Автор Тема: CARclub Тест: Hyundai Tucson Hybrid 1.6 T-GDI Vision  (Прочитано 501 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27239
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
CARclub Тест: Hyundai Tucson Hybrid 1.6 T-GDI Vision
« на: Август 26, 2021, 18:01:45 pm »


https://www.carclub.mk/2021/08/26/turbo-test-hyundai-tucson-hev-1-6-t-gdi-vision-izberete-hibrid/

Убедливо најлогичната изведба на Tucson. Поскап е во однос на бензинецот, ама па и многу побрз и многу поефикасен.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50465
 • Махер
Одг: CARclub Тест: Hyundai Tucson Hybrid 1.6 T-GDI Vision
« Одговори #1 на: Август 26, 2021, 18:06:23 pm »
Директно насочен конкурент против RAV4, како би ги поставил едното и другото?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27239
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Тест: Hyundai Tucson Hybrid 1.6 T-GDI Vision
« Одговори #2 на: Август 26, 2021, 18:10:41 pm »
На све возено до сега, уште не сум возел Rav4 Hybrid. :/

Вака на прва, на страна на Тусонот е Dual Clutch аутоматикот во однос на CVT-то кај Rav4. Има и подобар инфотејнмент и општо се чувствува некако помодерен во однос на Rav4. На хартија е и нијанса побрз (и на забрзување и на крај на брзина), има нијанса поголем багажник, итн. Турбо-бензинецот не само што има повеќе торк, него го испорачува и на значително понискив вртежи во однос на хибридниот погон на Тојота.

На страна на Rav4 е многу поголемото искуство на Тојота за хибриди, а најверојатно и 10-годишната гаранција. Мислам дека Rav4 има повеќе простор позади (ама треба бек ту бек да споредам за да можам со сигурност да тврдам). Рав4 изгледа нијанса поконзервативно во однос на Тусон, па можеби на некои луѓе тоа повеќе ќе им се допадне.

Апла се гледа дека бенчмаркот бил Rav4 кога го правеле Тусон Хибрид.

Edit: Да напоменам дека Tucson 1.6 T-GDI 180 Vision (еквивалентен не-хибрид) чини 30.500 Евра. Разликата во цена ми е занемарлива со оглед на тоа колку е подобар хибридот.
« Последно менување: Август 26, 2021, 18:21:42 pm zeroSignal »

Отсутен miksi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 826
Одг: CARclub Тест: Hyundai Tucson Hybrid 1.6 T-GDI Vision
« Одговори #3 на: Август 28, 2021, 09:10:50 am »
Вака добро изгледа и покрај грдиот волан.