Автор Тема: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX  (Прочитано 8663 пати)

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1221
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #90 на: Август 19, 2021, 08:15:53 am »
Сега го гледам зафатот, колку време, нерви и трпеливост треба, секоја чест. Го разбирам моментот кога на мајстор/сервисер му објаснуваш нешто и што сакаш да постигнеш а нема повратен фидбек. Ги гледав двете слики со затегачот (стар и нов) и не можев да ја видам разликата, односно каде е тоа дихтунче кај новиот, можеби не гледам убаво. Сега на раат само уживање во вожња.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #91 на: Август 23, 2021, 20:36:04 pm »
Сега го гледам зафатот, колку време, нерви и трпеливост треба, секоја чест. Го разбирам моментот кога на мајстор/сервисер му објаснуваш нешто и што сакаш да постигнеш а нема повратен фидбек. Ги гледав двете слики со затегачот (стар и нов) и не можев да ја видам разликата, односно каде е тоа дихтунче кај новиот, можеби не гледам убаво. Сега на раат само уживање во вожња.

Ете го  :D


Викендов се повозевме до Охрид па ми текна да сликам обртаи.

5-та


5-та


5-та


6-та


6-та


6-та

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32490
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #92 на: Август 23, 2021, 21:04:08 pm »
Како 2.0 TDI

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2433
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #93 на: Август 23, 2021, 21:18:02 pm »
Е ова е крузање. Топ.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1608
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #94 на: Септември 14, 2021, 20:39:43 pm »
Како си задоволен од возилово после 4 месеци? Дали можеби знаеш кога е отклонет фабричкиот дефект на затегачот?

Има нешто слично во OMO со скоро исто ниво на опрема и ист мотор, па се прават некои калкулации за здравје догодина земање нешто вакво.

https://omo.mk/listings/opel-astra-k-1-6-cdti-110ks-ecoflex-business-edition-mt/

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4448
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #95 на: Септември 14, 2021, 22:10:32 pm »
Тој веќе сам го смени затегачот...

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Присутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1608
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #96 на: Септември 14, 2021, 22:29:41 pm »
Знам, но сигурно ревидираниот затегач веќе некое време се вградува сериски.

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #97 на: Септември 18, 2021, 15:06:01 pm »
Како си задоволен од возилово после 4 месеци? Дали можеби знаеш кога е отклонет фабричкиот дефект на затегачот?

Има нешто слично во OMO со скоро исто ниво на опрема и ист мотор, па се прават некои калкулации за здравје догодина земање нешто вакво.

https://omo.mk/listings/opel-astra-k-1-6-cdti-110ks-ecoflex-business-edition-mt/


Искрено освен проблемот со ланецот немам други замерки сега за сега. Колата е супер удобна тивка во кабина, дури и на отворено е тивка бучи само ако е лош асвалтот и има звук од гумите од ветерот не толку. Од 1 700 вртежи веќе имаш 300Nm и си повлекува одлично било на рамно или угорница за кс што ги има. Очекував и повеќе да троши но е доста економична. Едино ми фали барем уште малку поголем гепек но затоа има многу простор во кабина особено на задни седишта.

Немам идеа што друго да пишам доколку те интересира нешто конкретно прашај :)

Ќе заборавев за затегачот... јас прочитав дека од 2018 по ретко го имале проблемот најверојатно од тогаш имаат измени. Сега скоро прочитав и дека менувачот 2018 добил уште некоја надградба (3та до сега) па се надевам дека и со него ќе немам проблем барем до 200 000.

А вчера земав лед светла после месеци мислење да ставам или не.Знам фаровите се лом но ме фати прљав дожд 2 мин пред да ги монтирам и некако ме мрзеше да ги избришам пред да сликам
Иначе вака беше пред
Слика од внатре со обичните


Слика со ледот


А ова „Видое Смилевски Бато бр.6, (PSS) Ново Лисиче - Скопје“ е адресата каде што во понеделник ќе одам да ги вратам

Присутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7793
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #98 на: Септември 18, 2021, 16:02:29 pm »
Ledot ti preporacuvam da go izvadish.  Ne ti se farovite za led a i smetash na ostanati a i od slikive polosho ti sveti

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1165
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #99 на: Септември 18, 2021, 17:32:13 pm »
Poslabo ti se glea so ledot

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3649
 • Пиши лаже
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #100 на: Септември 18, 2021, 19:40:23 pm »
+1 и од мене да ги вратиш старите ламби. Лошо изгледа и свети и уште полошо ке те пцујат кога ке им возиш на тие пред тебе. :)

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40437
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #101 на: Септември 18, 2021, 20:59:48 pm »
Кај мене на 159-ката обратен ефект имаа истиве Нарви. „Прогледав“ :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #102 на: Септември 19, 2021, 21:58:06 pm »
Ги извадив одма но не очекував да светат вака лошо.
Мислев дека фаровите се со лупи па ќе биде подобро со лед.
Какви се тие фарови за лед?
Неколку видеа што изгледав на иста кола многу подобро светеа со лед но сите беа 120€+ си реков овие можеби се слаби сијалици но ете Симо па напротив кажува кај него добри биле...

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6860
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #103 на: Септември 19, 2021, 22:02:45 pm »
Добри биле кај него :D
Другите возачи му го осветлуваат патот со нивните дугачки ;D

Присутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1108
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #104 на: Септември 19, 2021, 22:07:20 pm »
По шабанско од афтермаркет ледови, ксенони и слични финти нема. Ќе те оќорат, плус изгледа како од НФС да е излезена колата, особено оние со бмв-ња со ксенони.