Автор Тема: Нарачан нов автомобил - потребни совети и мислења  (Прочитано 6504 пати)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Pa i ako naprai nekoja zucka od kamce sto tolku mu se treses.
Kola e za vozenje. Neznam koja e logikata da dades 1000 evra kolata da ne se grebela.
Ene jas pokraj site zastiti sam sebe pri parkiranje go imam ocesano brabikot od dvete strani. Tuka nisto ne pomaga.
Stavi nekoj sealant zastita na lakot. E ako nesto se izgrebe 100 evra frabanje branik i zavrsena rabota. Baska koj stigne na parking udara.
Jas barem sum rascistil so toa, otkako so godini im se tresev na kolite. Stom kupus nova kola bidi spremen na grebanici srce da ti paraat, toa si odi vo paket.


Nego, za klinot vo volan, go koristam 7 godini bas od linkot koj go imas postirano od Beograd.
Deckite se profi. Togas koga jas stavav site BMW-ci od Delta motors tamu im redea klin zaedno vo paket so kasko i zamena na OBD konektor.
Odlicno brka rabota raboti sovrseno. Ima abloy brava i nemoze bas lesno da se obie tuku mora da se bushi.
Odnosno ke mu treba barem pola saat busenje, taka da najverovano ke si se prefli lopovot na druga kola bez takva zastita.
Moja preporaka e zamena na OBD konektor, kasko plus klin u brava.
Mada (da ne me svatis pogresno) ne vozis nekoja ultra atraktivna kola na koja moze da se zaraboti mnogu.

Ja staviv bravata iako mi e celo vreme kasko osigurana so fransiza 500 evra (sava osiguruvanje pokriva i stakla, tamo sum so godini i zadovolen. ).
Nikad nema da i gi zemes parite u slucaj na krazba kolku sto vredi kolata( osiguritelnite kompanii imaat kup formuli i nacini pomalce da ti isplatat), baska nervozite. Jas se odluciv da stavam klin poradi parkiranje na nezgodni mesta, koga ke go nategnam klinot pomirno spijam.
Ова со ОБД прв пат гледам, интересно.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Пак не гледам линкови за тоа клин за волан.

Што побогу е клин за волан?!

Отсутен bojanxmk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Пак не гледам линкови за тоа клин за волан.

Што побогу е клин за волан?!

https://guardianprotec.rs/klin-igla-za-volan-mehanicka-zastita

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Интересно. Гледам имаат и скриен прекидач, which is cool actually.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Интересна брава ја разгледав, малце позахтевна од обичен цилиндар за обивање ама сепак далеку од недостижна, околу минута и пол со објаснување му требаше да ја обие, ама ако ти е за peace of mind нема зијан да ја имашз можи ќе зачекаш неписмени крадци :D

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Разгледај и зедер.

Отсутен bojanxmk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Ви благодарам на сите на времето и на одговорите!