Автор Тема: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX  (Прочитано 43735 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #105 на: 19 Септември 2021, 22:12:58 pm »
Farovi za led se fabricki farovi za led. Se so e aftermarket ne biva. Odnosno na halogen far ni ksenon ni led.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #106 на: 02 Декември 2021, 17:40:26 pm »
Да ја освежам малку темава.

-14.10.2021

Нови зимски гуми Sava eskimo s3+, летните со кој дојде колата у канта.




-21.10.2021

Ми се јавиа од Олимпија имало пуштено update за компјутерот од моторот па го направив и тоа. Разлика во работата или нешто не приметив можда по слаб респонс на гаста но скоро незабележително.

-23.11.2021

@MartinAlfista е заслужен за ледот на таблица.
Ги пробавме неговите од Митото одговараат па си нарачав исти. Светат баш како што сакав, повеќето низ град што имаат лед едвај се познава дека светат овие прават ден  ;D




 

Знам знам колава е лом ама така се погоди периодот кога врнеше тогаш стигнаа сијалиците па сум заборавил да направам други слики одкако ја исправ.

Кога сме кај ледот средните ми ги сменија со други светеа одлично многу по јако од претходните па и од халогенките ама се тоа траеше максимум 2 недели и ослабеа... Нарва тешко дека ќе купам пак.
Понатака уште сијаличките во ентериерот да ги сменам со лед.



Го земав ова се мачкаат кедерите да не мрзнат но уште не сум го пробал, валда ќе функционира.


На 28.04 ги сменив двата брисачи и возачкиот изминатиов месец дена подрипнува цело време и праи страшно неподнослив звук иде на нерви па ќе иде во пензија. Исто ги земав од Carbox на Praxis некоја нова серија стварно бришеа супер (десниот е сеуште одличен) но изгледа немаше иста димензија па тој испадна маалку поголем и не е притиснат доволно до стаклото па затоа подрипнува, памет за друг пат.

Друга негативна работа што ми се случува понекогаш после малку газење на колата како нешто да останува заглавено. Прво приметував дека при возење и по одпуштање на гаста колата како да оди уште пола секунда односно гаста не се одзема одма при одпуштањето. Случајно дур тоа се случуваше свртев на моментална потрошња покажува многу повеќе на пр. 4та на 70 треба дае 3.5 одприлика покажува 7, во 3та на 50 покажува над 9. Во место треба да е 0.5 а во тие моменти оди од 1.5 до 1.9. Исто и при моторно кочење треба да е 0.00 моментална а покажува 1.5. Пимислив дека има погрешно шприцање нафта но немам разлика во потрошња.

Еве една слика во место



Благодарност и до @KaZaN разговаравме дека очајно незнам каде би ја одржувал колава и кој би видел за проблемот погоре па ми препорача сервис каде ги одржува опелите доолги години само никако да се решам по ладново да отидам.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #107 на: 02 Декември 2021, 18:11:39 pm »
Да не е регенерација на дпф? Тоа би го врзал со поголемата потрошувачка но незнам дали се врзува и со гаста.
Нека кажат поупатените!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #108 на: 02 Декември 2021, 18:25:07 pm »
Немам зголемена потрошња.
Помислив и на регенерација но еднаш се случи на не загреан мотор околу 60 степени беше претицував со можда 80% притисната гаста и почна да прави така наредните 2~3км. Колку што знам регенерација не би почнала на не загреан мотор?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #109 на: 02 Декември 2021, 18:57:57 pm »
Кај лед у фаровите за тие отспротива, сега почнавте и со таблиците да им дречите на тие што возат отпозади :)
Уште од слики мава у рожница, камоли во живо :'(

