Автор Тема: Nov MPV za 20-30 iljadarchinja  (Прочитано 2260 пати)

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Nov MPV za 20-30 iljadarchinja
« на: 25 Октомври 2021, 21:16:01 pm »
Temava ja otvaram oti me kopka shto ima na ponuda od novi MPV vozila za cena od 20 do 30 iljadi evra. Brat mi e so misla da se podnovi a nema bash vreme da kopa po internet oceni i slichno.

Uslovi:

- da ne e VAG (vo momentov ima turan 2.0TDI so 170konji, 5+2 sedista i reshen e da smeni firma)
- da e MPV (so teshko srce bi prifatil SUV/crossover ako ne se najde MPV)
- da e vo istata konfiguracija znachi 5+2 sedishta
- po moznost dizel motor od 2000kubika (150+ konji) ne ovie novive motorchinja preoptovareni i downsize-irani.

Do sega ima gledano Toyota proace verso i beshe epten zapnat da ja zeme poradi garancijata od 10 godini (ama ljubeznosta na vrabotenite vo toyota go razubedi). Proba da se usrekji so nekoj od "brakjata/sestrite" vo forma na Peugeot/Citroen/Opel (pofalba za vrabotenite od Peugeot koi se mnogu pousluzlivi od onie vo Tojota)  ama site mu gi nudat so 1.6 motorot a ne 2.0.

E pa ako nekoj sledi situacija na ponuda na vozila kaj nas bujrum-te da se izjasni da mu olesnime na chovekot kako da si gi potroshi parite, da e do mene jas nikogash ne bi odel na vakva varijanta i stvarno sum tapa za novi vozila.


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54665
  • Махер
Одг: Nov MPV za 20-30 iljadarchinja
« Одговори #1 на: 25 Октомври 2021, 21:19:48 pm »
Ford S-Max 2.0 Tdci. Ако се може тоа е врвот. Ако не ќе се бара некој компромис.
Би погледнал Peugeot Rifter L2, ама само L2 варијантата не малиот. Нажалост оди само до 1.5 130кс.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: Nov MPV za 20-30 iljadarchinja
« Одговори #2 на: 25 Октомври 2021, 21:26:36 pm »
Ford S-Max 2.0 Tdci. Ако се може тоа е врвот. Ако не ќе се бара некој компромис.
Би погледнал Peugeot Rifter L2, ама само L2 варијантата не малиот. Нажалост оди само до 1.5 130кс.

Mislam deka e malku presolen fordot zatoa i pishav cena, spored nivniot online cenovnik pochnuva od 39700 evrinja titanium oprema so "2.5l FHEV 190PS eCVT FWD" e sea ne mi e bash jasno ova e benzinec valjda a dizel ne ni imaat cena istaknato. koga veke go spomna s-maksov dizelot im e od PSA motorot ili nekoj drug? nekako nemozam da najdam podatok za dizel motorite.

Zatoa i naglasiv deka ne se usrekji so nieden od taa trojka pezo/citroen/opel...site se so poslabiot motor..ne gi nudat so 2.0 HDI

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Nov MPV za 20-30 iljadarchinja
« Одговори #3 на: 25 Октомври 2021, 22:10:23 pm »
Citroen Grand C4 SpaceTourer

https://www.citroen.com.mk/vozila/grand-c4-spacetourer-3/

2.0hdi 160hp 8sp auto


« Последно менување: 25 Октомври 2021, 22:17:02 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.