Автор Тема: Опстанак со Loopz Attenborough  (Прочитано 1249 пати)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6274
 • хаУс мајстор
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #15 на: Јуни 06, 2022, 14:54:18 pm »
Јас во Папрадиште имам гледано такви "скорпии", малечки се и сиви.

@loopz пробај со изнајмување Кинез, сигурно го има на некое нивно мени :D

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11265
 • Архитект
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #16 на: Јуни 06, 2022, 15:00:46 pm »
Иначе и шкорпии имаме, само не се нешто опасни, колку пчела, ги има низ Галичица, кој седел низ кампот Градиште сигурно има зачекано некоја околу приколка или внатре :)

Баш ти фала за информацијава.
Да не сум рает кога сум во Градиште.

Тамам змиите ги пазам, сега и скорпии...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #17 на: Јуни 06, 2022, 15:55:49 pm »
@loopz На кој континент живееш?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #18 на: Јуни 06, 2022, 17:42:06 pm »
@Simo - Carrier159
EcoContact 6

@osmica8
Не се страшни тие. Ги има Овче Поле, Пелагонија, Охрид, Скопје...
Скопје само еднаш имам видено, Охрид на Канео прв пат видов 7-8 одеднаш, цела банда. :)

Тие во Охрид беа малку поголеми, можеби 4цм.
Во други места имам сретнато само 1.5 - 2цм, треба да му се доближиш ептен за да сконташ што е.

А, сè е во големината на штипалките.
Ако тие се значително поголеми од опашката, тоа е безопасна шкорпија, без разлика на големината.
Кај нас не ни има од големите што се отровни.

https://animals.mom.com/how-to-tell-a-dangerous-scorpion-12554229.html#:~:text=Scorpions%20with%20chunkier%20pincers%2C%20similar,small%2C%20thin%20tails%20are%20harmless.
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33006
 • Таков е животот... јебига
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #19 на: Јуни 06, 2022, 23:12:34 pm »
Иначе и шкорпии имаме, само не се нешто опасни, колку пчела, ги има низ Галичица, кој седел низ кампот Градиште сигурно има зачекано некоја околу приколка или внатре :)
Ги врие на Водно. Ги има на врвот по сртот околу камењата и ги има на јужната страна ов Водно. Има и сиви има и жолтеникави како полу проѕирни. Најголема што сум видел околу 3-4 сантима.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 342
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #20 на: Јуни 07, 2022, 00:21:53 am »
Vekje dojdovme do zakluchok deka sekoja kukja treba da si ima po edno do dve machinja koi nema da se ranat mnogu za da bidat motivirani da patroliraat okolu a sepak da ne se pregladneti pa za da se obesat na kontejnerot i da ne mrdnat od tamu :)

Dodeka tatko mi ja raboteshe separacijata za pesok (sega e vo penzija) pokraj machinjava niti skorpii niti zmii mozea da se zavrtat okolu barakata samo tajnata beshe da se sekogash polu gladni.

Za ona gadot od stonogalka ovoj staorecov e "majka" https://www.youtube.com/watch?v=1K9mO5QzOIQ&ab_channel=NatGeoWILD

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7893
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #21 на: Јуни 07, 2022, 11:28:47 am »
Иначе и шкорпии имаме, само не се нешто опасни, колку пчела, ги има низ Галичица, кој седел низ кампот Градиште сигурно има зачекано некоја околу приколка или внатре :)

Баш ти фала за информацијава.
Да не сум рает кога сум во Градиште.

Тамам змиите ги пазам, сега и скорпии...
Јас у Кавадарци дома 2 шкорпии начекав.

Наводно со дрвата од планина ги носеле наваму. Од кога сум на пелети, немам најдено.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #22 на: Јуни 07, 2022, 11:53:13 am »
Немет гајле тие, абе реално немаме нешто опасно тука освен поскокот со кој треба опрезно, ама па најлетаргичен за касање обично бега или ќе го слушниш кај шо фучи ако се осети загрозен, шарките се поагресивни ама па се благо отровни. Ги има на секаде, ама во последно гледам поприлично многу околу Отешево хотелот Европа долу, често меѓу водните низ патот има и поскоци.
И  иако имаме мн пајаци сите се безопасни освен еден. Има Црна Вдовица низ битолско прилепскиот регион, Кратовско, Криволак. Обично можи по ораници на тутун да излези, по ептен суви земјести камењари. Овде сум приметил Рапеш во клисурата на Црна Река еднаш и еднаш малку погоре низ карпите во Зович.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Latrodectus_tredecimguttatus
Ама и тој не е wow,  ќе те потисни ден два се да те боли, сеа повеќето со короната имаат осетено веќе  :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #23 на: Јуни 19, 2022, 21:14:56 pm »
Прееска го сликав, спрема р шо земав мерка од прстот, сеа мерев дома 8цм е големината и тежеше кога го кренав за нозете. Шо е не знам, штурец не ќе да е. Google  photo search кажува Mormon Cricket на сите слики, ама па  пиши дека во Америка го има само. Јако ќе е ако стигнал овде и да мани како таму најезда од милиарди низ град :D  После овај видов уште два исто големи преминуваа на асвалтот ама не застанав.

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8393
 • Пичлеме
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #24 на: Јуни 23, 2022, 11:47:32 am »
Ние на село ова го викаме чкрапја:

Дојде заедно со праска :)
Volkswagen. Gas Auto.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #25 на: Јуни 23, 2022, 13:07:12 pm »
Ова е штипска штипалка :)

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #26 на: Јуни 23, 2022, 13:14:01 pm »
Не знам од која Битола си, до кај шо знам ова е  штипикурец :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1785
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #27 на: Јуни 23, 2022, 13:14:36 pm »
Ова е штипска штипалка :)

Ние на село ова го викаме чкрапја

Штипику*ац, молим лепо :)

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6064
 • Зборува со автомобилите. Specijalis Cardialogue
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #28 на: Јуни 23, 2022, 13:43:01 pm »
На светиниколски е некое позагадочно, не ми ни текнува како беше...
You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11265
 • Архитект
Одг: Опстанак со Loopz Attenborough
« Одговори #29 на: Јуни 23, 2022, 13:59:01 pm »
Не знам од која Битола си, до кај шо знам ова е  штипикурец :D

Остај го. Од источните провинциии е.

;D