Автор Тема: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница  (Прочитано 35460 пати)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #225 на: 16 Август 2023, 15:04:26 pm »
Веројатно затоа што СУВ/Кросовер се помалку аеродинамични и повеќе трошат од Седан/Хеч.
Слушнав поудобно седење имале СУВ/Кросовер. И попрегледни биле.
Дени веќе си врза в крпче.
 ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #226 на: 24 Септември 2023, 19:24:51 pm »
Денес хајпермалјам со ID3 и со Kodiaq 2.0тди 4х4, и потрошњава е 3.7л/100км при брзини од 80кмч на стаза евзони/скопје. Значи грубо тука некаде е и потрошњата и брзината, на автопат возено.
Така да еврата ги јаде инфлација, ама стојат. :)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4797
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #227 на: 24 Септември 2023, 20:41:56 pm »
Za 80 ke odam so Yugo i ke trosi malku plin

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #228 на: 24 Септември 2023, 22:41:05 pm »
Чичо, ако си имал живци да тераш осумдесе по тај пат, ја ќе ти дам сто евра, гаси темата...
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #229 на: 24 Септември 2023, 22:43:29 pm »
И Киа Венга 1.4 дизел толку троши отворено.
Минхен-Прилеп 3.8 просек.
Ако може со бензинец 5 да извадам на плин за дизел не ме чуди.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #230 на: 24 Септември 2023, 22:46:55 pm »
Може, ама кладбата и темата општо е за возење стрикно 120 км/ч да се види колку троши секое возило, да се извади што е пониска потрошувачка а просечната брзина да биде 120 км/ч, а не колку воопшто можеш најниска потрошувачка да извадиш.

Кај мене 5.1 до 5.7 варира бордот на 80 км/ч во 6та при 1900 вртежи.
А од 7 до 8 литри при 120 км/ч.

А бидејки е точен бордот, секогаш кога и да наточам бензин, колку вика просек на борд, толку ми е и по пумпа, така да бројките би биле тие, на оваа релација со 120 км/ч испод 7 литри не би било.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #231 на: 25 Септември 2023, 08:28:05 am »
Чичо, ако си имал живци да тераш осумдесе по тај пат, ја ќе ти дам сто евра, гаси темата...
Ги чекам 100 те евра. Ама одма ти ги враќам, само заради муабетот. Да врти парата! Во ниеден момент возилото не надмина 80кмч.

Може, ама кладбата и темата општо е за возење стрикно 120 км/ч да се види колку троши секое возило, да се извади што е пониска потрошувачка а просечната брзина да биде 120 км/ч, а не колку воопшто можеш најниска потрошувачка да извадиш.

Кај мене 5.1 до 5.7 варира бордот на 80 км/ч во 6та при 1900 вртежи.
А од 7 до 8 литри при 120 км/ч.

А бидејки е точен бордот, секогаш кога и да наточам бензин, колку вика просек на борд, толку ми е и по пумпа, така да бројките би биле тие, на оваа релација со 120 км/ч испод 7 литри не би било.
Јасно ни е тоа на сите, ама ретко кога имаме можност да возиме коли на отворено на автопат со 80кмч, ама сега заради сплет на околности така возевме. И заради тоа имав можност да видам како ќе се движи потрошувачката. И ми падна интересно дека бројката беше премногу слична со декларираната во кладбата. И заклучив дека членот кога возел по обиколница наместо 120кмч како што е декларирано во официјланиот карклуб тест, возел 80кмч - и затоа му излегла таа потрошувачка. Зошто ете реално толку искочи и овде.

Со тоа може да увидиме дека 3.6-3.7 е сосема нормална потрошувачка за шифоњерско возило како Кодиак/Кашкаи и слични. А тоа наведува дека со кола и добар мотор и добри нерви може да оди под 3л/100км без проблем/

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10029
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #232 на: 07 Октомври 2023, 18:51:29 pm »
Golema e razlikata od 80 do 100. Ushte pogolema od 100 do 120. Kvadratna e,  ne e proporcionalna. Zatoa na 80 mojs da izvajs basnoslovni rezultati. Osim da ne prajsh vozilo specijalno za da ne troshit na 120, na smetka na site drugi performansi.
« Последно менување: 07 Октомври 2023, 18:57:58 pm Bicikle »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33931
 • Таков е животот... јебига
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #233 на: 07 Октомври 2023, 23:29:37 pm »
Фукни 3.5 атмосфери притисок во гуми и ќе извадиш и 3л.
А фукни и малце сетап на борд компјутерот и ќе извадиш и под 2л а и под 1л џанам. Да бидеме реални

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #234 на: 22 Април 2024, 23:09:51 pm »
На 80 км/ч троши 5.5 на 100.
Далеку од тие фамозни 3.7, ама верувам дека барем уште некој децилитар може надоле ако Тишлерот земе да го провози

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8174
 • Малерозен дрводарец
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #235 на: 22 Април 2024, 23:14:07 pm »
Нилски коњи на 1000 метри.
Сврти лево.
When you turn on the radio does it return the favor?

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6445
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #236 на: 22 Април 2024, 23:27:49 pm »
Не можат со моиве жедни коњи да се носат тие на 1000 метри од тука што се.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #237 на: 22 Април 2024, 23:30:40 pm »
Жално што се откажа симо од кладбата. Сепак друго е кокошарник дци, без клима, со прозор отворен 2цм.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Кладба за потрошувачка на 120 km/h на обиколница
« Одговори #238 на: 22 Април 2024, 23:42:58 pm »
Деца не трошете бенЅино скап Је.


Или плин или нафта од кокошарник.