Автор Тема: приклучување на 14 V уред во кола  (Прочитано 547 пати)

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
приклучување на 14 V уред во кола
« на: Април 02, 2021, 14:56:17 pm »
Здраво,

Купив од оние малине усисивачи за кола, и видов дека е 14V, а јас колку што знам приклучукот за струја во кола е 12V (мислам на она телефонот кај што го полнам, кај запалката за цигари) Прашањето ми е дали некој знае дали е безбедно да го приклучам или да си го полнам дома? Да не ми прегоре некој осигурач или што ти ја знам....

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6167
Одг: приклучување на 14 V уред во кола
« Одговори #1 на: Април 02, 2021, 22:15:56 pm »
Додека работи колата, напонот е 14.4 волти

Отсутен crcic

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: приклучување на 14 V уред во кола
« Одговори #2 на: Април 03, 2021, 00:35:34 am »
Ок, благодарам.