Автор Тема: Предлог за нова кола  (Прочитано 30924 пати)

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #255 на: 27 Јануари 2023, 10:54:31 am »
Како продолжение на муабетите од пред некоја страна на темава, налетав на ова:



98% од народов кај нас треба да оди пешки или на точак и не треба да поседува никакво моторно возило  ;D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #256 на: 27 Јануари 2023, 11:19:34 am »
Како продолжение на муабетите од пред некоја страна на темава, налетав на ова:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

98% од народов кај нас треба да оди пешки или на точак и не треба да поседува никакво моторно возило  ;D
И тука истото го зборуваме.

Отсутен Marquess

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #257 на: 27 Јануари 2023, 11:22:41 am »
.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1464
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #258 на: 27 Јануари 2023, 12:43:52 pm »
Decko, odi vo Olimpija motors(kacanicki pat) povikaj go Dejan i raskazi mu sto sakas. Tie se najprofesionalnite luge koj gi poznavam a toa vo vrska so vakvi dilemi...zgora na toa imat mnogu izbor na provereni koli vo lager.
Олимпија се најпрофесионални? Да не си се збунил нешто?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2582
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #259 на: 27 Јануари 2023, 14:28:37 pm »
Kazete se ili ne se, samo sto trgnav nakaj Olimpia.
Ednas bev, ok bea.
Mi dadoa probno krugce, sve odgovorija na prasanjata.
Togas ne kupiv, ama pratam sto kako nosat.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #260 на: 27 Јануари 2023, 14:41:44 pm »
Јас сум многу задоволен од Олимпија Моторс. Купив од таму Пежо 208. Со колите даваат 3 месеци гаранција. Првата недела имав тропкање мало напред, отидов, прегледаа и одма средија (сменија нов дел). Пред да заврши гаранцијата ме побараа дали е се во ред со колата и дали би сакал да поминам да ја проверат заради тоа што и завршува гаранцијата за брзо. По 6/7 мес од како ја купив ми се јавија уште еднаш дали сум задоволен од возилото и дали имам замерки. После кога помина 1 год ми се јавија да ме подсетат дека треба сервис и дали би сакал кај нив да правам сервис... Се на се јас сум задоволен.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • Best Motors Worldwide
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #261 на: 28 Јануари 2023, 13:05:23 pm »
koga kupuvate kola imajte ja vo predvid i sigurnosta na vozacot, sopatnicite i pesacite.
Marka koja vo mk retko se spomnuva no ima mnogu dobri sigurnosni vrednosti e nissan.
duri i malite modeli kako note juke i micra imaat dosta visoki sigunosni standardi.
jas ne bi go zanemaril toj fakt koga sporeduvata modelite sporedite i gi sigurnosnite razliki, pogotovo ako vozite deca napred, nazad itn...
jas bi gledal i tie specifikii sepak ima golemi razliki. pogotovo ako tie mali koli na pr gi vozat zeni so deca za niz grad za do ovde do onde.


https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/#?selectedMake=7303&selectedMakeName=Nissan&selectedModel=0&selectedStar=&includeFullSafetyPackage=true&includeStandardSafetyPackage=true&selectedModelName=All&selectedProtocols=45155,41776,40302,34803,30636,26061,24370,-1&selectedClasses=1202,1199,1201,1196,1205,1203,1198,1179,40250,1197,1204,1180,34736,44997&allClasses=true&allProtocols=true&allDriverAssistanceTechnologies=false&selectedDriverAssistanceTechnologies=&thirdRowFitment=false


na pr nissan micra vs fiat punto:
https://www.euroncap.com/en/results/nissan/micra/26836
https://www.euroncap.com/en/results/fiat/punto/29849


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • Best Motors Worldwide
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #262 на: 28 Јануари 2023, 13:06:38 pm »
vo zapadna evropa na toa mnogu se obrnuva vnimanie vo site testovi se odzemaat bodovi itn... pogotovo koga zenite kupuvaat kola tie faktori se mnogu pobitni nego koj motor oprema itn...
kako da se povrze sedisteto za deca, sigurnost napred nazad abs esp itn...crash rezultati ...
kola bez 4 zvezdicki skoro i nevozmozno e da pobedi na test i prodazbata ide mnogu tesko.
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #263 на: 28 Јануари 2023, 16:13:32 pm »
Последно нешто мене би ми била безбедноста. Денешно време прилично безбедни се колите, ѕвезди сега одземаат за немање радари и слично...

Дури и целата безбедност пропаѓа во вода кога ретко само возачот носи појас, децата на шалт табла исправени или пред волан, да се учат од мали.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 766
  • .
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #264 на: 29 Јануари 2023, 20:00:22 pm »
Decko, odi vo Olimpija motors(kacanicki pat) povikaj go Dejan i raskazi mu sto sakas. Tie se najprofesionalnite luge koj gi poznavam a toa vo vrska so vakvi dilemi...zgora na toa imat mnogu izbor na provereni koli vo lager.
Олимпија се најпрофесионални? Да не си се збунил нешто?


Sent from my iPhone using Tapatalk
dosega 5 (pet) koli kupeni od kaj niv. Nikogas razocaran. Zboruvam za polovni provereni koli od malo gradsko kolice do premium kola. Za razlika od drugite dileri na koli niz skopjevo, tie se vrv.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #265 на: 30 Јануари 2023, 15:50:54 pm »
Decko, odi vo Olimpija motors(kacanicki pat) povikaj go Dejan i raskazi mu sto sakas. Tie se najprofesionalnite luge koj gi poznavam a toa vo vrska so vakvi dilemi...zgora na toa imat mnogu izbor na provereni koli vo lager.
Им оставив детална листа на тоа што сакам кај моделот кој го барав.Демек ќе бараа и ќе ме контактираа.

Никогаш клошарите не се јавија.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 252
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #266 на: 30 Јануари 2023, 17:55:37 pm »
Одиш во Олимпија оставаш детали за нова кола или детали за половвна кола која ако стигне некогаш да ти се јават, малко ми е нејасно оваа.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #267 на: 30 Јануари 2023, 18:04:13 pm »
Не, туку може и да ти најдат половна кола во согласност со твоите параметри, да ти ја увезат, да ги истераат сите царински процедури и ти само да си ја регистрираш.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1464
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #268 на: 30 Јануари 2023, 18:49:24 pm »
Глорифицирано мафтосување под превез на “проверено во овластен сервис” и минимум 5000 евра ќар.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 424
Одг: Предлог за нова кола
« Одговори #269 на: 31 Јануари 2023, 13:33:29 pm »
@Bravo за олимпија баш обратно имам слушнато. Ги гледаш сите документи, набавна цена, давачки... каде што се гледа дека Олимпија многу малку заработува од тебе...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html