Автор Тема: n126 Кампер Реновирање  (Прочитано 2890 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5293
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #30 на: Октомври 17, 2023, 20:50:48 pm »
Od Fiat Uno mislam deka celicen bandaz kje ti zavrsi rabota.

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1499
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #31 на: Ноември 22, 2023, 10:33:41 am »
До каде стигна друже со проектчево времево не служи нај нај, али немој да не заборавиш со новости на темава интресен проект

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #32 на: Ноември 22, 2023, 12:41:11 pm »
инсталација/сигнализација наместена кабли и светла, внатрешна инсталација за светла/ струја/ поставена, поставено кабли за соларно

Под е наместен.( 2цм камена волна 9мм каучук и 10мм  форекс, финално имам земено 2мм линолеум гума)

нарачки од ebay/aliexpress нешто стигна нешто сеуште не е
RGBA 5m + 10m ленти, надворешно white/amber светло, штоп/сигнално светло стигна, за табличка, usb приклучоци
уште чекам рачки за прозори

наредно ми е да ги носам стаклата на затемнување и финално фиксирам.
и некој викенд да се погоди време страници и таван со форекс да се залепат.

и малку сменив приоритети, кујна/дневна малку требаше преуредување, вадење мебел, ставање нов мебел, лакирање паркет,...

ке поставам слики само да ги ставам прозорите, да заличи, моментално е покриена со церада

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1554
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #33 на: Ноември 22, 2023, 12:51:53 pm »
И кујна и дневна успеа да сместиш во приколкава? Бравос. Архитект.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12994
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #34 на: Ноември 22, 2023, 12:57:22 pm »
Јас имам другар шо имаше камперче вакво, Адриа. Вика се супер само многу кондензација правело внатре, така што убаво што се сконцентрирал на изолација.

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #35 на: Ноември 22, 2023, 13:12:02 pm »
@bear не се зезај кд неможе да се најдев саглам мајстори мора такој  :o

@Carpathian Lord Адриа имав много проблеми сс кондезацију/влагу, највише од конструкцију, лим од надвор, скелет од дрво (кое работи сс тек на време)
ја надам се не би требало да имам, и затој највише избегавам дрвени работе, дрво само ке имам на конструкцију на кревет . и ке стављам 9-10mm шперплоча

иначе да се оспособи за користење, и летоске да видимо како е сс топлину, па може да се постави некој вентилатор(и автоматизира сс arduino сс сензор за температуру и сензор за влагу)Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43053
 • Il Moderatore
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #36 на: Ноември 22, 2023, 17:34:48 pm »
126p кога ќе купиш?


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #37 на: Ноември 22, 2023, 19:48:52 pm »
@Simo - Carrier159 ali seksi kombinacija e.

Bas kombo kamp kola razmer proporcionalno.
Ne mene dzipot mi e visok i pogolem od kampot

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4510
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #38 на: Ноември 25, 2023, 14:27:49 pm »
Шо имаш во план за соларно ? Нешто баратам по нет и јас да се занимавам през студот за да имам за на лето. Сакам да си составам некој power station, гледам идеи насекаде, кај нас не ни има LiFeP04 акомулатори и да има се онакви огромни по 200ah за домашно соларно и се ненормално скапи. Најефтино како шо гледав е по 3в панелчиња 4 да земиш од али и сам да склопиш, така глеам праат најповеќе, ама и за тоа шипингот е изгор за кај нас. И за панел не најдов нешто мн инфо за цена за 50в или 100 вати панел.
Сподели ако имаш на ум нешто. Јас сакам подвижен да ми е цел систем, за освен за. В кола да можам и за trolling моторче за по риба и за викендици за основна работа да го користам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
  • ibiz.mk
Одг: n126 Кампер Реновирање
« Одговори #39 на: Ноември 27, 2023, 09:57:37 am »
@vladic3110 јас долги години барем за мобилни и ноќе светло најобичен акумулатор. мислам дека беше 70-80Ah, PWM и еден панел, мислам дека беше 100W,
примитивен power station. али вршеше работа, исто имаш од оние како кебиња


а сега планирам поголемо малку

210w панел, димензии 165x70
100ah гел батерија + ке видам ако има потреба уште една 100ah да се стави (ке има место оставено)
20ah mppt контролер (ова се мислам може и малку појак да бидне)
1000-1500w inverter so charger
450E би коштале електроника само(без кабли, осигурачи,..)


реално нема да имам огромни потрошувачи
фрижидер. на max троши 5-8Ah, али оптимално 2-3. може и помалко.
мобилни/светло/таблет/лаптоп такви ситници многу малку ке трошат
Кафемат ми е непознато само колку покрај инвертерот(загуба)
зимно време нема да има фрижидер али ке има вебасто.

да се види ако треба вентилатори нешто да се ставив, колку би трошеле, затоа ке има луфта за уште еден акумулатор