Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 179531 пати)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10947
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #675 на: Јануари 25, 2023, 13:08:48 pm »

Отсутен dennis95

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 26
 • Q5
Одг: Прашања и советување
« Одговори #676 на: Јуни 02, 2023, 11:00:28 am »
Другари некој да не знае каде можам да набавам AMI to USB кабел во Скопје и околина?

https://www.amazon.de/-/en/Cable-Music-Interface-Adapter-Audi-Popular/dp/B07Y8BWYLL

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7375
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и советување
« Одговори #677 на: Јуни 02, 2023, 16:00:37 pm »
Провери тука https://bdselectronic.com.mk/

Отсутен NoobMaster69

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Прашања и советување
« Одговори #678 на: Јуни 07, 2023, 21:00:59 pm »
Здраво дечки.
Ми треба мала препорака, се работи за пет канално појачало Kenwood x802-5 кој испорачува 300watt rms на 4 ohms и 500watt rms на 2 ohms, па одовде започнува мојата дилема со кој sub би било најидеално да го спојам гледам доста ги има со двојни намотки а ме фаќа мерак и за дуал 10инчни ама незнам ми е страв да не зае*ам нешто со отпорот, секој предлог/совет би ми бил корисен.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9189
Одг: Прашања и советување
« Одговори #679 на: Јуни 07, 2023, 22:34:25 pm »
2x4 omi . 12 ka baraj  zs 10 ka.
Ili push pull 2 zvucnici od 4 omi vo paralela.

Отсутен NoobMaster69

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Прашања и советување
« Одговори #680 на: Јуни 08, 2023, 11:38:00 am »
Нели би бил подобар ефект со дуал десетки одколку една 12ка ?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9189
Одг: Прашања и советување
« Одговори #681 на: Јуни 08, 2023, 16:52:53 pm »
Абе ако веќе си купил десекти да, поарно 2 десетки него една 12 ка, ама 10ка на 250w rms... не дека немат ама многу големо движење ќе инаат а со самото тоа и дисторзија. Ја воз2в алпине тајп Р 12 ка демек не знам колку w на  jbl gto7001 рикна звучката, сиба мајката. И клај овавезно на излез инфуктивен елемент, филтер за ниски, не знам појачалото како е конструирано, ако е  Д класа веќе има, но ако е а-б класа ќе ти ги штити звучниците + ќе ја дампират дисторзијат т.е. ќе ја прајт синусоида до одреден степен.

Отсутен NoobMaster69

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 7
Одг: Прашања и советување
« Одговори #682 на: Јуни 09, 2023, 10:22:27 am »
Појачалото е 5 канално значи А/Б класа на првите 4ри канала и Д класа за саб на петиот канал, инаку сеуште немам купено саб се мислев измеѓу JL Audio CP210G-W0V3 дуал десетки или JL Audio HO110 W6 V3 сингл 10ка кој е фабрички на 2 ома.
Затоа прашав за мислење околу опциите и дали значи ако фабрички сабот е на 2 ома дали треба нешто дополнително да направам или појачалото само ќе си осети дали е 2 ома или 4ри ома па спрема тоа и ќе ја вади јачината?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9189
Одг: Прашања и советување
« Одговори #683 на: Јуни 10, 2023, 01:41:38 am »
Накратко само ќе осети. 2х10 порастеретени ќе бидат а и би требало малу по мек ( по длабок) да е звукот ради што би имале поголема површина двата заедно од еден.

Отсутен jacke0708

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 39
Одг: Прашања и советување
« Одговори #684 на: Септември 06, 2023, 10:15:01 am »
najdobar servis za zvucnici u Skopje?