
Батали фолии, ќе си земиш од Веро за 100 денари мрежи со лепење за џамови и шофершајбна и решен проблемот со сонцето. Жената пердиња ако сака плус за декорација.
За тотална приватност по димензијата на џамот ќе си направиш шаблон од reflectics или како и да се вика на наше, залепи го на нешто сунгерасто, ако имаш некоја стара постилка за јога или камп искористи ја. Ќе добиеш приватност, заштита од сонцето од надвор и во зима додатна изолација.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #66 на: 13 Април 2024, 10:05:32 am »
@vladic3110 добра идеја, и за зимно време додатна изолација.

Јас се мислев ако најдам шини за 2 завези.


Инаку овие денови додека работам внатре е доста поладно, иако е на сонце цело време.


Туку каде има долги амортизер за прозори.
Од 100N али долги барем 35-40цм(затворени)

Се што најдов се мн мали
« Последно менување: 13 Април 2024, 10:16:37 am Tomce »

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3812
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #67 на: 13 Април 2024, 21:46:13 pm »
Интересно приколката од каде е набавена?

C. Rankovce.
Иначе дали не е толко често. Или им интересно, доста гу сликав.
А такој се погоди комшија под мене има бубу, исто гу средуе.

И статус, фолије ке се вадив, да истражеше повише ке спасеше 70тина евра али тој е.
Плексиглас/поликарбонат су еластични и на топло/ладно се ширив.
А фолија и лепак е за автостакла и се формирав повише и повише меури.

Кревет е наместен метални профили 2x2 и шперплоча 10мж.
Само ставена е, ке се вади и лакира.
Масичка решивме малку помала 80x60cm, реално 120x60 е многу голема.
А и ке ни е само во лош период, останато време претежно само за спиење ке е.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Останува сунгер и тапацир и конструкција на десно делот(вода, струја, фрижидер)

Шперплочава од каде ја зема?

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #68 на: 13 Април 2024, 23:42:31 pm »
@bramovsk Elkotehna

Порано беа за нијанса поевтини.
Цена ако те интересира

Цитат
Surovinska sperploca topola
dimenzii 2520x1850x10mm klasa b/bb prva
Cena 3.366,00 + ddv tabla

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #69 на: 17 Април 2024, 10:57:32 am »
Низ полска се наоѓаат ретки примероци на овие приколки, гледам добро сочувани.
Оваа конкретно на огласов е 2500 Евра. Не знам човек ако се реши дали може да се увезе

https://www.otomoto.pl/przyczepy/oferta/niewiadow-n126e-ID6GgpFN.html

Поради тежината, 600 кг, може да се вози само со Б категорија.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5130
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #70 на: 17 Април 2024, 11:05:12 am »
Низ полска се наоѓаат ретки примероци на овие приколки, гледам добро сочувани.
Оваа конкретно на огласов е 2500 Евра. Не знам човек ако се реши дали може да се увезе

https://www.otomoto.pl/przyczepy/oferta/niewiadow-n126e-ID6GgpFN.html

Поради тежината, 600 кг, може да се вози само со Б категорија.
Тука има ако бараш, вероватно за една нула помалце од огласот. На времето ги имаше илјадници, само ги јаде багерот повеќето,  стави царина државата , кој не му одговара да плати ја враќаше на царина, тоа шо остана вака се или криени или платил  некој.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #71 на: 17 Април 2024, 11:44:34 am »
@yarre се мислев јас и од полска да донесам, али многу повеќе ке искочи
@vladic3110 јака репортажа, супер за видеото
од 30та мин e интересното.
« Последно менување: 17 Април 2024, 11:51:48 am Tomce »

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #72 на: 17 Април 2024, 21:14:06 pm »
Јас добро се сеќавам на тие времиња, имаше доста од нив кои се продаваа од полските туристи кои се враќаа од Грција.
Неспоредливо е колку биле тогаш колку биле сега. Сега се своевидни олдтајмери, Особено овие последно изработените одат и до 3500 Евра.
Сега се изработуваат новите Niewiadow приколки по овој бивши популарен дизајн и како такви се околу 15К Евра

https://niewiadow.pl/en/produkty/caravans/n126-en/n126d-2/

Поентата на овие приколки е - практичноста и мобилноста. Како такви нови и како олдтајмери секако ќе држат цена. Одлични се за млад пар со едно дете или пар со пораснати деца. Мобилни, зафаќаат малку простор...

И турицве прават слични. Најпопуларниот модел им е околу 13.500 таму, без превоз рачунај и царина/давачки тука.

https://www.instagram.com/umarsankaravann/

Елем поентата беше, ако оваа прикола олјдтајмер од полска се купи, дали може да се регистрира тука. Немам јас живци и време да реновирам.

За жал видеово нема тон.  Скринштот е од кај Фершпед маџари, а ова беше и дел од поранешниот ауто-пазар.

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #73 на: 17 Април 2024, 21:49:45 pm »
@yarre со овој "закон" што ја легализирав може, али и после тоа ке може, битно да дадеш паре на државу.

Иначе има фб група, често има огласи
https://www.facebook.com/share/gK4A7vxvsaSDuRoJ/?mibextid=C7JYKg

Пред некој дн искочи една средена(реставрирана) за 19000зл. ~4400Евра.
https://www.facebook.com/share/p/dWwApszxatN3nGwi/?mibextid=oFDknk

Иначе и куде мене бш затој падна избор на овој, мала доволно комфортна за пар сс 1-2 деца.

Куде американци е сга популарно teardrop


П.с. видеото има слаб моно звук, појачај само

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 489
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #74 на: 15 Јуни 2024, 18:29:36 pm »
Овие 2-3месеци немав време за средување.
Овааа недела бев на тест возење до струга


И земено соларно
Панел 2x210w еден фиксен, еден ке е со 10тина метри кабел(за кога ке се паркирам во сенка)
Земемо хибриден инвертер 2kw
И гел батерии 2x100ah
Од welion


Денес ја направив конструкцијата за кујна. Да се довари и фарбање


« Последно менување: 15 Јуни 2024, 23:19:59 pm Tomce »