Тоа Сонаксот вчера го купив безвезе од Хубо, ме чешаше некој денар, односно не ми се даваа 30 денари за паркинг па као сметка да правам :)
Премачкав едвај само една врата, пошто не се размачкуваше како што очекував, утринава повторно имаше звук на одлепување кога ја отварав вратата.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #110 на: 02 Декември 2021, 19:28:38 pm »
Замисли да попиеш казна дека многу ти се гледа таблицата :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #111 на: 02 Декември 2021, 19:30:58 pm »
Немам зголемена потрошња.
Помислив и на регенерација но еднаш се случи на не загреан мотор околу 60 степени беше претицував со можда 80% притисната гаста и почна да прави така наредните 2~3км. Колку што знам регенерација не би почнала на не загреан мотор?
Мислев за моменталната потрошувачка што си пишал.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #112 на: 02 Декември 2021, 19:47:18 pm »
Кај мене голфот фабрички си дојде со лед за таблиците позади ама свети културно без да боде очи, ова е ептен јако и сум го приметил на многу афтермаркет ледови. Заебано е за тој позади тебе што вози во секој случај а и од што блешти јако не се ни чита таблицата лесно.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1886
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #113 на: 02 Декември 2021, 19:51:59 pm »
Јас ги вадам сијалиците. Подобро да не се читаат таблиците.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #114 на: 03 Декември 2021, 00:03:10 am »
Не дека сакам да водам инает или да се праам паметен затоа неколку пати не враќам за ледот во средните но еднаш да си го изјаснам ставот.

Имав ксенон на пунтото имав ксенон на е36 ката сега првпат лед на астрава, значи никој ама баш никој никогаш не ми блендирал дека сметаат средните. Сите биле во лупа. Доколку не ми било гајле за другите ќе ставев лед или ксенон и на ц класата w202 на обичен фар без лупа и повеќе ќе личеше на рефлектор одколку на фар од кола, ја знам поентата имам другари што возат такви комбинации и светлата повеќе светат во дрвата горе одколку на патот. Напротив на ц класата ставав Phillips од по 1 400/500ден кој траеа едвај по 6 месеци. На ледов имам 2 год гаранција па испаѓаат многу по евтини. Не се фалам да не се извади и тоа од контекст туку да ми ја сватите поентата. Често го возам патот горно долно лисиче и има делови каде е потполно темница и доколку малку сметаат светлата сигурно барем некој ќе ми блендирал на тој дел. Напротив лупата прави линија и ништо апсолутно ништо над неа не е осветлено. А баш на такви темни улици највише се приметува и да не речам секој ама дефинитивно секој втор со обични светла му се толку раштеловани што после него неколку секунди сум ослепен, ама не зборувам за инает сега дефинитивно е така.


За овие на таблица да дефинитивно светат повеќе од што би требало но сега после коментариве гледам дека на сликите дури таблицата не се чита од светлото.
Сликано е со телефон во прилично темно место па сликиве се преувеличени. Ете на последната слика со таблиците левиот штоп не се ни гледа а го осветлил пола гепек со црвено и не е притисната кочница позиција е, сигурно дека позицијата не осветлува толку нели  :D

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1899
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #115 на: 03 Декември 2021, 00:04:17 am »
Што потреба од толку јаки сијалички на таблица. Треба да се забрани бела боја на заден дел од возило, освен за рикверц.
Жолти за таблица се трпи, ама ептен да се дискретни.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #116 на: 03 Декември 2021, 00:08:41 am »
Ако некој има потешкотии да разликува бело светло од таблица и предни светла, или на офтамолог или во МВР да си ја предаде возачката.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #117 на: 03 Декември 2021, 00:12:03 am »
Хмм, тоа што никој не аблендирал не мора да значи дека се топ светлата.
Пред повеќе години кога почна да станува тренд ледот, аблендирав, потоа баталив, ништо не се постигнува.
А ако вози позади мене и е неподносливо, успорувам давам десен жмигавец и го пропуштам пред нене да крши глава.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #118 на: 03 Декември 2021, 00:17:30 am »
Што потреба од толку јаки сијалички на таблица. Треба да се забрани бела боја на заден дел од возило, освен за рикверц.
Жолти за таблица се трпи, ама ептен да се дискретни.
OEM led се ок. Овие кинескиве и мене ми праат дистракција у возење. Самите LED се на површина, и дури и се гледа како светат. И прејак интензитет имаат. Пречат. Во културни земји, постои таков закон за забрана на бело светло на заден дел.

Ако некој има потешкотии да разликува бело светло од таблица и предни светла, или на офтамолог или во МВР да си ја предаде возачката.
Не е проблем разликувањето, проблем е пречењето. Ако се праќаме, можда тие што сакаат да блештат од таблици треба психијатар да посетат?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Opel Astra K 1.6 CDTI ecoFLEX
« Одговори #119 на: 03 Декември 2021, 00:23:15 am »
Aко се вратиме со "ОК" наод од таму... Што после? ;D