Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 40059 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #120 на: 08 Август 2022, 12:14:36 pm »
Опел е тоа газдата два пати се радува, кога ке ја купи и кога ке ја продаде

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
За Алфа е тоа 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #121 на: 08 Август 2022, 12:41:31 pm »
Километражата не е од оваа кола.
Таа километража се вградува од 2002 година па нагоре.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Во добар контакт сум со претходниот газда, тој нешто чепкал во инструмент таблата и ја расипал, па ставил нова и затоа има толку малку километри.
Се сретнавме случајно, тој живее во Струмица, но е од Прилеп, бев во негово маало и ја виде астрата и почна да вели „Колава беше моја!!“  :)
Дојде и ја стави мојата рака кај него на срце и ми вели „Види како чука, колава ми е на мерак“.
Вложил премногу во колата, има нов трап, баш вчера заприметив дека е жолт, нови 4 амортизери и многу други работи, вложил околу 1500€ во колата.
Дури и на позадина му е, ГОЛЕМ поздрав до него доколку ја следи темава :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Вози дур се вози колава и не се замарај многу зошто нешто било вака или онака и како требало да биде.
Никогаш нема да откриеш што се фали низ неа, ниту па ќе ја дотераш до некое фабричко стање.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #122 на: 11 Август 2022, 12:21:10 pm »
Прашање:
Бев кај друг автоелектричар кој исто така се занимава со кодирање на клучеви, ми рече дека проблемот со централното е во модулот, преку лаптоп даде команда да се заклучат сите врати и се заклучија.Е сега, ако ставам друг модул од друга астра, дали ќе може само да се монтира и да се програмира преку opcom или друга дијагностика со истиот клуч или треба да земам комплет клуч со модул за централно заклучување?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #123 на: 13 Август 2022, 13:36:20 pm »
13.08.2022:
Исчистена клапната и степ моторот, подмачкани со силиконски спреј (превентивно), променето и цревото од испарувачот, се скинало (24 години старо  :) ).

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #124 на: 16 Август 2022, 12:03:31 pm »
16.08.2022:
Променети гумите со Laufenn G Fit EQ+, балансирани и центриран предниот трап во Мотоцентар Прилеп.
Трошоци:
- 4x2482 гуми Laufenn G Fit EQ+ =>9928 ден.
- 4x120 ден. демонтажа и монтажа на гуми => 480 ден.
- 4х180 ден. балансирање на гуми => 720 ден.
- Центрирање на преден трап => 1000 ден.
Вкупно:12,128 денари
Слики:


Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1904
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #125 на: 17 Август 2022, 22:59:44 pm »
Novi paticinja a

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #126 на: 17 Август 2022, 23:22:24 pm »
Novi paticinja a

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
Да смениме малце  ;)
Планирам да купам челични бандажи и на нив да ги ставам зимските гуми, па може да ми дадете предлог за купување раткапни  ;D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #127 на: 18 Август 2022, 11:20:58 am »
18.08.2022:
Штелована рачната, гуртните биле здрави, само левата страна била малку заглавена, средено е и тоа, е сега фаќа на 7-ми заб, ама ако се спушти на 5-ти ми е страв да не фаќа во возење.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5987
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #128 на: 18 Август 2022, 11:54:17 am »
6-7 заба ти е нормално.

Затегни ја уште троа, на 6 да фаќа, па ќе си легне тамам.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #129 на: 18 Август 2022, 11:55:21 am »
На 5-ти заб е идеално.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #130 на: 24 Август 2022, 16:46:35 pm »
24.08.2022:
Подесени светлата на технички, левото буквално во кровови од куќи светеше последниве два дена, која беше причината не знам.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6910
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #131 на: 24 Август 2022, 19:43:31 pm »
Совесно човече.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #132 на: 28 Август 2022, 21:17:59 pm »
28.08.2022:
-Мала прошетка до Охрид, изминати 245км.
Слики:Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #133 на: 31 Август 2022, 19:28:02 pm »
29.08.2022:
Исполирани фаровите кај @Auto Car Care, ме кошташе 1000 денари.
Пред:

После:

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #134 на: 31 Август 2022, 19:30:15 pm »
Ееее абе пукнан бранико ебаго....

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk