Автор Тема: Predlog za vozilo na plin  (Прочитано 6687 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13469
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #15 на: 21 Јуни 2021, 15:43:09 pm »
Кога бирам, секогаш земам NGK, освне ептен некој специфичен модел ми требало па да е Bosch (W8AC :D)

Плин, види што и да избериш, сите се добри според мене. Гледај убава цена да ти дадат.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #16 на: 21 Јуни 2021, 16:12:45 pm »
Барам да купам стан во Скопје, за да вградам плакар од кире, и плочки да ми залепи томица.  :)
Јас вака ја разбирам темава...  ;D

Дефинирај каков тип на возило, која класа, која година, за низ центар, или за "до грчка", итн.
Opel vectra b 1.6 16v трпи плин, и над 100кс е.
tocno 100ks e ne e nad.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13469
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #17 на: 21 Јуни 2021, 16:13:14 pm »
Зависи, на Нубирата ми е 77.8KW ;D

Отсутен daniel5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #18 на: 21 Јуни 2021, 16:22:44 pm »
Кога бирам, секогаш земам NGK, освне ептен некој специфичен модел ми требало па да е Bosch (W8AC :D)

Ради цена поише?

Цитат
Плин, види што и да избериш, сите се добри според мене. Гледај убава цена да ти дадат.

Што значи убава цена за горниве две и која фирма/мајстор?

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #19 на: 21 Јуни 2021, 17:41:01 pm »
Зависи, на Нубирата ми е 77.8KW ;D
Nubirata e pojaka od vectrata ovaa e 74kw ramno 100ks nubirata dali 106 ili 107ks imase mislam.

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1038
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #20 на: 21 Јуни 2021, 17:57:15 pm »
Здраво на сите,

аирлија сефте пост.

BMW E46 320i, M54B22.

Прво кажете кои свеќици за со плин и дали од Македонија:
- Bosch FGR7DPQ (1.6mm)
или
- NGK BKR6EQUP (1.5mm)


Второ, плин. Кој уред најубаво лежи на овој мотор? СТАГ (2 год.) и АЕБ (3 год.) некако ми ги форсираат. Со цена се тука негде. Некој друг?

Кажувајте ;)

Со плин или без, само НГК, прескокни го БОШ.....верувај му на дедо!  ;) ;D

За плинскиот уред, ја би ти рекол СТАГ пошто имам одлично и долго искуство со него, едино зависи со чиви дизни и расплињача ќе го комбинираат! Тука може заебот да биде!

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #21 на: 21 Јуни 2021, 21:39:08 pm »
Кога веќе зборите за свеќици знае некој каде има Champion?

Отсутен daniel5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #22 на: 22 Јуни 2021, 09:01:36 am »

Со плин или без, само НГК, прескокни го БОШ.....верувај му на дедо!  ;) ;D

НГК се поефтини. Има тука асални или да земам од Германија?

За плинскиот уред, ја би ти рекол СТАГ пошто имам одлично и долго искуство со него, едино зависи со чиви дизни и расплињача ќе го комбинираат! Тука може заебот да биде!

Зашто би го комбинирале? За "подобро" / поефтино демек?

 И кажи каде монтажа? У Плимонт и слични или кај мајстор што избегал од вакви па си мести у свој сервис?

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1038
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #23 на: 22 Јуни 2021, 09:22:40 am »

Со плин или без, само НГК, прескокни го БОШ.....верувај му на дедо!  ;) ;D

НГК се поефтини. Има тука асални или да земам од Германија?

За плинскиот уред, ја би ти рекол СТАГ пошто имам одлично и долго искуство со него, едино зависи со чиви дизни и расплињача ќе го комбинираат! Тука може заебот да биде!

Зашто би го комбинирале? За "подобро" / поефтино демек?

 И кажи каде монтажа? У Плимонт и слични или кај мајстор што избегал од вакви па си мести у свој сервис?

Има мислам овластен увозник за НГК во Мкд, мислам дека е Автолидер (нека се изјасни некој од форумов ако знае), барај Ласер Платинум верзија, пошто со тој сериски број има и V-line.

