Автор Тема: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp  (Прочитано 27133 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4840
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #285 на: Ноември 29, 2021, 12:16:56 pm »
И јас ја бушев пластиката,кај мене беше плуг&плеј ништо софтверски не чепкав,без темпомат кола веќе не можам да замислам 😁😊.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Отсутен comang

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 114
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #286 на: Ноември 29, 2021, 22:02:09 pm »
И јас ја бушев пластиката,кај мене беше плуг&плеј ништо софтверски не чепкав,без темпомат кола веќе не можам да замислам 😁😊.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Ако еднаш си имал на кола, секогаш ќе сакаш понатаму. Лесно се навикнуваме .... :)
ex AR 145 1.4TS, ex AR 159 1.9JTDm
AR 145QV.....

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8045
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #287 на: Ноември 29, 2021, 22:37:29 pm »
Jas kolku ne go koristam tempomatot mislam deka i dzabe go imam. Poise ko koristam ona speed limiter da ne zabegam  ez da primetam ama tempomat, neznam skoro nikogash

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5294
 • French diamond
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #288 на: Ноември 29, 2021, 23:23:56 pm »
Зависи колку патуваш, низ Македонија и јас  не го користам пошто нема кај  :) Нема услови, мора  нонстоп да интервенираш да намалваш, зголемваш брзина...на автопат со 4 ленти, каде што во едната 95% возат со иста брзина и тоа како е потребен.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13167
 • Пудингот на шоферството
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #289 на: Ноември 29, 2021, 23:31:04 pm »
Кај мене темпоматот е посебна ракета и има два клика.На вториот клик додава или одзема 10км/х,па на автопат кога треба да намалам постепено пример од 160 на 100,го сетирам до саканата брзина и сама си намалва колата како кај камионпт со ретардерот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27698
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #290 на: Ноември 30, 2021, 09:34:19 am »
Темпомат е благодет. Особено новиве, адаптивниве.

Плус, одличен, од-ли-чен анти-казна систем.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51491
 • Махер
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #291 на: Ноември 30, 2021, 09:36:20 am »
Темпомат е благодет. Особено новиве, адаптивниве.

Плус, одличен, од-ли-чен анти-казна систем.
Адаптивен е добар, но само ако има опција да се изгаси адаптивноста. Инаку е потресително иритантен.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27698
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #292 на: Ноември 30, 2021, 09:45:19 am »
Што знам, баш сеа со 3008-цата си играв со адаптивниот темпомат. Многу практично. Поставуваш 140 на автопат, он си држи 140, ако случајно се појави кола сам си успорува, кога ќе претицаш (со мењање лента) или ќе се тргне колата си продолжува... Лезет.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16292
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #293 на: Ноември 30, 2021, 09:52:53 am »
Во меѓувреме додека сте дискутирале корисност на темпомат, си порачав Bluetooth модул за музика, со ценава од 350 денари греота е да го нема човек.

https://a.aliexpress.com/_mPQE07s

Со помош на @osmica8 поврзав телефон со колата за телефонски разговори, но Blue&Me системот нема можност да пренесува музика, па ова само ја комплетира сликата.

Во подесувањата на Андроид само ќе наместам да не го користи дополнителниот модул за телефонски разговори и би требало, теоретски, телефонот незабележливо да контролира кај одат повиците, кај оди музиката. :) Во пракса, ќе видиме, да стигне.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51491
 • Махер
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #294 на: Ноември 30, 2021, 09:55:14 am »
Што знам, баш сеа со 3008-цата си играв со адаптивниот темпомат. Многу практично. Поставуваш 140 на автопат, он си држи 140, ако случајно се појави кола сам си успорува, кога ќе претицаш (со мењање лента) или ќе се тргне колата си продолжува... Лезет.
Да, да практично е кога сакаш да го користиш. Поентата е да може да се исклучи само, ништо повеќе. Најлесно се забележува на прав долг пат во две насоки каде има испрекината линија и голема прегледност и наместо да си продолжиш со мазно возење и заобиколување (претекнување) на возилото пред тебе бидејќи никој не доаѓа од другата страна - адаптивниот темпомат почнува да намалува.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41545
 • Il Moderatore
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #295 на: Ноември 30, 2021, 10:14:29 am »
Во меѓувреме додека сте дискутирале корисност на темпомат, си порачав Bluetooth модул за музика, со ценава од 350 денари греота е да го нема човек.

https://a.aliexpress.com/_mPQE07s

Со помош на @osmica8 поврзав телефон со колата за телефонски разговори, но Blue&Me системот нема можност да пренесува музика, па ова само ја комплетира сликата.

Во подесувањата на Андроид само ќе наместам да не го користи дополнителниот модул за телефонски разговори и би требало, теоретски, телефонот незабележливо да контролира кај одат повиците, кај оди музиката. :) Во пракса, ќе видиме, да стигне.

Ќе се снајде телефонот, не се секирај. Туку сај тоа плав и јас да ти го напраиме на енглески, ќе те кошта дополнително пиво :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16292
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #296 на: Ноември 30, 2021, 10:56:17 am »
Ќе се снајде телефонот, не се секирај. Туку дај тоа плав и јас да ти го напраиме на енглески, ќе те кошта дополнително пиво :)

Го направив на енглески, Асмица помогна, а плус пиво со мерак ќе ви дадам и на обајцата :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11166
 • Архитект
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #297 на: Ноември 30, 2021, 11:15:31 am »
Усб имате во Митовците? Ако имате тогаш таму се штека телефонот и си пушташ музика преку тел без попречување на блутут повици итн.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16292
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #298 на: Ноември 30, 2021, 11:42:22 am »
Има УСБ ама нечу кабли да ми се мотаат наоколу :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11166
 • Архитект
Одг: 2009 Alfa Romeo MiTo, 1.4 Turbo 120hp
« Одговори #299 на: Ноември 30, 2021, 11:44:03 am »
Кога ќе го слушниш квалитетот од тоа блутут фм модулорчето, ќе речиш паааа и не било лошо така еден кабел да има тука.

EDIT: ова било лажач на шаржерот. Можи да брка подобро работа.