Автор Тема: Астра Ј 1.4Т  (Прочитано 7473 пати)

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #60 на: Август 25, 2022, 10:20:13 am »
Исто е и кај мене на KIA CEE'D и на брат ми Megan-от значи се пали на бензин постигнува температура префрла на плин, ја гасиш пак палиш пак бензин, прво палење е стално плин. Јас сум задоволен, едина мака има на Megan-от сказалката за бензин се понаша чудно, ама тоа не е до плинот до самиот board на megan-от. Megan 2 првата серија, до 2007 се понашаат така. cee'd от покажува гас/бензин. Супер е.

Да во ред е првото палење е на бензин додека не достигне некои 30 степени и после префрла на плин , но откако ке  ја изгасниш  и повторно ке ја запалиш загреана на работна температура , многу тешко префрлаше на плин , и неможеше да се реши проблемот. А по правило треба да префрли на плин веднаш штом ке запали.

Filip ,зборувам конкретно за овој модел, не само голф 1.6 и многу други модели и мотори немаат проблем

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1639
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #61 на: Август 25, 2022, 14:06:31 pm »
Ако се уште исти дечките од Плимонт и се уште така профи и коректни, ќе ти кажат точно што одговара за твојот мотор, ќе ти го препорачаат најдоброто решение.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1186
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #62 на: Август 25, 2022, 14:13:29 pm »
Ima i tuka tema na forumov od plimont vrakaat pa moze vednas da dobies informacija

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #63 на: Август 26, 2022, 09:27:01 am »
Ima i tuka tema na forumov od plimont vrakaat pa moze vednas da dobies informacija
Im pisav sega ke vodime sto ke kazat

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1186
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #64 на: Август 26, 2022, 10:08:06 am »
Ima i tuka tema na forumov od plimont vrakaat pa moze vednas da dobies informacija
Im pisav sega ke vodime sto ke kazat
Имаш одговор баш сега го читав :D

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #65 на: Август 26, 2022, 13:11:52 pm »
Видов да одговориле, тие се цените горе доле , во Макплин понудата е Тартарини 540еур , Принс 580еур / 650еур / 850 еур Зенит Про 590еур.  На сите овие плус  емулатор  60 еур.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1639
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #66 на: Август 26, 2022, 13:14:39 pm »
Да не си случајно од Гази Баба, има јавен повик за субвенција за плинска инсталација во кола
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #67 на: Август 26, 2022, 13:58:17 pm »
Не од Кавадарци сум , имаше несто и кај нас таква работа баш треба да прашам, фала ти што ме потсети :)

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #68 на: Ноември 05, 2022, 13:10:10 pm »
Некој да има сет алат за менување на плочки, поточно сет за вракање на клипче со заб за  задни  плочки со електрична рачна. Да ми го изнајми, му го вракам  со кавадаречки поклон ;D

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5090
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #69 на: Ноември 05, 2022, 15:17:12 pm »

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #70 на: Ноември 05, 2022, 19:36:06 pm »
Фала ти се снајдов , да ги сменам и ке поставам пост за најверојатно класична мајсторски измама и манипулација околу овие делови

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #71 на: Ноември 08, 2022, 12:36:34 pm »
Пред некој ден го извадив задното тркало и случајно ги погледнав плочките, едната што е од наворешната страна беше нешто повеке од половина а таа што е од внатрешната страна на тркалото скроз на нула, а уште на почетокот на летото бев на мајтор да ми ги смени затоа што ми беа купени уште от кога ја купив колата , ама мајсторот беше во гужва и кажа дека слободно може да се вози уште 20-30 000км , што и е во ред само и двете да беа исти.
 Го најдов алатот за да можам сам да ги сменам затоа што беше сабота и никој не работи, ја извадив клештата и имаше што да видам . При монтажата од некој мајстор најверојатно во Италија воопшто не обрнал внимание на жлебот кој е на плочката и жлебот на клипчето и ги составил како му се паднало, со самото тоа рачната кочница која што е автоматска а има и "hilholder" честопати не вракала а и не притискала како што треба и најверојатно  затоа   внатрешната плочка пребрзо се потрошила.
Друг симптом поврзан со ова беше  тоа што при тргнување со рачна не отпуштаа двете тркала истовремено а честопати и испуштаа непријатни звуци , ама мислев дека треба да се наштелува нешто.После промената се си досде во редЕдното од злебчињата на клипчето треба да е во правец со цртичката која е на кукиштето


Успат  ги истругав дисковите каде што лежи бандажот и ги офарбав со црн спреј што држи висока  температура за да не заглавува бандажот на прстенот само промашена бојата, а и шепата треба да се изработи за да биде како што треба а и бандазите да ги исчистам . Само треба да земам специјален спреј за таква работа. 


Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #72 на: Ноември 13, 2022, 18:01:32 pm »
Денеска го исфарбав дискот и од другата страна , а исто сакав да ги исчистам бандажите од внатрешната страна, ама тоа кафејавото што се наталожило најверојатно од дисковите и прашината никако да излезе , пробав и со бензин. На мазната страна испадна 90% после долго  стругање  ама на краците не сака ни да слушне , како цемент е.
 Ако знае некој нека даде совет   како или со какво средство  може да се исчистие
Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5090
Одг: Астра Ј 1.4Т
« Одговори #73 на: Ноември 13, 2022, 18:09:56 pm »
Пробај со ова...