СТАГ порано немаше свое производство на расплињачи и дизни, не знам дали се променило нешто у меѓувреме. Кај мене со СТАГ-от беше монтирана Заволи расплињача со ОМВЛ дизни (овие дизни се ставени после околу 50к км, првите не се сеќавам што марка беа, цело време со првите дизни се палеше чек енџин, не можеа да постигнат точен притисок и дозирање).

За монтажа ќе те пратев кај мојот мајстор, ама последниве години само сервисира повремено и многу малку монтира, повеќе време е надвор од Мкд..............така да провери на неколку места и реши кај кој ќе одиш!

И барај полначката да ти ја стават под поклопецот, односно до полначката за бензин!

Отсутен daniel5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #24 на: 22 Јуни 2021, 15:11:50 pm »

Има мислам овластен увозник за НГК во Мкд, мислам дека е Автолидер (нека се изјасни некој од форумов ако знае), барај Ласер Платинум верзија, пошто со тој сериски број има и V-line.

Да, у Автолидер имаат само Платинум од моиве. Ми рекоа имало тон кинески идеални копии.

Цитат

СТАГ порано немаше свое производство на расплињачи и дизни, не знам дали се променило нешто у меѓувреме. Кај мене со СТАГ-от беше монтирана Заволи расплињача со ОМВЛ дизни (овие дизни се ставени после околу 50к км, првите не се сеќавам што марка беа, цело време со првите дизни се палеше чек енџин, не можеа да постигнат точен притисок и дозирање).

За монтажа ќе те пратев кај мојот мајстор, ама последниве години само сервисира повремено и многу малку монтира, повеќе време е надвор од Мкд..............така да провери на неколку места и реши кај кој ќе одиш!

И барај полначката да ти ја стават под поклопецот, односно до полначката за бензин!

Монтираш СТАГ, ама само пола. Другото што ќе се најде  :-\

Оливер ЕвроГас (онде на Илинденска па десно по тоа едно мало уличе), работи највише Заволи, али вика Заволи поише на понови коли, а и бааги се солени. За мене вика АЕБ имале најдобар софтвер, за БМВ највише легнунело као. Они се у иста групација со Ланди Ренцо. Се водат као Мејд ин Итали. Вака у живо коа ги гледаш квалитетно изгледаат.
За СТАГ исто рече топ, за 50€ поефтино со година дена помалку гаранција. Плимонт би ми дале иста цена за СТАГ (е сеа за цел или пола-пола со оној бугарскиот тоа треба да се испита).

Има официјален увозник за СТАГ или кој стигне?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13469
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #25 на: 22 Јуни 2021, 15:51:59 pm »
Шо пари ти бараат за системиве?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #26 на: 22 Јуни 2021, 16:06:41 pm »
Oficijalen zastapnik e plimont. Od dosegasno iskustvo za mene stag mi e broj eden

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен daniel5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #27 на: 22 Јуни 2021, 20:43:49 pm »
Шо пари ти бараат за системиве?

За СТАГ 700/750€ со 2гг. За АЕБ 750€ со 3гг.

Oficijalen zastapnik e plimont. Od dosegasno iskustvo za mene stag mi e broj eden

Што кола/мотор?

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 614
  • Pixel Perfect.
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #28 на: 22 Јуни 2021, 21:16:08 pm »
Ако не сте прочитале досега, постирана е од 7 Јуни:
Цитат
Сите граѓани кои што од утре ќе купат и ќе вградат уред на погон на течен гас (ТНГ), метан или друг вид на алтернативно гориво во возилата ќе имаат можност да остварат поврат од 50 проценти од трошокот, но не повеќе од 18.000 денари.
https://vlada.mk/node/25520

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Predlog za vozilo na plin
« Одговори #29 на: 22 Јуни 2021, 23:16:38 pm »
Шо пари ти бараат за системиве?

За СТАГ 700/750€ со 2гг. За АЕБ 750€ со 3гг.

Oficijalen zastapnik e plimont. Od dosegasno iskustvo za mene stag mi e broj eden

Што кола/мотор?
За кој стаг 700е? За колку цилиндри?
Сум имал стаг на: пежо 306, пежо 405, пежо 206 и последно на мегане 1.4 тце