Автор Тема: Купувам бензин автомобил  (Прочитано 9062 пати)

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 346
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #225 на: Мај 17, 2023, 08:41:12 am »
Neznam dali treba da se vodam po zabrzuvanjeto od 0-100 za toa kolku e kolata mokjna na ugornici i kolku vlece?

Од мое искуство, кога барав кола пред 11-12 години, атмосферски мотор 1.6 со 150NM, забрзува на угорница. Нормално, во зависност од степенот на угорнина и со која брзина сакаш да забрзува, ама забрзува. Мерцедесот ми е со таков мотор, со 102 коњи и солидно забрзува нагоре.

Пример со Јарис, 1.3 VVT-I, 121NM, солидно одеше на рамно, ама на угорнина, посебно и товарен, во кој сакаш пренос стави, успорува :)

Така да моја препорака за забрзување до 100ка е солидно околу 11 секунди (што помалку, тоа подобро), доволно за безбедно претекнување, за влечење на угорнина од 150NM па нагоре...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1218
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #226 на: Мај 17, 2023, 08:50:08 am »
Што мислиш која е побрза?
Двете 0-100=12.4 сек.
Едната 140Nm другата 125 Nm
Двете 12.1kg/PS.
Таа од 125Nm е дупло побрза и со слаба компресија, на право да не правиме муабет, а пак на Плетвар јас до ресторан Че ќе бев тој ќе седеше кај Лукоил.

Отсутен Tony

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #227 на: Мај 17, 2023, 08:50:34 am »
Како и да е, секој атмосверец бара вртење.
Мене не ми е проблем, на некој му е.


Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 346
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #228 на: Мај 17, 2023, 11:50:25 am »
Што мислиш која е побрза?
Двете 0-100=12.4 сек.
Едната 140Nm другата 125 Nm
Двете 12.1kg/PS.
Таа од 125Nm е дупло побрза и со слаба компресија, на право да не правиме муабет, а пак на Плетвар јас до ресторан Че ќе бев тој ќе седеше кај Лукоил.

https://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php#gsc.tab=0

Теоретски, на мерцедесот мора нешто да му фали штом бил драстично послаб во реалност... мое мислење, не значи дека е точно...
2011 кога барав кола, неколку месеци барав исклучиво астра како твојата но со 1.6 мотор, зш сите ми викаа немој астра со 1.4 не влече, посебно со клима уклучена изгледа како да не знаеш да возиш.... ама све што најдов тогаш беше скапано, крпено, фарбано.... а мерцедесот w168 испадна сосем случајно, од познаник што одеше во странство, неувезувана, поевтина од кршевите од увоз... ем што ми беа грди (не дека сега ми се многу полични), сум ги сметал за мали коли, а тоа испадна ептен комотна со ~400литри багаж... 12 години подоцна, уште ја чувам, како второ возило...

Како и да е, ако може турбо бензин да се најде, што ќе влезе во буџет, па макар и 1.0 со 200нм ќе биде подобро од бензинец 1.6 со 100тина коњи...

Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html


Присутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 439
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #230 на: Мај 17, 2023, 19:22:56 pm »
Не е. Таман си е.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1832
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #231 на: Мај 18, 2023, 07:37:02 am »
A ova skapo li e??
https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/toyota/%D0%94%D1%80%D1%83%D0%B3-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB/se-prodava/skopje/karpos/toyota-luna-saloon-2019/4711491
Мислам до сега ова е најдобро (најповолно, однос вложено-добиено), таква е моменталната состојба, релативно нова кола
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Nexia

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 68
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #232 на: Мај 18, 2023, 12:26:01 pm »
A ova skapo li e??
https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/toyota/%D0%94%D1%80%D1%83%D0%B3-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB/se-prodava/skopje/karpos/toyota-luna-saloon-2019/4711491
Мислам до сега ова е најдобро (најповолно, однос вложено-добиено), таква е моменталната состојба, релативно нова кола


Treba da si ja izdolzime cergata :D

Inaku i mene najveke me bendisuva od se shto vidov na pazarot

Присутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 439
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #233 на: Мај 18, 2023, 13:02:34 pm »
Ова ти е појака и кај нас тогаш најјака без да се земе у предвид хибридот. Имаш различна табла, мултимедија што не е за машала ама е ок, рикверц камера, греење на седишта мислим, може и autobraking и препознавање на знаци. Све на све најдобро до сеа.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3113
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #234 на: Мај 22, 2023, 13:13:53 pm »
А вака нешто?

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1218
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #235 на: Мај 22, 2023, 13:20:26 pm »
Бензин бара  :)

Отсутен Nexia

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 68
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #236 на: Мај 23, 2023, 08:17:29 am »
Ова ти е појака и кај нас тогаш најјака без да се земе у предвид хибридот. Имаш различна табла, мултимедија што не е за машала ама е ок, рикверц камера, греење на седишта мислим, може и autobraking и препознавање на знаци. Све на све најдобро до сеа.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Corolata se prodade za eden den, dodeka se organizirav da ja vidam, veke ja dogovorile :)

@Busav samo benzin baram

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12337
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #237 на: Мај 23, 2023, 10:12:29 am »
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3886948


Треба да е на каиш оваа. Земај ја.

Присутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 439
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #238 на: Мај 31, 2023, 14:02:27 pm »

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1218
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #239 на: Мај 31, 2023, 14:05:58 pm »
Уште количе не се најде?