Автор Тема: Mercedes Benz S320 cdi w220  (Прочитано 10709 пати)

Отсутен Ilioski Dragan

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 35
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #60 на: Јануари 19, 2022, 21:15:57 pm »
S class е ретко возило било, свака част на поединци што сеуште ги одржуваат овие примероци со време се поретки и по ценети ќе бидат.

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk


Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4579
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #61 на: Јануари 20, 2022, 08:59:11 am »
@Kikac синоќа ти беше од Н.Лисиче накај Дром?


Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2571
 • Шалабајзер
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #62 на: Мај 22, 2022, 15:34:28 pm »
@Kikac синоќа ти беше од Н.Лисиче накај Дром?
Тек сега отварам темава, могуќе да сум бил јас оддамна билоИнаку, прошлата сабота ајне диференциал капут на 360.000, морав да експериментирам со половен, го влечкаа од Бугарија, нов има во Дојчланд ама ќе требаше да чекам минимум 2 месеца и е колку пола возило, што ми е невозможно, ќе терам со овој док трае а новиот у зорт ќе го зимаме не дај боже, сменето и нова десна полуосовина и манжетните, ставено ново Феби уљенце во диф, целата постапка траеше 4ри дена, тек сега ги имам оние приближни 200 хорса, иако е вклучено ЕСП-то и то како ГоФрлаГзотУФтора, што претходно одма упалуваше ЕСП и ја сечеше гаста, сега го нема тој проблем и дава да се потсвртиш на ПунГас…

За овој оброк ќе ви требаат и 350€ во намирмици


Сега уште редовен сервис на почеток на следен месец, да се провери предница и тоа е тоа


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2571
 • Шалабајзер
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #63 на: Август 05, 2022, 18:59:02 pm »
Проверена предница, партал направена, денеска сменета комплет кај Јовица во М Стар на Илинденска, секоја похвала за дечкото и благодарност до [mention]Vlatce-Vectra [/mention] за контактот, сменето и што треба и што не треба


Исто во понеделникот сменет и јастукот на преден десен амортизер, немам поима од каде и како пукнал, партал е, сменет со нов во Велес, благодарност и до [mention]BrziGonzalez [/mention] за експресната услуга што ми најде сервис да го смени јастукот…


Оверол, како што ја земав, ја спукав на обиколница, чим нема цимање и остали заебанции, добро е, сега може да ја пуниме до 200 без грижи, а чим е без грижи јас сум презадоволен


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #64 на: Август 05, 2022, 21:44:38 pm »
Cisto samo me interesira sto pridobivka imase so promena na uljeto vo diferencijalot ?
Mene toa nemi e smeneto a nekoj mi potspomna demek ne e loso da se smeni i da si bides miren bidejki bog znar dali e voopsto smeneto vo kolata.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2592
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #65 на: Август 05, 2022, 21:55:41 pm »
Најголемата придобивка е продолжување на рокот на траење. Секој механички дел, посебно запчаници трпат оптеретување и никако не смеат да бидат без подмачкување, ако маслото не е никогаш сменето, а верувам дека не е, тоа ти е исто како да имаш вода во диференцијалот сега. Вискозитет нема маслото, и затоа мора да се менува редовно.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2571
 • Шалабајзер
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #66 на: Август 06, 2022, 10:26:41 am »
Cisto samo me interesira sto pridobivka imase so promena na uljeto vo diferencijalot ?
Mene toa nemi e smeneto a nekoj mi potspomna demek ne e loso da se smeni i da si bides miren bidejki bog znar dali e voopsto smeneto vo kolata.
Гледам [mention]t0m1cA [/mention]ти одговорил, се добива на подмачкување, да си раат…


Некои мајстори не препорачуваат, некои препорачуваат промена на масло во диференцијал, за 20€ колку што е масленцето не му се замарам, не дека треба да се менува на секој или секој втор сервис, ете, бар еднаш во 100.000км нека се смени, знаеш дека си по мирен

Инаку, сега дали е варка или не, ама ги нема некои звуци што можда ги имав приметено стварно или имагинарно како груб звук на запчаници, сега е мазно ко бебешко г*зе


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1876
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #67 на: Август 06, 2022, 20:16:14 pm »
Se mislese drugar S clasa da zima polovna.
Imas li odprilike podatok kolku te kosta odrzuvanje do sega.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2571
 • Шалабајзер
Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #68 на: Август 06, 2022, 22:39:58 pm »
Se mislese drugar S clasa da zima polovna.
Imas li odprilike podatok kolku te kosta odrzuvanje do sega.
Ухххх, ете диференцијал со се полуосовина 350€
Комплет предница 250€, средна варијанта
Јастук 200€
Редовни сервиси со масло филтри за мотор и менувач 150€ плус 50тина€ работна рака(цените за масло и филтри не ги зимај во предвид бидејќи јас ги зимам со доста поволен попуст)
Дискови плочки 200-300€(зависи што би монтирал) без рака
Ми цркна и моторчето за парно, половно ти е околу 100€ ново на Бехр-Мале околу 250€
Шиберот кога ја земав не функционираше, 150 сервис/половен
Компресор за ерматик нов 700€
Термостат 100-тина€, антифриз 20-30€

(Ова е све што е сменето на моето возило)

Регистрации не ги сметам во оддржување, но испод 300€ не е

Сега до сега, само за сервиси, околу 2.500€ за овие неполни 2 години


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #69 на: Август 07, 2022, 00:09:59 am »
Jako.....
Izvini ama uste jako ti drzi gazot za odrzuvanje ama pa toj proklet kjef nema cena. Ti posakuvam od se srce da i se iznavozis na baba meca i samo ubavi momenti so nejze.

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2571
 • Шалабајзер
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #70 на: Август 07, 2022, 02:34:57 am »
Jako.....
Izvini ama uste jako ti drzi gazot za odrzuvanje ama pa toj proklet kjef nema cena. Ti posakuvam od se srce da i se iznavozis na baba meca i samo ubavi momenti so nejze.
Јеби га, уште немам ни жена ни дете


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1876
Одг: Mercedes Benz S320 cdi w220
« Одговори #71 на: Август 07, 2022, 10:10:21 am »
Pa dobro i ne e taka strasno. Ako na nekoj nacin so ovie raboti se "stabilizirala" vo pogled na normalni otkazuvanja so ogled na kilometraza togas e OK.
Kako i da e, keifot si nema cena :)