Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 42252 пати)

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #375 на: 20 Јануари 2024, 15:03:08 pm »
Do kade stigna so izbor na plocki diskovi.
Jas neodoleav nacekav dobra cena i zemav ATE polni diskovi i ATE keramicki plocki.
Me chesha da zemam i edni plocki HAWK HPS ili slicno, me interesira dali i kolku podobro bi kocelo.

Не размислувам на темава моментално, и предните и задните кај мене се скоро менувани, таму пролет лето ќе размислувам за апгрејд. Дисковите секако ќе ги земам тие од Брембо што си идат со M Performance китот, а за плочки ќе видиме тогаш
Tolku se dobri tie Brembo?
A da si zemes germanski celik.

Брембо дисковите идат во пакет со надградените Брембо шепи, не може да се купат посебно. Уосталом подобри кочници од Брембо, амин :) Брембо се OEM supplier за Алфа, голем дел од БМВ М вклучително и сите карбон керамички нивни, Ферари, на Меганот кај мене се исто фабрички Брембо и се предобри, пред 7-8 месеци ги сменив целосно напред назад, страшно добро кочат и многу добар осет на кочница имаат.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #376 на: 20 Јануари 2024, 16:15:55 pm »
Xtra серија дискови и плочки се бара. Разумен апгрејд е.
https://www.bremboparts.com/europe/en/products/xtra/xtra-brake-discs

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #377 на: 20 Јануари 2024, 16:38:10 pm »
Xtra серија дискови и плочки се бара. Разумен апгрејд е.
https://www.bremboparts.com/europe/en/products/xtra/xtra-brake-discs

Brembo Prime се OE M Performance дисковите, за плочките не сум сигурен.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #378 на: 20 Јануари 2024, 19:09:57 pm »
Одела и на snek :) што не може да се каже за комшијата со летните гуми  ;D


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #379 на: 20 Јануари 2024, 21:03:28 pm »
Do kade stigna so izbor na plocki diskovi.
Jas neodoleav nacekav dobra cena i zemav ATE polni diskovi i ATE keramicki plocki.
Me chesha da zemam i edni plocki HAWK HPS ili slicno, me interesira dali i kolku podobro bi kocelo.

Не размислувам на темава моментално, и предните и задните кај мене се скоро менувани, таму пролет лето ќе размислувам за апгрејд. Дисковите секако ќе ги земам тие од Брембо што си идат со M Performance китот, а за плочки ќе видиме тогаш
Tolku se dobri tie Brembo?
A da si zemes germanski celik.

Брембо дисковите идат во пакет со надградените Брембо шепи, не може да се купат посебно. Уосталом подобри кочници од Брембо, амин :) Брембо се OEM supplier за Алфа, голем дел од БМВ М вклучително и сите карбон керамички нивни, Ферари, на Меганот кај мене се исто фабрички Брембо и се предобри, пред 7-8 месеци ги сменив целосно напред назад, страшно добро кочат и многу добар осет на кочница имаат.
Dali si probal ATE ili Zimerman, kakvi se vo odnos na Brembo?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #380 на: 20 Јануари 2024, 23:18:52 pm »
Xtra серија дискови и плочки се бара. Разумен апгрејд е.
https://www.bremboparts.com/europe/en/products/xtra/xtra-brake-discs

Brembo Prime се OE M Performance дисковите, за плочките не сум сигурен.
Xtra серијата е над prime што се однесува до перформанси. Барем Брембо така вели. Prime е ОЕ и на Alfa Romeo опремени со Brembo систем.
Xtra e разумен апгрејд во однос на цена-перформанси.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #381 на: 21 Јануари 2024, 12:02:21 pm »
Сончање :)


Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #382 на: 21 Јануари 2024, 12:07:11 pm »
Абе Андреј, како рече, не те разбрав добро.
 6500 евра го продаваш беНвето?  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #383 на: 21 Јануари 2024, 13:17:42 pm »
Абе Андреј, како рече, не те разбрав добро.
 6500 евра го продаваш беНвето?  ;D

6500 да, ама месечна рата, на 5 месеци  ;D ;D

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #384 на: 21 Јануари 2024, 14:35:46 pm »
Do kade stigna so izbor na plocki diskovi.
Jas neodoleav nacekav dobra cena i zemav ATE polni diskovi i ATE keramicki plocki.
Me chesha da zemam i edni plocki HAWK HPS ili slicno, me interesira dali i kolku podobro bi kocelo.

Не размислувам на темава моментално, и предните и задните кај мене се скоро менувани, таму пролет лето ќе размислувам за апгрејд. Дисковите секако ќе ги земам тие од Брембо што си идат со M Performance китот, а за плочки ќе видиме тогаш
Tolku se dobri tie Brembo?
A da si zemes germanski celik.

Брембо дисковите идат во пакет со надградените Брембо шепи, не може да се купат посебно. Уосталом подобри кочници од Брембо, амин :) Брембо се OEM supplier за Алфа, голем дел од БМВ М вклучително и сите карбон керамички нивни, Ферари, на Меганот кај мене се исто фабрички Брембо и се предобри, пред 7-8 месеци ги сменив целосно напред назад, страшно добро кочат и многу добар осет на кочница имаат.
Dali si probal ATE ili Zimerman, kakvi se vo odnos na Brembo?

Zimmerman се моментално дисковите кај мене, ОЕМ од БМВ. Добри се ама ништо спектакуларно. Е сеа тоа зависи и од големина на диск и број на клипови и каква течност има внатре и сѐ тоа. Ама на Меганот со Брембо дискови плочки и Castrol SRF има многу подобро чувство во педалата и подобро кочење.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #385 на: 25 Јануари 2024, 09:53:32 am »
Стигна пакетче од CT Carbon

Карбонски CS style спојлерМонтажа викендов

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1328
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #386 на: 25 Јануари 2024, 11:22:41 am »
Какви се сега перформансите после stage1? Имаш ли измерено?

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #387 на: 25 Јануари 2024, 12:13:03 pm »
Se preporodi autovo so novata boja :)

Kako ti gi svetnaa ovaka bandasite, prvo poliranje na keramika?

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 564
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #388 на: 25 Јануари 2024, 12:18:08 pm »
Какви се сега перформансите после stage1? Имаш ли измерено?

Не сум стигнал со време да отидам на ваљак искрено. Сакам следна недела ама ќе видиме.
Se preporodi autovo so novata boja :)

Kako ti gi svetnaa ovaka bandasite, prvo poliranje na keramika?

Бандаживе освен перење не се чепнати од ко е кај мене колава 😄

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1328
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #389 на: 25 Јануари 2024, 21:36:10 pm »
Какви се сега перформансите после stage1? Имаш ли измерено?

Не сум стигнал со време да отидам на ваљак искрено. Сакам следна недела ама ќе видиме.
Se preporodi autovo so novata boja :)

Kako ti gi svetnaa ovaka bandasite, prvo poliranje na keramika?

Бандаживе освен перење не се чепнати од ко е кај мене колава 😄

Абе остај ваљак. Штоперица…