Автор Тема: Кинески електрични автомобили  (Прочитано 836 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Слобода или смрт
Кинески електрични автомобили
« на: 28 Април 2023, 12:20:03 pm »
Некој период ја пратам кинеската автомобилска индустрија и во поглед на електрични возила имаат стварно многу што да понудат. На кинескиот пазар има солидни мини градски автомобили на струја за смешни пари. Но не е само тој сегмент имаат и СУВ па и лимузини со веќе завидна автономија за електрични возила за ценовниот ранг.
Темава можеби сеуште не е многу актуелна кај нас бидејќи не се нудат овие автомобили на продажба но BYD најавува влез на еврпскиот пазар што со нетрпение го очекувам. Ако останат конкурентни со цена како Кина речиси сум сигурен дека следниот автомобил ќе ми биде кинески, нешто незамисливо за мене пред некоја година.
Целта на темава барем засега е да послужи како запознавање што пропуштаме во моментов од кинеската авто индустрија.
За почеток јас би тргнал со презентација на BYD. И секако содиум ион батериите


Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #1 на: 28 Април 2023, 12:56:59 pm »
BYD e vekje vlezen vo Evropa. Sega vleguva i NIO i MG.... i eden kup novi modeli se prezentiraat. Evropskive proizvoditeli se mn nazad. Kinezive za sega nudat i dosta primamlivi ceni, no ke vidime kako ke tecat rabotite.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13671
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #2 на: 21 Март 2024, 12:57:49 pm »
BYD во Македонија


Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3594
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #3 на: 21 Март 2024, 13:08:56 pm »
Од кај ги порачуваат? Али експрес? 😀
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #4 на: 21 Март 2024, 13:09:00 pm »
44500 е ова:

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #5 на: 21 Март 2024, 13:09:22 pm »
Многу добра гаранција реално, ако навистина ја признаваат.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3664
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #6 на: 21 Март 2024, 14:27:12 pm »
BYD во Македонија
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Можат да размислат барем лого да си направат векторско, да не е скенирана визит карта :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #7 на: 22 Март 2024, 14:20:48 pm »
Huawei Avatr e многу добро

https://www.youtube.com/watch?v=cSPM-PM1e_s

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6929
 • хаУс мајстор
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #8 на: 31 Март 2024, 15:07:57 pm »
Xiaomi SU7

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6972
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #9 на: 31 Март 2024, 15:17:20 pm »
Се чека уште HTC да извади кола.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3594
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #10 на: 31 Март 2024, 15:21:29 pm »
Само Apple едно 10тина години развива кола и ништо од тоа
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #11 на: 31 Март 2024, 15:21:40 pm »
Узми...

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4519
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #12 на: 31 Март 2024, 15:35:50 pm »
Само Apple едно 10тина години развива кола и ништо од тоа
Че снема батерија до Плетвар до знамињата  ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #13 на: 31 Март 2024, 16:07:43 pm »
30000$ гледаш пишува. Ова е доста реална цена и тоа со вклучена огромна маржа. За разлика од повеќето други кои, се х3 од ова.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13671
Одг: Кинески електрични автомобили
« Одговори #14 на: 31 Март 2024, 18:28:22 pm »
Само Apple едно 10тина години развива кола и ништо од тоа

Се откажаа пред месец дена. AI немаат уште.