Автор Тема: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade  (Прочитано 2217 пати)

Отсутен gtiT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 171
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #15 на: Март 29, 2022, 22:58:38 pm »
Цитат
Full boost: 1.6bar@2000 rpm
Constant pressure:1.4bar
Pressure at revlimit:1.2bar
Revlimit: 6500 rpm

Power: 275hp
Torque: 390Nm
Аха. Јасно. Go for it чим е така.
Одлични бројки се добиваат.
« Последно менување: Март 31, 2022, 12:47:30 pm Simo - Carrier159 »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41545
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #16 на: Март 30, 2022, 12:00:04 pm »
Се изненадија малце во Giulia-та со 280 кс:

159tbi K04 vs Giulia tbi 280hp


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1471
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #17 на: Март 31, 2022, 17:33:28 pm »
Се изненадија малце во Giulia-та со 280 кс:

159tbi K04 vs Giulia tbi 280hp


Ќе те замолам споделувај само европски и американски видеа, да не продонесуваме за руската економија со гледање на руски клипови ;D

Шала на страна, темава на Симо е стварно одлична па ми даде идеа да обновиме доколку веќе има стари теми, или да започнеме тема каде ќе пишуваме работи околу механика, мотори од технички аспект, каде ќе може да се поднаучи нешто на организиран начин. Пример кога поставив прашање што ми тропка на ладен мотор во кутијата за преносот, се разви убава дискусија околу тоа дали е друк лагер или е нешто друго, па добро би било доколку почнеме некоја таква иницијатива за малку потехнички статии.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41545
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #18 на: Април 17, 2022, 22:41:31 pm »
Еве и тука нека стои линкче до она што го правев, како припрема за пресадување на турбото, јер битна работа е добар доток на уље.
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,17557.msg1236869.html#msg1236869

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13167
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #19 на: Мај 14, 2022, 00:58:36 am »
Ајде Симо,до каде е работата?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5294
 • French diamond
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #20 на: Мај 14, 2022, 01:58:24 am »
Се има расипано Алфата во меѓувреме  ;D

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41545
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #21 на: Мај 14, 2022, 07:01:49 am »
Ајде Симо,до каде е работата?

Ил ме је*е време или фамилија ;D Никако да се наканам. Еве сеа викендов пак викаат некое лошо време ќе било... Не знам дали да се нафатам, надвор работам, не е добро ни за мене ни за алатот да накисне :) Се токмам викендов да измерам меѓузабрзувања, да имам репер за тоа што ќе се постигне.
« Последно менување: Мај 14, 2022, 07:14:11 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41545
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 159 1750 TBi Turbo Upgrade
« Одговори #22 на: Мај 14, 2022, 07:02:39 am »
Се има расипано Алфата во меѓувреме  ;D
„Алфе се не кваре, јер праве их покварене“
https://youtu.be/lLzsFm4jk0E?t=139

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.