Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 75973 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #360 на: 04 Јули 2023, 11:54:11 am »
@MartinAlfista така и му додавам. чист антифриз, ќе видиме.

@vladic3110 не му обрнав до сега многу внимание, од сега малце поинтезивно ќе го пазам... ќе видиме, ќе го пратиме.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #361 на: 12 Ноември 2023, 13:28:32 pm »
Денес, на 218.449км ставени зимските гуми. Со летните сезонава поминати се 2.605км (или вкупно 5.918км). Плановите беа сезонава нови зимски гуми, ама ќе се одложи се до наредна сезона. Имаат помалку од 20.000км, месо имаат доста, не се испукани или нешто, али се веќе старички. Ќе истераат сезонава.

Ставени и зимските гумени патосници, зимско средство за брисачи... Спремен за зима. :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #362 на: 24 Јануари 2024, 20:45:41 pm »
Денес, на 219.340км, сменети масло, филтер за масло, филтер за воздух и филтер за клима. Немаше поминато ни 5000км од последна промена, ама помина цела година. Ред си е ред.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #363 на: 16 Март 2024, 20:03:30 pm »
Денес, на 219.937км, ставени летни гуми.

Со зимските сезонава поминати 1.488км, или тотал од нешто ситно под 20.000км. Ова им беше последна сезона. Немаше снег да тестирам како се држат, али станаа доста тврди и бучни. Возени се од 2015та наваму. Доста им е секако. Требаше сега да сменам, кога мењавме на Астрата, ама останува пред почеток на наредната зимска сезона.

Планови други со количево нема, нека тера како што тераше и до сега, редовно одржување, и нека служи. Наскоро - регистрација.

 Имав некоја идеа да го мењам за Ц3, од првата генерација, фејслифт... 1.1 со плин, со 110.000км, купено од тука... Ама беше прилично basic, само клима и електрични стакла од опрема. Па кога стаив на кантар што се сакам да има, и колку ќе чини, испадна дека останува Ц2-чето у фамилија, бар уште околу 4-5 години, или до некоја наредна добра прилика.

Moving on...

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #364 на: 05 Април 2024, 11:13:44 am »
Бидна денес регистрација. Во добра кондиција на технички.

10години и некој ден плус, и околу 70.000км поминати - количето ни се погоди супер. Не нема на пат оставено, без сериозни приблеми до сега. Годинките си ги има, ама добро се држи...

Сето ова беше една од поважните причини зашто се одлучивме пак на Цитроен.

Нека тера уште некоја година, па ќе му најдеме достојна замена.

Sent from my Xiaomi 13T

Отсутен stefanel984

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1057
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #365 на: 05 Април 2024, 16:00:46 pm »
Бидна денес регистрација. Во добра кондиција на технички.

10години и некој ден плус, и околу 70.000км поминати - количето ни се погоди супер. Не нема на пат оставено, без сериозни приблеми до сега. Годинките си ги има, ама добро се држи...

Сето ова беше една од поважните причини зашто се одлучивме пак на Цитроен.

Нека тера уште некоја година, па ќе му најдеме достојна замена.

Sent from my Xiaomi 13T

DS 3

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13648
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #366 на: 05 Април 2024, 16:01:52 pm »
Предосечам Астрата ќе ја даде за Цитроен :D C5 ми мириса нешто, па комплет Панини ќе си има :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3857
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #367 на: 05 Април 2024, 16:34:19 pm »
Бидна денес регистрација. Во добра кондиција на технички.

10години и некој ден плус, и околу 70.000км поминати - количето ни се погоди супер. Не нема на пат оставено, без сериозни приблеми до сега. Годинките си ги има, ама добро се држи...

Сето ова беше една од поважните причини зашто се одлучивме пак на Цитроен.

Нека тера уште некоја година, па ќе му најдеме достојна замена.

Sent from my Xiaomi 13T

DS 3

Ми се свиѓа... Го меркам веќе некое време. Ќе видиме. И ц3 од претходната генерација иде у обзир.. фиат 500, форд ка...

Предосечам Астрата ќе ја даде за Цитроен :D C5 ми мириса нешто, па комплет Панини ќе си има :)

Да беше до мене, ќе беше тоа веќе средена работа. Ама стариот не ја дава. Ќе ја терал до крај, друга не му требало. 

Sent from my Xiaomi 13T