Автор Тема: n126 Кампер Реновирање  (Прочитано 5360 пати)

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 468
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #45 на: 18 Март 2024, 14:11:57 pm »
@vladic3110 имаш пп.
@nestor04 незнам за томос.

оваа е за приколки/камп приколки, трактори,..
кај мене конкретно
хомологација 4000,
судски трошкови 1000
изјава кај нотар 500

... потоа кога е готово решението
судски трошкови 400ден

царина е задолжителна(мислам дека кај сите е тоа), овој закон е само да може да се легализираат оние кои немаат документи/сообраќајна
лежарина на терминал 1500
царина ----.... 38% од проценета вредност
шпедитер ---

потоа технички ~3500
200-600ден таблички и сообраќајна
290 осигурување
.... толко

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1878
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #46 на: 18 Март 2024, 14:49:53 pm »
Томче,  ќе ја стационираш во Грција, или ќе кампираш во разни предели? Треба зелен картон за приколица?


@vladic3110 што томос имаш? Т12 или каишар?
Никогаш не вели никогаш.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4989
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #47 на: 18 Март 2024, 14:57:33 pm »
@bear T03
@Tomce Нема пп :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 468
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #48 на: 18 Март 2024, 15:13:00 pm »
Томче,  ќе ја стационираш во Грција, или ќе кампираш во разни предели? Треба зелен картон за приколица?


да ми беше за стационирање и у грчку ке ми искочеше поевтино некоју од тамо да зему.

за  возење/ шетање/ кампување ми е
за зелен картон незнам, немам пасош, тамо мај негде ке се сликам, кд искочи пасош тга ке му мислу за зелен картон

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6885
 • хаУс мајстор
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #49 на: 18 Март 2024, 18:53:04 pm »
Честитки!
Само не се штеди на слики. Пуцај повеќе!

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 468
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #50 на: 27 Март 2024, 23:24:46 pm »
Па нема многу слики, заборавам

Ставено фолија на стакла llumar огледало, не ми се затемнува мн мн, а колку толку приватност да има, внатрешно останува аглите да се намести лајсна. Али тоа може и последно

Почнав конструкција за внатре да сечам. 2x2 профилОтсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #51 на: 29 Март 2024, 09:48:32 am »
Стаклово ваќа ќе седи? Ич не штима.

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 468
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #52 на: 29 Март 2024, 17:34:04 pm »
Da. Od vnatresna strana ima ramka. 10mm sperploca.
I unit navrtki. Pa vrz toa 5mm foreks

 I od nadvor stakloto se strafi na navrtka.
A pomegu staklo i ramka selikon.

Voda nema da propusta 100%. Da ispadne ili mrdne ni toa.
Estetski moze ne e najidealni ali toa e.

Tuku od drugata straja folijata sonce koga ja ispece cela so meuri.  Nervoza upm


Konstrukcijata za krevet zavarena ofarbana. Utre ke ja nametam.
Taman vo ponedelnik tabli sperploca ke stignat 10mmПрисутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4989
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #53 на: 29 Март 2024, 19:06:36 pm »
А воздух од каде, само големиот и горе ќе се отвара ?
Бојата оваа ќе е ? Ако  не , Раптор СМБ зелена рапава мислам ќе ја личи најповеќе.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4083
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #54 на: 29 Март 2024, 19:10:24 pm »
Томче фолијата остави ја 3-4 дена на жешково на сонце да излезат меурчињата и да се исуши и не ракувај многу со прозорците.

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 468
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #55 на: 29 Март 2024, 19:24:08 pm »
2та големи(преден и заден) горен капак
И ке ставам вентилатор доле напред. Само да најдам 12в. Се што ги има се 220.

Инаки боја да. Бела раптор(рапава)

Предната кутија ке ја офарбам црна раптор.

И можно е задниот капак да го офарбам исто црно.

@nestor04 стоеа на сонце недела. Ги наместив океј беа. После некој ден киша најава, ја покрив со церада за кола. Утредента сонце церадата се напекла.
Кога ја тргнав има што да видаш. Ке пробам со индустриски фен нежно ако не тоа им е

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #56 на: 29 Март 2024, 19:41:55 pm »
Немој црно. Рерна ќе стане.

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 468
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #57 на: 29 Март 2024, 19:52:35 pm »
Немој црно. Рерна ќе стане.

За малата кутија напред мислев црна. Би изгледало добро.

А во неа само вебасто и нафта(зимно време)
Ке има изолација не би требало да е мн упечено.

И ке е за складирање. Продолжен кабел, црево и сл

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13575
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #58 на: 29 Март 2024, 20:54:00 pm »
Вери најс. Можиш нешто да ја украсиш ретро дезенче да не е вака фрижидер 😄

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54736
 • Махер
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #59 на: 29 Март 2024, 20:55:46 pm »
Немој црно. Рерна ќе стане.

За малата кутија напред мислев црна. Би изгледало добро.

А во неа само вебасто и нафта(зимно време)
Ке има изолација не би требало да е мн упечено.

И ке е за складирање. Продолжен кабел, црево и сл
Летно време кифлички!