Автор Тема: Мислење за Citroen / Opel  (Прочитано 844 пати)

Отсутен toxicnilex

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Мислење за Citroen / Opel
« на: 23 Декември 2023, 23:36:35 pm »
Здраво дечки, во последно време разгледувам нови коли па во листата ми се најдоја Citroen c4 puretech 100 и Opel Astra 1.2t 130.
Кое е вашето мислење за овие?
Моментално возам сеат леон 1.9тди од 2005 па мислам дека скоро секоја кола е подобрување од него :D

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #1 на: 23 Декември 2023, 23:48:01 pm »
И двете ти се француски аута. Ц4 има добри седишта, Астрата има интересен кокпит.

Види кој импортер ќе ти даде подобра понуда.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Jimny

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 934
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #2 на: 24 Декември 2023, 00:00:41 am »
CITROËN C4 X  добар избор според мене , мене ми се допаѓа не знам дали го имаат аутоматик, пред едно 7-8месеци само мануелц има а и цената за мануелц беше океј спрема цениве кои сега се.
https://www.youtube.com/watch?v=Ep_aIGV7Z_c

Отсутен toxicnilex

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #3 на: 24 Декември 2023, 11:31:40 am »
CITROËN C4 X  добар избор според мене , мене ми се допаѓа не знам дали го имаат аутоматик, пред едно 7-8месеци само мануелц има а и цената за мануелц беше океј спрема цениве кои сега се.
https://www.youtube.com/watch?v=Ep_aIGV7Z_c

C4x e super opcija i dobri ponudi imashe, mene samo me zagrizhuva 3 cilindarskiot motor so wet belt tehnologija

Отсутен FilipVidoevski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #4 на: 24 Декември 2023, 12:23:57 pm »
CITROËN C4 X  добар избор според мене , мене ми се допаѓа не знам дали го имаат аутоматик, пред едно 7-8месеци само мануелц има а и цената за мануелц беше океј спрема цениве кои сега се.
https://www.youtube.com/watch?v=Ep_aIGV7Z_c

C4x e super opcija i dobri ponudi imashe, mene samo me zagrizhuva 3 cilindarskiot motor so wet belt tehnologija
Поновите верзии од тој мотор го имаат решено тој проблем. Интересно моторче е искрено.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4115
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #5 на: 24 Декември 2023, 12:32:58 pm »
Јас сум за опел астра. Новата астра е предобра, ја имам возено. Тој мотор од астрата мислам дека не е проблематичен како на цитроенот 1.2 83 и 1.2 110.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #6 на: 24 Декември 2023, 14:40:09 pm »
Бујрум, наши тестови:

Citroen C4 X: https://www.carclub.mk/2023/03/28/test-citroen-c4-x-1-2-puretech-130-eat8-feel-pack-poveke-od-samo-podolg-c4/
Opel Astra: https://www.carclub.mk/2022/08/15/test-opel-astra-1-5d-130-at8-ultimate-ubedliv-stremez-kon-vrvot-na-segmentot/

И двете возила си имаат аргументи зошто. Citroen C4 X е базиран на најновата верзија на нијанса постара платформа. Ама во суштина, тоа нема врска. Меѓу најкомотните коли во класата, повеќе од доволно простор во кабина, прекрасни предни седишта, огромен багажник. Не е за спортско возење.

Astra-та е на EMP2 платформата, технолошки е многу слична со Peugeot 308. Вози многу убаво. Според мене и одлично изгледа, особено во убава боја, ама па за да изгледа како што инженерите и дизајнерите замислиле треба да се купи повисоко ниво на опрема - а тоа ја качува цената.

Било кое возило да го одбереш, јас би го комбинирал со 1.2 PureTech со 130 коња и автоматски менувач.


Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #7 на: 24 Декември 2023, 22:56:27 pm »
Имаат акција во Цитроен моментално, C5 Aircross е најдобра опција.

https://carstore.citroen.mk/listings/citroen-c5-aircross-live-pack-puretech-130-35506/


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 24 Декември 2023, 23:14:01 pm Bravo »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #8 на: 25 Декември 2023, 00:44:59 am »
Астрата мање/више личи на нешто. Цитроенон изгледа како парче хартија згужвано и спремно за во канта.

Јас би исклучиво Шкода или Ауди 3.0TDI

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #9 на: 25 Декември 2023, 07:56:08 am »
C5 so ubavi sedishta

Отсутен toxicnilex

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #10 на: 25 Декември 2023, 20:28:12 pm »
Kako bi gi sporedile ovie so toyota corolla 1.5 atmosferec, ili skoda octravia / scala (znam deka se razlicni klasi no gore dolu spored ponudi sto gi dobivam se slicni ceni).
toyota se poznati po kvalitet ama ne sum siguren bas za motorot sto go nosi a hibridot mi e cuden.

Отсутен Jimny

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 934
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #11 на: 25 Декември 2023, 20:38:48 pm »
Kako bi gi sporedile ovie so toyota corolla 1.5 atmosferec, ili skoda octravia / scala (znam deka se razlicni klasi no gore dolu spored ponudi sto gi dobivam se slicni ceni).
toyota se poznati po kvalitet ama ne sum siguren bas za motorot sto go nosi a hibridot mi e cuden.
Познати по квалитет за што квалитет познати ако не по мотор, квалитет на ентеријер или ?

Отсутен toxicnilex

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #12 на: 25 Декември 2023, 20:42:58 pm »
Kako bi gi sporedile ovie so toyota corolla 1.5 atmosferec, ili skoda octravia / scala (znam deka se razlicni klasi no gore dolu spored ponudi sto gi dobivam se slicni ceni).
toyota se poznati po kvalitet ama ne sum siguren bas za motorot sto go nosi a hibridot mi e cuden.
Познати по квалитет за што квалитет познати ако не по мотор, квалитет на ентеријер или ?

ne se somnevam deka motorot e kvaliteten, ama dali e dovolno mokjen za kolata mi e prasanjeto

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #13 на: 25 Декември 2023, 20:51:34 pm »
Во истата класа се само Королата е седан. 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Мислење за Citroen / Opel
« Одговори #14 на: 25 Декември 2023, 21:13:33 pm »
Kako bi gi sporedile ovie so toyota corolla 1.5 atmosferec, ili skoda octravia / scala (znam deka se razlicni klasi no gore dolu spored ponudi sto gi dobivam se slicni ceni).
toyota se poznati po kvalitet ama ne sum siguren bas za motorot sto go nosi a hibridot mi e cuden.

Za taa suma mislam deka corolla e too, old school.

E sea kuti si ako ja zemesh ke bidesh raspnat na forumov so si zemal atmosverce