Автор Тема: dometic frizider  (Прочитано 993 пати)

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
dometic frizider
« на: Август 02, 2021, 12:50:44 pm »
Iznajmuva nekoj dometic frizider/ladilnik. 40-65litarski.

Kompresorski i da raboti na 12-220v

Za nedela dena. Ili eventualno nekoj da prodava

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: dometic frizider
« Одговори #1 на: Август 26, 2021, 22:04:11 pm »
Купено. Dometic CoolFreeze CFX 65.
кој сака може да го изнајмам, реално вакво нешто го треба неколку пати во тек на лето.

али е ненормално доброооооо, -10степени постигнува за 25-30мин
максимално троши7-8A, кога постигне температура за одржување троши помалку од 1A,
за разлика од оние со вентилатор само каде влече многу струја и максиум може 20-25C под амбиентална да олади и се гласни ова е доста економично и тивко, едино што е доста габаритно,65x55x40(грубо, не прочитав по стецификации) али 65литри внатре собира

Присутен goran2406

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 15
Одг: dometic frizider
« Одговори #2 на: Август 26, 2021, 23:47:20 pm »
Супер работа! Од каде е набавено ако не е тајна?

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: dometic frizider
« Одговори #3 на: Август 26, 2021, 23:53:01 pm »
Od beograd. Preku kargo do vranje mi go donesoa

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1704
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: dometic frizider
« Одговори #4 на: Август 27, 2021, 09:00:14 am »
@Tomce чисто као совет - ако го користиш во кола на 12V, проверувај го приклучокот, или пак исклучувај го одвреме навреме.

Ми донесоа ваков од Германија со возење, ама мааалку се оштети приклучокот во самото возило.

Уште го немам убаво анализирано, во упатството кај мене пишува дека има вградена батерија, но кога ќе го исклучам од струја не работи воопшто. Како е случајот кај тебе?

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: dometic frizider
« Одговори #5 на: Август 27, 2021, 09:45:27 am »
@dbl.dzo во процес ми е dual battery систем, ставив 95Ah акумулатор само да се поврзе позади и нов панел/приклучоци

приметив на фрижидерот малку чуден му е приклучокот, иначе има вградено батерија, запомнува сетинзи, само екранчето и не лади без струја

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2628
Одг: dometic frizider
« Одговори #6 на: Август 27, 2021, 10:22:16 am »
Немаше некој 3way  од овие, да можиш на плин да го користиш,  ептен мала е мислам потрошувачката на плин.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: dometic frizider
« Одговори #7 на: Август 27, 2021, 10:49:12 am »
Немаше некој 3way  од овие, да можиш на плин да го користиш,  ептен мала е мислам потрошувачката на плин.
од тие постари(југословенски) electrolux има на плин, али не ми е баш безбедно позади гори плинот, во затворен простор..

инаку не би требало да е голем потрошуваш според спецификации, ке видам во пракса ке ставам мерач.

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2628
Одг: dometic frizider
« Одговори #8 на: Август 27, 2021, 10:53:48 am »
Абе мислам има и од Дометик ко шо имам гледано некаде низ јутуб баш во оваа форма, инаку да се слагам  поголемите фрижидери се статични и имаат издув надвор на возилото, а за ваков е убаво како опција да ја имаше , надвор ќе го оставиш.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: dometic frizider
« Одговори #9 на: Август 27, 2021, 11:08:40 am »
Абе мислам има и од Дометик ко шо имам гледано некаде низ јутуб баш во оваа форма, инаку да се слагам  поголемите фрижидери се статични и имаат издув надвор на возилото, а за ваков е убаво како опција да ја имаше , надвор ќе го оставиш.

да убаво како опција, али не ми беше тоа воопшто приоритет. а и реално пазар за вакви работи кај нас е НУЛАААААА
на оглас што ги има 2-3 кои се 30 години стари ништо, само оние со вентилатор кои се продаваат како магично екстра ладење а се далеку од тоа.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12778
 • Пудингот на шоферството
Одг: dometic frizider
« Одговори #10 на: Август 27, 2021, 22:32:42 pm »
Како не сум ја видел темава на време.Ќе ти најдевме фрижидерче по мерка за багатела цена.
Секој ден по 1-2 камиони товараме во Дометик. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: dometic frizider
« Одговори #11 на: Август 28, 2021, 07:23:39 am »
Како не сум ја видел темава на време.Ќе ти најдевме фрижидерче по мерка за багатела цена.
Секој ден по 1-2 камиони товараме во Дометик. ;D

Ahhhhhh e kako. Ajde toa e sto e.