Автор Тема: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020  (Прочитано 36944 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #270 на: 28 Март 2024, 10:01:53 am »
Исти ќе се на почетокот и јас да ги исфарбам со компресорот од лидл шо го земав, после 5-10 години нема да бидат исти со остатокот од колата. Второ , овде дали еден ЦМ  еве вака колку шо се буквите ќе има гребаница после полирање, ако и тоа не излезе, се суредува локално без да се познава., Да вадиш стружиш китираш и фарбаш 3-4 метри квадратни здрав лак  боја ради тоа... Еве незнам.

Во тие 10 години најмалку уште два пати ќе се префарба. Или пак минувате премногу мали километражи во лабораториски услови. Секоја кола нормално експолоатирана за тие 10 години ќе има гребаници по браник.

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #271 на: 28 Март 2024, 10:26:16 am »
Исти ќе се на почетокот и јас да ги исфарбам со компресорот од лидл шо го земав, после 5-10 години нема да бидат исти со остатокот од колата. Второ , овде дали еден ЦМ  еве вака колку шо се буквите ќе има гребаница после полирање, ако и тоа не излезе, се суредува локално без да се познава., Да вадиш стружиш китираш и фарбаш 3-4 метри квадратни здрав лак  боја ради тоа... Еве незнам.

Во тие 10 години најмалку уште два пати ќе се префарба. Или пак минувате премногу мали километражи во лабораториски услови. Секоја кола нормално експолоатирана за тие 10 години ќе има гребаници по браник.
Во Скопје сигурно, во другите градови можеби, јас двете претходни коли ги продадов без гребаници на браници.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #272 на: 28 Март 2024, 11:26:56 am »
Се нудам да поминеме со полирка колку што може, да не ти боде очи толку многу.

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3257
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #273 на: 28 Март 2024, 11:29:12 am »
Само без нервози, ем не е страшно, ем се средува. Мене браникот уште во старт на 2 места ми настрада, хаубата од камчиња е "љусната", тоа е, Македонија.

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1640
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #274 на: 28 Март 2024, 11:42:12 am »
Само без нервози, ем не е страшно, ем се средува. Мене браникот уште во старт на 2 места ми настрада, хаубата од камчиња е "љусната", тоа е, Македонија.
ppf фолија додека не е касно барем на ново ауто хауба и браници

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #275 на: 28 Март 2024, 16:48:26 pm »
PPF кај нас (освен ако не сакаш ептен дебело да платиш од типот на 4-5К евра) е ѓубре невидено. Башка ќе ја платиш ко цела кола да ја префарбаш.

Не се исплаќа освен ако имаш некое ултра екслузивна кола, па да тогаш се исплаќа.

Нејсе, муабетот ми е - на нова кола полирки, молирки, кога плаќа човекот каско.

Е сеа знам дека плаќа поевтино каско, што значи ќе треба повеќе пари да се спружи така што не знам што е најпаметно во случајов.

Затоа ме нервира тоа п...рското. Застани, си лупнал во ред. Луѓе сме. Пиши телефон, ќе направи записник и ќе си покрие осигурителна.


Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #276 на: 28 Март 2024, 19:51:50 pm »
Znaci da se razbereme ne se isplati za ova voopshto da se zamarash kakov merak kakvi gluosti. Ova e plastika ispoliraj kolku izleze i toa e toa utre ke grebnesh ti neso drugo i to e toa.

Ako se skrshi ke go smenish cel i na zdravje

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #277 на: 28 Март 2024, 23:25:42 pm »
Исполирај ја и нека ти напраат коректор во Max Meyer во Кисела Вода.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6388
 • Бенве сие бенве
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #278 на: 29 Март 2024, 06:11:24 am »
Исти ќе се на почетокот и јас да ги исфарбам со компресорот од лидл шо го земав, после 5-10 години нема да бидат исти со остатокот од колата. Второ , овде дали еден ЦМ  еве вака колку шо се буквите ќе има гребаница после полирање, ако и тоа не излезе, се суредува локално без да се познава., Да вадиш стружиш китираш и фарбаш 3-4 метри квадратни здрав лак  боја ради тоа... Еве незнам.
По 10 години не знаеме дали нас ќе не има, а не сјајот на префарбаниот браник. Кола е ебаго, се прави, ние да сме живи и здрави. Ја уште на 500км го отворив багажникот и удри горе у противпожарен систем, не очекував толку високо да отиде. Го затворив и си продолжив нормално со животот, ни го фсрбам ни го правам.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 535
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #279 на: 29 Март 2024, 08:45:57 am »
PPF кај нас (освен ако не сакаш ептен дебело да платиш од типот на 4-5К евра) е ѓубре невидено. Башка ќе ја платиш ко цела кола да ја префарбаш.

Не се исплаќа освен ако имаш некое ултра екслузивна кола, па да тогаш се исплаќа.

Нејсе, муабетот ми е - на нова кола полирки, молирки, кога плаќа човекот каско.

Е сеа знам дека плаќа поевтино каско, што значи ќе треба повеќе пари да се спружи така што не знам што е најпаметно во случајов.

Затоа ме нервира тоа п...рското. Застани, си лупнал во ред. Луѓе сме. Пиши телефон, ќе направи записник и ќе си покрие осигурителна.


1500 беше за кај мене да покрие браници, хауба, спојлер + лип, и предни крила во CarConnect. 3.5к за цела кола.

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #280 на: 29 Март 2024, 08:50:27 am »
PPF кај нас (освен ако не сакаш ептен дебело да платиш од типот на 4-5К евра) е ѓубре невидено. Башка ќе ја платиш ко цела кола да ја префарбаш.

Не се исплаќа освен ако имаш некое ултра екслузивна кола, па да тогаш се исплаќа.

Нејсе, муабетот ми е - на нова кола полирки, молирки, кога плаќа човекот каско.

Е сеа знам дека плаќа поевтино каско, што значи ќе треба повеќе пари да се спружи така што не знам што е најпаметно во случајов.

Затоа ме нервира тоа п...рското. Застани, си лупнал во ред. Луѓе сме. Пиши телефон, ќе направи записник и ќе си покрие осигурителна.


1500 беше за кај мене да покрие браници, хауба, спојлер + лип, и предни крила во CarConnect. 3.5к за цела кола.
А како иде, фолија, керамика па фолија или?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Skoda Octavia 1.5 TSI, Style, модел A8 2020
« Одговори #281 на: 29 Март 2024, 09:06:37 am »
Фолија, па после керамика на фолијата. Иначе ако имаш керамика не можеш да залепиш фолија.