Автор Тема: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline  (Прочитано 273332 пати)

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1635 на: Ноември 15, 2023, 12:55:17 pm »
Секако. :)

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 269
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1636 на: Ноември 15, 2023, 12:55:25 pm »
Ај вака, да разглобам:

Штопна - 73 мкд
Ф. Масло - 487 мкд
Ф. Полен - 898 мкд
Ф. Воздух - 927 мкд
Ф. Гориво - 1668 мкд
Масло - 4699 мкд
Работни операции - 1008 мкд

На сето тоа уште 18% ддв - 1756 мкд.

Вкупно: 11.517 мкд.

Еве ги цените од вториот сервис пред 10-тина години.

Маслото поскапо тогаш од сега? Дали смениле бренд на масло што го користат во меѓувреме?

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1637 на: Ноември 15, 2023, 12:57:53 pm »
Искрено неам појма. Порано на фактурите пишуваше бренд и тип на масло, сега само дела е Original LL III 1L.

Една од причините зошто одам во овластен сервис е за да не се замарам.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2925
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1638 на: Ноември 15, 2023, 12:59:04 pm »
Нешто вака  :D
https://ato24.de/de/vw-motorol-longlife-iii-fe-0w-30.html
Или вака (гледано по пишувањата во темава)
https://ato24.de/de/castrol-edge-professional-longlife-iii-5w-30-titanium.html

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1639 на: Ноември 15, 2023, 13:01:00 pm »
700 денари таму. Кога ќе се додаде испорака до Македонија и пропратните трошоци, кај нас излегува поевтино.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 269
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1640 на: Ноември 15, 2023, 14:01:21 pm »
Искрено неам појма. Порано на фактурите пишуваше бренд и тип на масло, сега само дела е Original LL III 1L.

Една од причините зошто одам во овластен сервис е за да не се замарам.

И @fuzzjaw исто и пак го заебаа 😂

Отсутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1499
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1641 на: Ноември 15, 2023, 14:21:56 pm »
Човек штопни да купел како инвестиција подобро од биткоин ке испаднело, мал оф топик наздравје сервис

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10828
 • 430i
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1642 на: Ноември 15, 2023, 14:34:17 pm »
Редовен сервис на 132.412 километри:

- Масло - 3.611
- Филтер за гориво - 2.805
- Филтер за полен - 2.110
- Филтер за воздух - 1.596
- Филтер за масло - 858
- Штопна (ping @marjanot) - 310
- Работна рака - 2.157
- ДДВ - 2.421

Вкупно: 15.871 Денари

Све поскапеле за околу 10% од минатиот сервис.

благодарам за инфото класен
и уште еден доказ за супериорноста на дизелот во однос на бензин, каде само на штопна може да за се заштеди 28 ден.

Направен трет сервис, вкупно поминати 30.090км (8.317км од претходен сервис).

Сменето:
- Улје 4,7л LL IV FE - 3.947;
- Штопна - 338;
- Филтер за масло - 870;
- Филтер за воздух - 1.646;
- Филтер за полен - 2.274;
- Работни операции - 2.397;
- ДДВ (помош за државата) - 2.063;
Вкупно: 13.528 денари.

П.С. Од минатиот пат, работната рака поскапена за ~100%, плус филтрите, ама за филтрите добив 10% попуст и +/- се иста цена како лани...

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28728
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1643 на: Ноември 15, 2023, 15:26:34 pm »
Тоа е ради попустот што го имам. Регуларната цена е 365 мкд. :D

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3101
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1644 на: Ноември 15, 2023, 18:22:18 pm »
Врскаџија!

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8487
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1645 на: Ноември 18, 2023, 16:09:25 pm »
Vrti suci mnogu e skap servisot na porsche, jas za ist servis vo avtonova posleden pat vo Juli okolu 8 iljadi plativ, sea treba da odam za 1500km pa ke vidime

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33757
 • Таков е животот... јебига
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1646 на: Ноември 18, 2023, 17:06:43 pm »
Искрено неам појма. Порано на фактурите пишуваше бренд и тип на масло, сега само дела е Original LL III 1L.

Една од причините зошто одам во овластен сервис е за да не се замарам.
За да можат да те јебат а да не знаеш?
Гајле ти е ќе лапнеш Ауди сеа ново некое  ;D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54141
 • Махер
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1647 на: Ноември 18, 2023, 17:10:38 pm »
Искрено неам појма. Порано на фактурите пишуваше бренд и тип на масло, сега само дела е Original LL III 1L.

Една од причините зошто одам во овластен сервис е за да не се замарам.
За да можат да те јебат а да не знаеш?
Гајле ти е ќе лапнеш Ауди сеа ново некое  ;D
Одма се рашири муабетот за RS3...

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33757
 • Таков е животот... јебига
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1648 на: Ноември 19, 2023, 01:39:46 am »
Искрено неам појма. Порано на фактурите пишуваше бренд и тип на масло, сега само дела е Original LL III 1L.

Една од причините зошто одам во овластен сервис е за да не се замарам.
За да можат да те јебат а да не знаеш?
Гајле ти е ќе лапнеш Ауди сеа ново некое  ;D
Одма се рашири муабетот за RS3...
Има муабет??

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1247
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1649 на: Ноември 19, 2023, 10:38:24 am »
Дај више да се појави некое RS3 да може со поглед да добацува до издувите кај мене...