Автор Тема: Нова Skoda vs. половно Штоидае до 30.000 ЕУР и слични споредби...  (Прочитано 8233 пати)

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1488
Еоака.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Може чичин, ама кога купуваш на старо, не можеш секогаш бојата и опремата да ја погодиш :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20080
Во Скопје треба да си луд да возиш 430i.

Секој втора будала може да се слупа од назад.

80% дремат на телефон дур возат.

Ова не важи за нова шкода?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Дај нека се изгласа за име на темава...

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8201
 • Малерозен дрводарец
Ил Модераторе маа секс со имињата секој ден као Мицотакис :))))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Ахах, не чепкам јас. :)

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8201
 • Малерозен дрводарец
"Ил Модераторе" реков :)))
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Споредбава  ;D ;D

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1813
Не секое ново возило е добро возило,како шо имав и предходно споменато,луѓе купуваа Таврија нова...Кој ментален склоп треба да фо имаш да купиш Таврија.Или Лада или Шкода Фаворит,Југо Темпо во 2003 ново.
Ново било ново.
Од Југо,Лада купена нова во 2000та досега коска нема да остани од нив...
Луѓето купуваат половни,да половни а поскапи од многу нови.Бе секое половно возило е со 500Ккм...Има и со 30Ккм,само треба да наброиш пари повеќе.
Смалете доживљај,не воскреснавте ако купивте нова кола. :)

Sekoj so svoja teza,  iskustva, zelbi i realizacija.
Brend, izgled, kubikaza, konjaza poretba i se ostanato e individualno.
Zatoa ne treba da se OSUDUVA nikoj za izborot sto go napravil nekoj i sto poseduva.
Okolu voskresnuvanjeto ne si mi jasen ama bas ic.
Nikoj ne voskresnal i ne go tera taka muabetot. Filozofijata deka za pari dadeni za novo vozilo mozelo da se kupi nesto polovno ne drzi voda.
Daj ubedi me za cena od 40,000 eu novo vozilo, sto bi bilo polovno podobro ( Skoda Kodiaq ) ke go zemam za primer.
Eve pobij me so tvojata filozofija deka ima za isti pari nesto podobro a polovno.
Pa dobro bre lugje zborime za seriozni sumi na pari. Sekako deka sekoj ke kupi toa sto bara i e najblisku do negovite potrebi i zelbi.AUDI A5 3.0TDI 286HP S-Tronic
BMW F30 335D 313HP
BMW 435D 313HP
Ќе застанам тука.

ЕДИТ: Влегува и G20 320D тука.

A5 со тој мотор за 40к евра нема теоретски шанси. Освен ако не е од Осман Ауто :D Ете членот @Schmitt сега внесе па нека каже колку се давачки. Исто и солидна G20 одпиши за тие пари. F30 се зима ама со матна историја и повеќе км. Членот @Dodo може да посведочи, он зимаше некој ценовници и пресметки за BMW-иња

А6 и А8 за таа сума со соодветно ниска опрема се научна фантастика.

Не ви се мешам во муабетот само да разјасниме за цените  ;D

Пред месец дена земав Audi A5 35TDI со Black Edition опрема 2019/9 и царината беше неверојатни 11100€.
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
imeto e super  ;D
nov stetnik vs. polovno bmw do 30kEUR i slicno...

---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3594
Колку беше набавна цена во Германија, и колку поврат на ДДВ направи од таму.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13662


Пред месец дена земав Audi A5 35TDI со Black Edition опрема 2019/9 и царината беше неверојатни 11100€.

Со тоа што ќе ја земеш 22-23000 таму. Тука ќе те кошта 34-35000 ама ќе биде со едвај 100 000км.

Кај нас 37-38 000 со 200 000км ќе ти ја продаваат.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 999
 • Best Motors Worldwide
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1813


Пред месец дена земав Audi A5 35TDI со Black Edition опрема 2019/9 и царината беше неверојатни 11100€.

Со тоа што ќе ја земеш 22-23000 таму. Тука ќе те кошта 34-35000 ама ќе биде со едвај 100 000км.

Кај нас 37-38 000 со 200 000км ќе ти ја продаваат.

Тоа е тоа.  :)
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14075
 • Пудингот на шоферството
Таа со 200 000 во Де е купена16- 18К макс,така да некој сака на една кола 5-6К да заработи најмалку...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Schmitt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1813
@MecheTo   со директорот се е полесно, штета со тебе што се разминавме за ден-два.
Never drive faster than your Angels can fly.