Автор Тема: HP vs Torque  (Прочитано 79902 пати)

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1489
Одг: HP vs Torque
« Одговори #600 на: 21 Август 2023, 00:45:45 am »

Туку кога сме кај турбото, најде ли време за монтажа? :)


Овој викенд ваму, оној викенд таму, за колана време да се немало :) ќе мора од работа да земам слободни денови следниов период :)
Симо, под итно да си ги средиш приоритетите!

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: HP vs Torque
« Одговори #601 на: 21 Август 2023, 01:15:03 am »
Имаш право докторе, треба да поработам на приоритетите :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4206
Одг: HP vs Torque
« Одговори #602 на: 21 Август 2023, 09:25:07 am »
Браво, одлично објаснето. Само турбо му е мајката :)

Туку кога сме кај турбото, најде ли време за монтажа? :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Koga se raboti za ,,koli" od 2 tona, da, taka si e.

Отсутен filipv16

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: HP vs Torque
« Одговори #603 на: 01 Мај 2024, 13:23:59 pm »
Иако хп (коњски сили) и торк се поврзани, тие мерат различни работи. Хп е мерка за моќноста, додека торкот е мерка за вртежниот момент. За возење, поважен е торкот на пониски вртежи, бидејќи тој ја овозможува силата за забрзување од место. Идеално е да се има висок торк (над 180-200 Nm) на пониски вртежи, плус барем 50кс на 2000 вртежи за да не се мачи возилото. Честопати има друга ситуација кога се знае моќноста во киловати и прво треба да ја пронајдете моќноста во коњски сили...
Калкулаторот од линкот https://www.asutpp.com/kw-to-hp.html може да ви помогне да ги претворите овие вредности. Важно е да се разбере дека и двете вредности се потребни за добра перформанса.